Установлений Національним банком України офіційний курс гривні на рівні 5,05 грн. за долар США є оптимальним, заявив учора голова НБУ Володимир Стельмах, і Нацбанк поки що не має достатніх підстав для його зміни. Наступного року рада Нацбанку орієнтується на середньорічний курс на рівні 5,0—5,20 грн. У цьому діапазоні, передбачає Стельмах, можливо, закладено деяку політичну невпевненість. Голова НБУ особливо відзначив, що валютний курс для центробанку — другорядне питання. «Це один із чинників, яким ми оперуємо для того, щоб була стабільна купівельна спроможність національної валюти», — сказав Стельмах. За його словами, економічне зростання підтримується лише стабільною національною валютою, а на цьому етапі утримання інфляції основним чинником є валютний курс.
Зовнішнє зміцнення гривні голова Нацбанку однозначно вважає як правильне рішення. При цьому він абсолютно переконаний, що тих, які програли від цього несподіваного кроку, просто немає. На думку Стельмаха, нічого не втратили власники валютних депозитів, для яких курсова різниця компенсується відсотковою ставкою. (Варто зазначити, що багато банків і не думали піднiмати ставки по валютних депозитах.) Особливий прилив оптимізму в головного банкіра країни чомусь викликає очікувана в США інфляція на рівні 5%. «Для тих громадян, які хочуть узяти кредит та поїхати лікуватися за кордон, це обійдеться дешевше, як мінімум, на 5%», — радіє банкір за громадян. У виграші опинилися й ті, хто брав валютні кредити раніше: за три останні місяці погашено кредитів на 32 млрд. грн., і, як відзначає Стельмах, для людей кредити стали дешевшими на 9%.
Голова Нацбанку пропонує по-новому поглянути й на проблеми експортерів. «Я не розумію одностороннього патріотизму: чому патріотами повинні бути ті, хто вивозить товар із країни та привозить сюди інший товар — валюту?» — ставить риторичне запитання Стельмах. У нього є своє пояснення того, чому останнім часом експорт збільшився лише на 9%, а імпорт — на 22%: виявляється, «у нас було дуже багато тіньового імпорту». Це підтверджують результати перевірок тотожності даних в Україні та за кордоном. З’ясувалося, що тільки за минулий рік наші контрагенти не підтвердили 1,4 млрд. доларів експорту товарів із України. Та ж картина й із імпорту: закордонні партнери експортували в Україну на 2 млрд. доларів більше, ніж показує наша статистика.
За оцінкою НБУ, в 2005 році інфляція становитиме 12%. При цьому валові валютні резерви НБУ в 2005 році виростуть майже до $14,5 млрд., а в 2006 році — ще на $3 млрд. в основному за рахунок валютних коштів, що залучаються урядом від Всесвітнього банку й інших міжнародних фінансових організацій. Окрім того, відзначив голова НБУ, в 2006 році грошова політика Нацбанку буде передбачати істотне збільшення обсягів рефінансування під конкретні проекти в економіці.