Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Freedom House прирівняла Україну до Сербії, а Росію до КНДР

2 лютого, 2007 - 00:00

2006 року Freedom House оцінила в три бали рівень політичних свобод в Україні, а громадянських — в два бали. Варто зазначити, що вільними визнаються країни з балом від 1 до 2,5. Точно такі самі оцінки отримала за минулий рік і Сербія, й Чорногорія. Такий висновок можна зробити з щорічної доповіді «Про стан свободи у світі», який опублікувала на сайті Міжнародна правозахисна організація Freedom House. Примітно, що після 2004 року Україна постійно зараховується до групи свободних країн. У доповіді Freedom House всі країни поділені на три групи: свободнi, частково свободнi й несвободнi. Ця організація також дає більш детальну оцінку рівня політичних і громадянських свобод, виходячи з того, як країна виконує наступні сім норм: вільна участь громадян у політичному процесі, вільне голосування, свобода волевиявлення й віросповідання, вільне підзвітне представництво, свобода зібрань, доступ до справедливої системи судочинства, громадські та економічні свободи, включаючи рівний доступ до економічних можливостей і право на приватну власність.

З урахуванням названих критеріїв, 2006 року Україна набрала 27 балів з 40 за рівень політичних свобод і 45 з 60 за рівень громадянських свобод. Для Росії ці показники становлять відповідно 11 і 24 бали.

Правозахисники Freedom House вважають, що 2006 року Росія стала ще більш несвободною країною й уперше отримала мінімальний можливий бал за рівень громадянських свобод. Політичні свободи в Росії були оцінені в 6 балів, а за громадянські свободи Росія вперше з часу участі в рейтингу отримала мінімально можливу оцінку — 7 балів. Таким чином, Росія ще більш зміцнила своє положення в третій групі, де вона перебуває з 2004 року. Аналогічної оцінки удостоїлися Куба, Лівія й Північна Корея. За рівнем політичних свобод Росія опинилася на одному рівні з Анголою, Габоном і Пакистаном. А ступінь громадянських свобод у Росії, на думку Freedom House, такий же, як на Кубі, в Лівії й Північній Кореї. У доповіді Freedom House йдеться про те, що в Росії продовжується «маргіналізація незалежних ЗМІ й представників опозиції», зазначаються обмеження діяльності опозиційних партій і тиск на некомерційні організації. У документі відмічається зростання ксенофобських настроїв і «спонукання громадян до ненависті до представників інших національностей, насамперед грузинів». Особливо наголошується й на нерозкритому поки вбивстві оглядача «Новой газеты» Анни Політковської.

«Авторитарний режим у Росії може стати прикладом для інших держав пострадянського простору», — вважають автори цієї доповіді. Зазначимо, що на презентації доповіді виступив колишній радник президента РФ Володимира Путіна, старший науковий співробітник вашингтонського Інституту Катона Андрій Ілларіонов. Він вважає, що «зона колишнього СРСР» визнана найбільш політично несвободним регіоном світу. Ілларіонов заявив, що «Росія займається експортом несвободи по всьому світу, що проявляється в розвитку двосторонніх відносин з авторитарними й диктаторськими режимами. Ідеться про спробу створення нового інтернаціоналу авторитарних режимів і диктатур».

Микола СІРУК, «День»
Газета: