У понеділок до Києва прибула група експертів уряду Росії для узгодження механізму погашення Україною боргів за російський газ, обговорення перспектив нових схем розрахунків, питань співпраці в енергетичній сфері на чолі із заступником керівника служби глави уряду РФ Володимиром Андріановим.
Однак напередодні найбільш неприємну новину чи то оповістила, чи то розголосила віце-прем’єр Юлія Тимошенко. За її словами підприємства України мають бути готові до підвищення цін на газ.
Цікавою є форма, вибрана Юлією Володимирівною для цього повідомлення: «На переговорах української урядової делегації на чолі з прем’єр-міністром Віктором Ющенком у Москві було задекларовано таку ціну на газ, що я навіть боюся її назвати»... Агенція Інтерфакс-Україна тут же приходить на допомогу нашому «боязкому» віце-прем’єрові й уточнює: раніше віце-прем’єр РФ Віктор Христенко (саме він повинен був очолити російську частину україно-російської робочої групи з газових питань, яка не прибула до Києва 27 липня) заявляв, що Росія продає Італії газ по цiнi $100 за 1000 куб метрів.
Тим часом, багато хто, ймовірно, пам’ятає, що в ході цих переговорів Ю.Тимошенко, яка також була їх учасником, висловлювала задоволення їх результатами і аж ніяк не хапалася за голову від жаху, «передчуваючи» наслідки підвищення російських газових цін. Що ж змінилося?
Після Москви інша українська делегація побувала в іншій газовій країні і навіть привезла звідти якісь домовленості про широкомасштабну закупівлю газу і за ціною, яку потім Президент України не просто дезавуював, але й відверто відхилив, указавши, що в цьому випадку вітчизняні підприємства втрачають конкурентоздатність на міжнародному ринку. На чолі цієї делегації була, як відомо, сама Юлія Володимирівна. Дізнавшись про критику з боку Президента, вона тут же покаялася, визнала її цілком справедливою і стала говорити про необхідність подальшого торгу на туркменському газовому ринку. Але тепер, мабуть, віце-прем’єр зрозуміла, що розголосивши конфіденційні дані, вона отримає деякі політичні дивіденди й досить вдало з’єднала страхітливі російські ціни з намірами уряду України вивчити альтернативні джерела постачання газу, зокрема, з Туркменістану. «Якщо нам вдасться реалізувати пророблену схему постачання газу з Туркменістану, яку українська делегація обговорювала в Ашгабаді, то ціна на туркменський газ для України буде вдвічі нижчою, ніж пропонує Росія», — сказала віце-прем’єр (в Ашгабаді йшлося про ціну $42 за тисячу кубометрів на кордоні з Узбекистаном). Згодом Президент Л.Кучма заявив, що з урахуванням транспортування територією Узбекистану, Казахстану та Росії вона зросте до $90, а Юлія Володимирівна заперечила: ні, усього до $50. Експерти «Дня» зазначають, що цей небезпечний для одного з тих, хто сперечаються, діалог можна вести лише з розрахунком на те, щоб акцентувати увагу Президента на ще більш глибокому потенційному проколі, що загрожує українській економіці за підсумками московських переговорів, проведених прем’єр-міністром. Що це? Чорна невдячність за те, що прем’єр, можна сказати, грудьми прикривав і за душевною добротою ні разу не відреагував на цілком явні вказівки про назрілі кадрові зміни? Або ж свідчення того, що і за урядовою верхівкою (до цього монолітною) пішли тріщини?
Хоч як би там було, а реальна небезпека подвійного підвищення російських газових цін (торгуючи російським газом компанія «Ітера» бере з українських споживачів $45 за 1000 куб. метрів) може істотно сплутати бюджетні та макроекономічні карти українського уряду. У представництві ВАТ «Газпром» «Дневі» підтвердили намір Росії перейти на міжнародні газові ціни в розрахунках з Україною і назвали середню ціну за російський газ у Європі.
Але це далеко не єдина загроза для української економіки, котра зав’язана на російські енергоресурси. У Росії з 2 серпня почне діяти нове експортне мито на сиру нафту, що зросте з 20 до 27 євро за тонну. Мито ж на мазут зростатиме з 12 до 20 євро.
Крім того Ю.Тимошенко порадувала промисловців і підприємців «цілком прийнятною», на її думку, ціною на електроенергію (2,5 центи за кіловат-годину). Регулюючи енергоціни уряд сподівається, за словами Ю.Тимошенко, перекрити перетікання грошей з державного сектора в приватний і навіть — спрямувати його в зворотному напрямку.
Проте, як сказав «Дневі» президент компанії РТР Юрій Збітнєв, « газ, який прийде в Україну з Росії за надзвичайно високими цінами, нічого хорошого не принесе українській економіці». За словами Ю.Збітнєва, процес підвищення газових цін уже пішов: лише за минулий місяць ціна зросла практично на 100%. Газотрейдер вважає, що вимоги сплати живих грошей і заборона всіх бартерних операцій під час розрахунків за електроенергію в поєднанні з таким різким підвищенням ціни газу, що також оплачується живими грошима, призведе до збільшення собівартості продукції, що вже максимум через місяць позначиться на курсі гривні й викличе черговий виток інфляції. А ціна за газ, що дорівнюватиме $100, означатиме не що інше, як повернення в 1998 рік... і неминучу реанімацію бартеру та взаємозаліків...