27 липня в Києві почне роботу українсько-російська міжурядова робоча група для опрацювання пропозицій сторін щодо врегулювання відносин в енергетичній сфері і, зокрема, щодо боргів України за природний газ.
Напередодні в Москві відбулися переговори із цих проблем урядових делегацій обох країн, які очолювали керівники урядів. Після їх завершення російський прем’єр Михайло Касьянов, очевидно, врахувавши запевнення української сторони, зробив дуже важливу заяву: «Якщо буде вирішено питання оплати за газ, то нам не треба буде робити додаткові капіталовкладення в нові трубопроводи. Ми задумаємося в Росії і, можливо, зробимо деякі корективи в частині створення нових трубопровідних систем». В Україні цю заяву оцінили як важливий крок назустріч та як знак довіри до прагнення української сторони вирішити всі питання за столом переговорів. Тим більше, що Україна вже з наступного року відчує на собі «підсумки» будівництв, які тільки-но розпочинаються. Як результат, оплата (бартерна) за транзит російського газу українською територією зменшиться на 5 млрд. куб. метрів.
Висловлювання М. Касьянова із цього питання, безумовно, цілком логічні. Дійсно, будівництво обхідних шляхів (вони, як намічається, не вичерпуються маршрутом по Білорусі та Польщі, а включають у себе також підводні газопроводи на Балтійському та Чорному морях) вимагатиме від Росії величезних капіталовкладень. А якщо Україна поверне борги, то виграш, зрозуміло, подвійний: будуть гроші і відпаде потреба в нових витратах.
Іще не просохла фарба на газетних шпальтах, у яких повідомлялося про виважену позицію Михайла Касьянова, як його висловлювання було, кажучи дипломатичною мовою, повністю дезавуйоване, а, інакше кажучи, певним чином навіть «скасовано». Зробила це також не остання людина в Росії — голова правління ВАТ «Газпром» Рем Вяхірєв.
Рем Іванович, за даними агенції Інтерфакс-АНІ, переконаний у необхідності будівництва міжсистемного газопроводу-перемички через Польщу та Словаччину в обхід України. В інтерв’ю журналістам у четвер він заявив: «Ми будемо обходити Україну. Це буде не один маршрут». Глава «Газпрому» вважає, що Україна, незважаючи на її заяви в ході переговорів у Москві, не припинить несанкціонованого відбору газу. «Не було жодного дня, жодного року, щоб Україна не крала газу», — сказав Р. Вяхірєв. Він висловив жаль, що представники «Газпрому» не брали участі в переговорах із газових проблем у ході візиту в Москву прем’єр- міністра України Віктора Ющенка, що завершився в середу. Глава «Газпрому» повідомив, що російське керівництво обіцяло поінформувати його про підсумки цих переговорів.
Інтернет-видання Lenta RU (www.lentaRU), з посиланням на РІА «Новости», уточнює, що Р. Вяхірєв повідомив: «Україну обходити будемо не за одним маршрутом, а, як мінімум, за двома». Вяхірєв також сказав, що українсько-російські переговори, які завершилися в четвер, жодних «певних результатів не дали». При цьому глава «Газпрому» висловив сумнів у тому, що Україна припинить несанкціонований відбір російського газу, який іде в Європу, і нагадав, що, за російськими оцінками, обсяг українського газового боргу вже становить майже $2 млрд. (Україна поки що визнає борг у сумі $1,4 млрд.).
Отже, вже наступного дня після завершення переговорів пан Вяхірєв, цілком перекреслив їхні результати. Складається враження, що в українському уряді саме так і розцінюють його висловлювання. Прес-секретар українського прем’єра Наталя ЗАРУДНА , до якої «День» звернувся за поясненням, спочатку відмовилася коментувати слова Р. Вяхірєва, оскільки вони були зроблені для преси і подані в переказі. Однак усе ж сказала, що це «його позиція як керівника «Газпрому», але остаточне рішення залежатиме від результатів переговорів». Вяхірев, за словами Н. Зарудної, «має намір, принаймні хотів приїхати в Київ наступного тижня, і ми тут почуємо його думку вже не у викладі преси, а прямо, і тоді зможемо коментувати». На думку Н. Зарудної, будівництво вимагатиме величезних інвестицій, з якими «Газпрому» самостійно не справитися, і йому все одно буде потрібне рішення уряду. Розмову із прес-секретарем можна було б викласти і набагато коротше: слів немає, здивовані, — хоч українському уряду відома позиція Р. Вяхірєва, який ще до переговорів у Москві заявляв, що доки він живий, будуватиме цю трубу в обхід України.
Керівникові представництва «Газпрому» в Україні Миколі IШУТIНУ довелося завіряти «День», що Р. Вяхірєв точно дотримується лінії російського уряду. І він абсолютно мав рацію. Більше того, виходить, що саме уряд дотримується лінії Р.Вяхірєва.
За деякими даними, після повернення в Київ Віктор Ющенко «відрапортував» керівництву країни про успіх переговорів. Наївнiсть?
Можлива й інша версія: «метод двох слідчих» — доброго і злого, Касьянова і Вяхірєва. Така тактика є звичайною для переговорного процесу і дозволяє сторонам грати на протиріччях, що є у візаві. Однак тут справа, очевидно, в іншому. Мабуть, Вяхірєв замислив свої газові кліщі для України не без благословення Кремля (має рацію Н. Зарудна — дуже вже масштабний проект), і не М. Касьянову їх розтискати. Та й навряд чи вiн збирається це робити. А от зусилля українського уряду в цьому напрямі потрібно визнати такими, що істотно запізнилися і є поки що безрезультатними.