Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Газовий вектор

Про деякі підсумки візиту Віктора Януковича до Росії
18 серпня, 2006 - 00:00
УЧОРА ПРЕМ'ЄР УКРАЇНИ ПРОІНФОРМУВАВ ПРЕЗИДЕНТА ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ЙОГО ВІЗИТУ В РОСІЮ / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Повертаючись із Сочі, прем'єр-міністр України Віктор Янукович прилетів не до Києва, як очікувалося, а до Криму. У середу пізно ввечері його літак приземлився в Сімферополі. Для цього було дві причини. По-перше, Віктор Федорович мав намір доповісти Президенту України Віктору Ющенку, який перебуває в Криму, про підсумки переговорів у Сочі як із керівниками Росії Фрадковим і Путіним, так і з президентами Узбекистану Ісламом Карімовим і Казахстану Нурсултаном Назарбаєвим. Але була й інша причина — прем'єр-міністр узяв під свій жорсткий контроль ситуацію і стан справ у Криму та збирається без зволікань вирішити більшість нагромаджених проблем. Можливо, саме тому й перше запитання, яке поставили йому журналісти, було не про газ, а про те, як він оцінює кримські події, що відбулися одразу після його від'їзду з автономії минулого тижня. Він заявив, що «ситуацію в автономії треба нормалізувати більш активно, а для цього, з урахуванням того, що вже згаяно багато часу, треба піднімати питання на такий рівень, на якому можуть ухвалювати ефективні рішення». Звісно, додав він, «це не знімає відповідальності з керівників автономії, вони нестимуть основне навантаження, але найважливіші питання вирішуватиму я. Тому я ухвалив рішення призначити Мустафу Джемільова своїм радником. Я отримуватиму регулярну інформацію про те, як вирішують кримські проблеми, але завдання полягає в тому, щоб набрати динаміки». Події в Бахчисараї Віктор Янукович назвав «залишковими явищами» та сказав: «ми домовилися (з керівниками автономії. — Авт.), що систематизуємо роботу зі зняття напруженості та планомірно вирішуватимемо ті проблемні питання, які нагромаджувалися роками.

Я впевнений, що настане час, коли ми вирішимо ці проблеми, в нас для цього є все. Я вважаю, що, з одного боку, треба буде ліквідувати інертність влади, а з іншого боку, деякі помилки та неправильні підходи з боку кримських татар».

Серйозність намірів і комплексний підхід Віктора Януковича до кримських проблем підтверджує те, що і цього разу своє перебування в автономії він не обмежив зустріччю з Президентом, а витратив усю першу половину вчорашнього дня для проведення наради з керівниками автономії вищої та середньої ланки для обговорення ситуації й ухвалення рішень для нормалізації як політичної, так і соціально-економічної ситуації.

Що стосується підсумків сочинських зустрічей, то Віктор Янукович на прес-конференції в Сімферопольському аеропорту сказав, що з цієї поїздки на російський курорт почався новий етап відносин України як із Росією, так і України з країнами ЄвроАзЕС. Прем'єр- міністр України наголосив на складнощах нагромаджених тут проблем і серйозності підходів, через що всі учасники процесу вважають за краще «рухатися повільно». Так, уже зараз почала працювати змішана міжурядова комісія України та Росії, але тільки до осені будуть готові її рішення й рекомендації, які і будуть винесені на обговорення під час зустрічі Віктора Ющенка та Володимира Путіна. Причому, як зазначив прем'єр, вирішено «не розпилятися на дрібниці». Усі дрібніші питання комісія постарається вирішити сама, а на вирішення президентам залишаться лише найважчі та найпроблемніші питання.

Віктор Янукович зазначив, що стержнем цих переговорів буде, звісно, проблема енергоносіїв. Ситуація в нафтогазовому секторі взаємовідносин України та Росії, за його оцінками, досить складна. «Україна споживає 75 млрд. кубометрів газу на рік, — сказав Віктор Янукович. — Ціна туркменського газу для України до 20 вересня визначена і становить 65 доларів за тисячу кубометрів. Але в балансі газу для України є і російський газ по 230 доларів. Середня ціна вийшла на рівні 95 доларів. Ми обговорювали, що ж треба зробити, щоб зберегти і надалі ціну на туркменський газ у розмірі 65 доларів? Нам стало відомо, що Туркменістан запропонував Росії газ по 100 доларів за тисячу кубометрів. Тоді для України на кордоні цей газ уже коштуватиме 140 доларів, а якщо з урахуванням ціни російського газу, то він матиме непідйомну ціну для нашої економіки. Ми домовилися з російськими колегами, що спільно працюватимемо з Туркменістаном і знайдемо спільне рішення з Росією, щоб не підвищувати ціну в Україні на газ у 2006 році. Що стосується перспектив 2007 року, то з урахуванням підвищення ціни туркменського газу ціна буде знову великою для України. Тому є наше доручення керівникам цих галузей Міллеру і Бойку розробити спільно пропозиції зі стабілізації ринків газу на 2007 рік. Я вважаю, що цю проблему ми зможемо вирішити...»

Віктор Янукович наголосив, що уряд України вважає своїм головним завданням енергетичну стабільність в Україні. Як перші кроки, на його думку, переговори в Сочі дали можливість говорити про стабільність ціни на газ для споживачів приватного сектора. «Відносини з Росією були встановлені 4 січня 2006 року, і наші контракти до кінця 2006 року і їхніх умов змінити не можливо. Немає вже ані часу, ані можливості. А що стосується 2007 року, то умови цього контракту будуть ретельно розроблені. Ситуація й умови, за якими ми домовилися до кінця 2006 року, нам дозволяють заявити однозначно, що до кінця року ціна 414 гривень за тисячу кубометрів не підвищуватиметься. А на 2007 рік ми також вимагатимемо стабільності цін...»

Звісно, давня приказка про те, що кожен уряд тільки тоді чогось вартий, якщо зуміє перезимувати, стосується й уряду Віктора Януковича. Тому він заявив, що зима вже зараз є предметом неспокою глави уряду. «Ми повинні забезпечити закачування газу в об'ємі 24,5 млрд. кубометрів в українські газові сховища для того, щоб пройти зимовий максимум. Зараз відпрацьовується механізм закачування газу в об'ємі 130 млн. кубометрів на добу...», — сказав Віктор Янукович у Сімферополі.

Цікавила журналістів і ситуація з нафтою та бензином в Україні. «Що стосується нафти, — сказав Віктор Янукович, — то весь минулий тиждень ми працюємо з усіма нафтотрейдерами та нафтоперегінними заводами, власниками яких є на 90 відсотків представники російського бізнесу, і готуємо спільне рішення, яке буде узгоджене. Ми сьогодні вирішуємо, що повинен зробити уряд України для розвитку цього бізнесу в країні, і що повинен зробити цей бізнес для розвитку економіки в Україні. Ми запрошуємо всіх представників у понеділок в уряд України і, швидше за все, ми публічно проведемо ці переговори, й у нас буде спільне рішення... Це процес не простий, є певна інерція, але ми не ставили перед собою завдання ходити з палицею та писати ціни на бензин. Є ринкові методи, і ми працюємо...»

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: