На сьогодні українська реальність — це підвищення з 1 липня на 85% газових цін для населення. Підвищення, якого влада перед виборами клялася не допустити. Тим часом міністри, що йдуть, на яких повністю лягає відповідальність як за нинішнє, так і майбутні подорожчання газу для населення, здійснені без необхідних компенсацій, намагаються заслужити поблажливість хоча б обіцянками не допустити зростання цін на газ, що імпортується з Росії. Виступаючи на ХI позачерговому з’їзді УСПП, поки ще прем’єр- міністр Юрій Єхануров заявив, що ціни на імпортний газ не зміняться, якщо Україна і російський «Газпром» вироблять загальну позицію на переговорах з Туркменістаном. «Зараз ми працюємо над тим, щоб в четвертому кварталі ціни були незмінними. Питання тільки в тому, щоб ми виробили загальну позицію з «Газпромом» щодо закупівлі газу в Туркменістані», — заспокоював промисловців прем’єр, не наводячи жодних деталей.
Нагадаємо, що міністр палива і енергетики України Іван Плачков за підсумками робочої зустрічі 6 липня з головою правління ВАТ «Газпром» Олексієм Міллером заявив, що Україна і Росія поінформували одна одну про те, що не бачать необхідності переглядати цінові параметри за укладеними кожною з сторін контрактами на поставку туркменського газу. За його словами, під час переговорів сторони також обговорили питання, що стосуються взаємовідносин із закупівлі туркменського газу до кінця 2006 року. Тобто сторони, мабуть, уклали ситуативний союз, спрямований проти Туркменістану. Чи не на цьому засновується твердження, що міститься в прес-релізі «Нафтогазу України», в якому прямо говориться про домовленості з «Газпромом» відносно того, що газ для України в четвертому кварталі не підвищуватиметься?
Але тут потрібно поставити ще кілька знаків питання. Як повідомив електронною поштою у відповідь на запит «Дня» працівник департаменту «Газпрому» з інформаційної політики Андрій Черних, «якщо туркменський газ не подорожчає, то і за нашими контрактами істотного підвищення цін на газ не буде». По-перше, ще не відомо, що в «Газпромі» вважається істотним, а що — ні. По- друге, а що буде, якщо газпромівське «якщо» не спрацює?
Як повідомляли інформагентства, «Газпром» запропонував «Нафтогазу України» самому домовитися з Туркменістаном про розв’язання оперативних проблем з поставками газу. «Росія готова надати транзитні послуги для транспортування туркменського газу до України, якщо Ашгабат і Київ досягнуть угоди», — сказав офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов. Йдеться про те, що в грудні 2005 року між Україною і Туркменістаном був підписаний міжурядовий договір про поставку до України 2006 року 40 мільярдів кубометрів газу, але він досі не виконується. Туркменська сторона при цьому посилається на те, що Україна не має домовленостей з Росією про транзит туркменського газу територіями Узбекистану і Казахстану. Їх, власне, немає і зараз. Але Росії потрібен єдиний антитуркестанський ціновий фронт... Чи можна в цьому випадку сподіватися на прихильність Туркмен-баши, який дуже добре пам’ятає і хороше і погане?
Гадається, Україні в тонких східних справах потрібно міняти політику і їхати до Ашгабату не як посланцю третьої країни. Схоже, так і станеться. Лідер Партії регіонів Віктор Янукович учора заявив, що у разі призначення прем’єр-міністром збирається, щоб уникнути підвищення цін на газ, повернутися до питання прямих поставок туркменського газу в Україну. За словами кандидата в прем’єри, проблемою для України є те, що близько 30 мільярдів кубометрів туркменського газу постачається до України на умовах компанії «РосУкрЭнерго» і фактично цей газ законтрактований Росією. «Нам не зрозуміло, чому Україна не вирішує питання прямих поставок. Тому ми обов’язково повертатимемося до цього питання і шукатимемо можливість знаходити спільну мову з Росією, з Туркменістаном для того, щоб ні в якому разі цього року не підвищувати ціни», — сказав Янукович. «Підвищувати ціни на газ — це означає, що ці підприємства (металургії і хімії. — Авт. ) працюватимуть у збиток, вони не будуть платити доходи до бюджету», — припустив лідер партії. «Ця ситуація досить загрозлива для нашої країни, але ми знаємо, ми маємо досвід, знаємо шляхи, якими нам треба пройти для того, щоб побачити ситуацію, що склалася за останні півтора року, і знайти можливість стабілізувати її», — пообіцяв Янукович.
Правда, залишається ще питання про те, що саме буде запропоновано урядом Януковича нашим газовим контрагентам в обмін на цінові поступки...