Учора завершився дводенний візит відомого американського політика, дипломата, лауреата Нобелівської премії Генрі Кісінджера. Це його четверте перебування в Україні. Уперше він приїжджав у ранзі держсекретаря США разом із президентом Річардом Ніксоном в 1972 році, удруге — в 1991 році, щойно Україна здобула незалежність, третій візит випав на кінець 90-х років. Пан Кісінджер наголосив, що таке «різноетапне» відвідування України дозволяє підбити підсумок про успіхи держави. А вони, за його словами, разючі.
«Із погляду іноземця успіхи України за останнє десятиріччя вражають», — наголосив під час учорашньої прес-конференції Генрі Кісінджер. «Історія не знала досі такого бурхливого періоду, коли стільки важливого відбувається одночасно: зміна кордонів Росії, формування єдиної Європи, зростання Індії. Українське розташування як географічного феномену тісно пов’язане з цими новими подіями», — заявив американський дипломат. «У минулому Україна була так би мовити суб’єктом таких подій. Тепер ваша держава може стати учасником», — додав він. За його словами, «українська незалежність має стати запорукою стабільності в дуже багатьох куточках світу».
Упродовж перебування в Києві Генрі Кісінджер зустрівся з Президентом України Леонідом Кучмою, двома кандидатами на президентську посаду — Віктором Януковичем та Віктором Ющенком. Так, колишній прем’єр- міністр розповів, що більша частина його бесіди з відомим американцем була присвячена «атмосфері та обставинам виборчої кампанії». Зрозуміло, що цієї теми не обминув Кісінджер і під час зустрічі з нинішнім прем’єр- міністром. «Як друзі України ми сподіваємося, що цей процес буде проходити вільно. Результат виборів допоможе країні зміцнити демократію», — висловив сподівання американський політик.
«США хочуть бачити вибори в України без тиску, порушень, з чесним підрахунком голосів. Це зробить ближчою державу до західного світу», — так Кісінджер відповів на одне з численних запитань журналістів з приводу української виборчої кампанії. Окремі він просто відмовлявся коментувати — зокрема, про можливість повторення запровадження санкцій щодо України так, як було зроблено у випадку з Білоруссю. «Я б не хотів вдаватися до спекуляцій щодо дій США після виборів. На це є офіційні особи. Маю надію, що такого не станеться», — зауважив він. Із приводу можливого силового розвитку поствиборної ситуації в Україні, пан Кісінджер наголосив, що «був би страшенно засмучений, якби вибори призвели до насильницьких дій з будь-якого боку». «Саме існування України внесло зміни в міжнародну обстановку. Ці зміни стосуються привнесення миру та стабільності», — так аргументував свою думку політик.
81-річний Генрі Кісінджер давно відомий своєю прихильністю до України. Численні українські дипломати, які контактували з ним на початку 90-х років, згадують, що він був одним із тих, хто не підтримував коливання щодо незалежності України, а відразу пiдтримав нас на користь останньої. У своїх заявах він неодноразово згадував, що Росія не може змиритися із «втратою» України. У 2002 році британська газета «Гардіан» обрала колишнього державного секретаря США, екс-радника американського президента найавторитетнішим інтелектуалом світу. Ще Кісінджера називають «геополітичним Нострадамусом» — за те, що його прогнози досить часто збувалися. Чи збудуться його прогнози і цього разу? Відомий американець натякнув, що «потрібен час, аби визначити, як розвиватимуться події»...