Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Герої» асфальту

Під колеса — за грошима
9 вересня, 2000 - 00:00

З історією, яку розповіла «Дню» лікар однієї із запорізьких лікарень Олена Потапова (псевдонім), перетинається ще один випадок, описаний місцевою пресою. Не так давно неподалік від Мелітополя іномарка насмерть збила велосипедиста. Водій чекає на суд. Незрозуміло, з яких причин (про це пізніше), але сім’я потерпілого покаялася, заявивши журналістам, що водій був не винен, а провокування ДТП було основним джерелом сімейного прибутку. Головну роль на трасі грав глава сімейства. Сидячи на велосипеді біля узбіччя траси Москва-Сімферополь, чекав сигналу. За декілька метрів, з кущів, його син прицінювався до проїжджаючих іномарок. Водночас племінник «жертви» вивчав, з якою приблизно швидкістю рухається автомобіль. У певний момент батькові давали сигнал. Решта — справа техніки. За декілька метрів до автомобіля, що наближався, велосипедист починав їхати. Різко брав ліворуч і потрапляв під колеса. Під час домашнього тренування, за словами членів сім’ї, тато чудово відпрацював методику «вдалого» падіння. Зіткнення з авто, як правило, не завдавали поранень, що загрожували життю. Батько відбувався легким переляком, який щедро компенсувався водієм. Грошей цілком вистачало для безбідного існування не тільки дітей, а й онуків. На п’ятий раз йому не пощастило. Скоріше за все, племінник не розрахував швидкість. Допис про «камікадзе успіху» спричинив у Запоріжжі досить великий резонанс. У пресу почали звертатися люди, які свідчили про масовість подібного бізнесу. Говорили про бомжів, які навмисне нацьковують самі на себе собак, що охороняють «круті» дачі. Про «весільних гостей» (особливо в сільській місцевості), які в розпал веселощів непомітно для сторонніх очей провокують нареченого, який уже напідпитку, на бійку, після чого мужньо зносять «дорогоцінні» побої. Одного разу «молодий» з приятелями ледь не вбили бешкетника, а на ранок клялися все компенсувати.

Факт масовості такого ризикованого бізнесу на дорогах заступник начальника управління ДАІ УМВС України в Запорізькій області Володимир ЧЕРНОВИЙ категорично заперечує. «Випадок із загиблим головою родини унікальний, — каже він, — і якщо чесно, викликає в мене серйозні сумніви щодо правдоподібності того, про що розповідають близькі потерпілого. Скоріше за все, ніякого провокування ДТП не було. І хоча вину водія визначить суд, на мій погляд, сім’ї загиблого він заплатив. Версія ДТП вигадана, й у цьому легко можна буде пересвідчитися. На мій погляд, на суді близькі будуть говорити протилежне. А надруковане в ЗМІ — спростовувати. В іншому випадку, водія можуть виправдати, а їх кинути за грати. Інша річ — здирство. Із цими фактами неодноразово стикалися правоохоронні структури. Спочатку сторони ДТП вирішують не доводити справу до офіційного розбирання й мирно улагодити все самим. Потім, особливо якщо постраждав пішохід, останній починає паразитувати на ситуації. Робить липові довідки про важкі наслідки для здоров’я й буквально смокче кров з водія, поки той, врешті- решт, не наважується звернутися по допомогу в міліцію», — наголосив Володимир Сергійович.

Аналогічної думки дотримується й В’ячеслав ТРУНОВ — працівник слідчого відділу з питань розслідування причин ДТП Запорізької обласної прокуратури. На його переконання, жодна розсудлива, нехай навіть доведена безробіттям до відчаю, людина не ризикне практикувати «підколесний» бізнес. ДТП, внаслідок яких потерпають пішоходи, сьогодні більш ніж достатньо. Однак, як свідчить статистика, у вісімдесяти випадках зі ста автотехнічна експертиза або ж суд (якщо справа пов’язана із загибеллю людини) виправдовують водія. «Припустімо, провокування випадків має місце. Але навряд чи потерпілому вдасться так просто піймати свою жертву на гачок здирства. Хоча в цьому світі все можливо», — підбив підсумок Трунов. Але, хоч би що там було, незаперечним фактом залишається те, що шахрайство — одне з найлегших і, головне, швидких способів заробити грошей. І воно користується все більшою популярністю в народі — як то кажуть, що голіший, то мудріший. Лякає інше: як ще можуть українці ризикувати своїм життям заради виживання?

Запоріжжя

ДО РЕЧІ

«Ігри», подібні до тих, в які «грався» запорізький «каскадер», можна сміливо порівнювати з грою в «російську рулетку». Адже рано чи пізно такий ризикований вчинок, як стрибок під машину з метою отримати компенсацію за каліцтва, може призвести до додаткових витрат на похорони «стрибуна». За словами керівника фонду захисту потерпілих Моторного (транспортного) бюро України (МТСБУ) Тетяни БАБЕНКО, потерпілий в аварії може отримати матеріальну виплату у двох випадках. Варіант перший: водій, який збив пішохода, застрахований в якій-небудь страховій компанії і має поліс громадянської відповідальності. У цьому випадку всі витрати за тимчасову непрацездатність потерпілого бере на себе не винуватець дорожнього випадку, а страхова компанія. І варіант другий: пішохід-невдаха залишається лежати на дорозі, а водій, що збив громадянина, тікає з місця злочину. Тоді допомога потерпілому або його сім’ї (якщо невдалий перехід дороги закінчився летальним кінцем) виплачує власне МТСБУ. У будь-якому випадку провину водія мають заздалегідь довести працівники ДАІ, й лише після того, як провину доведено, потерпілий може розраховувати на отримання компенсації. Що стосується психічного стану запорізького «камікадзе», то, на думку Т. Бабенко, без допомоги психологів подібним людям не обійтися, адже заробляння грошей в такий оригінальний спосіб — бізнес, м’яко кажучи, не надійний.

Як, у свою чергу, зазначила «Дню» в лабораторії соціальної психології особистості Інституту соціальної та політичної психології, постраждалими у більшості випадків рухає різного роду внутрішній стрес, посилений злиденним економічним становищем.

Думка психологів і відсутність статистики щодо описаних вище випадків дозволяють дійти двох висновків. Перший: відстежити подібні явища й викрити потерпілого в шахрайстві дуже важко. Другий, втішний: такий спосіб отримання прибутку поки ще, слава Богу, не набув в Україні тотального поширення.

Підготували Наталя МЕЛЬНИК,
Михайло ЗУБАР, «День»

Дмитро БРОВКІН
Газета: