Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Глобальні проблеми локальних виборів

30 вересня, 2010 - 00:00

Місцеві вибори переходять в активну фазу. Кандидати вже можуть подавати документи до виборчих комісій. На Буковині представники Партії регіонів навіть ночували під виборчкомами, аби першими подати документи для реєстрації. 

Як відомо, Київ на цих виборах — пасивний спостерігач. Зате є за чим поспостерігати.

Які регіони «найцікавіші»? Хоча, мабуть, правильніше сказати населені пункти. У деяких селах, наприклад, у Козині під Києвом триває справжня боротьба, а у великих містах Донецьку і Львові — практично жодної інтриги.

У Донецьку Партія регіонів висунула нинішнього мера, керівника міського партійного осередку Олександра Лук’янченка. У Львові теж, згідно з опитуваннями, має явну перевагу нинішній мер Андрій Садовий. У нього була лише одна проблема — безпартійність. І він її дуже оригінально вирішив: Садового висунула маловідома Республіканська християнська партія.

Але, безумовно, найпильніша увага зараз прикута до двох обласних центрів — Харкова і Одеси.

СУТИЧКА ПЕРЕСВЄТА І ЧЕЛУБЕЯ

На президентських виборах 2010 року не менше чверті харків’ян проголосували проти Віктора Януковича, продемонструвавши свою опозиційність до нинішньої влади. Харків, насамперед, цікавий тим, що це єдиний східноукраїнський мегаполіс, де кандидат від реальної опозиції має серйозні шанси поборотися за перемогу на виборах мера міста. Арсен Аваков, якого висунула «Батьківщина», є головним суперником кандидата від Партії регіонів Геннадія Кернеса. Всі решта, зокрема Алла Александровська від КПУ і Євгеній Гутков від «Сильної України», сильно відстають від фаворитів.

І Аваков, і Кернес відомі далеко за межами міста. Геннадій Кернес набув загальноукраїнської популярності після горезвісного відео на YouTube. Якщо хтось забув, невідомий «автор» виклав на глобальному соціальному сервісі YouTube відеоролик, де красномовно відтворено процес запису відеозвернення Добкіна до виборців під час виборів мера Харкова. В ньому Кернес дає Добкіну вказівки, використовуючи нецензурну лексику.

Після цього випадку Геннадій Адольфович потрапляв і в інші скандальні історії. Остання — вирубка харківського лісу. В результаті, став персоніфікованим втіленням переважної більшості негативних характеристик нової української влади.

— Багато хто з харків’ян не хоче голосувати за Кернеса. Більше того — далеко не всі прибічники Партії регіонів і навіть далеко не всі її члени хотіли б бачити Кернеса обличчям Партії регіонів у Харкові. Ці очікування і створюють у столиці Слобожанщини запит на альтернативного кандидата, яким потенційно може стати Арсен Аваков, — вважає політолог і уродженець Харкова Володимир Фесенко.

Проте, на думку експерта, результат харківських виборів залежить не лише від електоральних чинників, симпатій і антипатій харків’ян, а й від горезвісного адміністративного ресурсу.

— Фактично, харківські вибори набувають загальнонаціонального значення. Образно кажучи, протистояння Авакова і Кернеса чимось нагадує сутичку Пересвєта і Челубея перед Куликовською битвою. Результат їхньої боротьби значною мірою визначатиме і майбутнє української опозиції, і збереження конкурентноздатності української політики. Саме тому виборча кампанія в Харкові потребує ретельного моніторингу інститутами громадянського суспільства, міжнародними спостерігачами, представниками ЗМІ, — переконаний Фесенко.

В ОДЕСІ З’ЯВИВСЯ ЦУМ

Вибори мера Одеси також можна назвати неабиякими. Почнемо з того, що мешканці Південної Пальміри на президентських і парламентських виборах завжди підтримували представників Партії регіонів, а ось у мери вибрали «нашоукраїнця» Едуарда Гурвіца. Цього разу Гурвіц висувався від партії Арсенія Яценюка. І через п’ять років його позиції в місті залишаються міцними.

Якраз учора Арсеній Петрович приїхав до Одеси підтримати свого кандидата:

— Ці вибори мають виграти одесити. Я вірю в їх небайдужість, вірю, що вони віддані своєму місту. Потрібно показати Партії регіонів, що Одеса — це не один з районів міста Донецька. Навіть не хочу згадувати, яким було місто в 2005 році, коли я приїхав сюди працювати (першим заступником голови обладміністрації. — Ред.), оскільки за ці чотири роки Одеса істотно змінилася на краще, — підсумував Яценюк на конференції для місцевих журналістів. При цьому додав: «Так, не все вийшло, але будуються дороги, відкриваються нові поліклініки, розвивається туризм».

До недавнього часу основними конкурентами діючого мера вважали кандидата від Партії регіонів Олексія Костусєва і його сина від першого шлюбу Олексія Гончаренка. Всі завмерли в передчутті шекспірівської драми: син іде проти батька... Але кандидат виявився технічним. Днями Олексій відмовився від боротьби на користь батька. Зате з’явилася «темна конячка» — міністр економіки Василь Цушко.

Минулої суботи в Одесі соціалісти оголосили про створення Одеської суспільної ініціативи під назвою ЦУМ. Розшифровується це так: «Цушко — в мери!». Тем не менше експерти не дають міністрові економіки великих шансів. По-перше, зараз вже пізно починати кампанію «з нуля». По-друге, регіонали виставляють свого кандидата — Костусєва. За великим рахунком, від появи Цушка виграє тільки діючий мер. Якщо він балотуватиметься, то може відтягнути на себе частину електорату регіоналів, що підсилить шанси Гурвіца на перемогу.

Для повного комплекту Одесі не вистачає лише Шуфрича — екс-міністр ціле літо вважався найвірогіднішим кандидатом від ПР — але партія «добро» так і не дала.

ЗАХІД НАМ ДОПОМОЖЕ?

Поки народ придивляється до своїх майбутніх керівників, опозиція заявляє про те, що вибори вже заздалегідь є фальсифікованими. Керівники дев’яти опозиційних партій днями підписали скаргу на адресу влади і відправили її до всіх можливих міжнародних організацій. Зокрема, в листі наголошується, що влада використовує рейдерське захоплення партійних організацій опозиції.

Під рейдерським захопленням, імовірно, мається на увазі ситуація, що склалася з київською і львівською обласними організаціями «Батьківщина». Але, погодьтеся, ніхто в чорних масках не захоплював партійні осередки БЮТ. Тут ми маємо справу з колишніми керівниками обласних відділень — Володимиром Майбоженком (Київська область) та Іваном Даньковичем (Львівська область), які довгі роки були легітимними керівниками обласних організацій БЮТ. Коли Тимошенко була при владі, вони її цілком влаштовували. Тепер настав час розплачуватися за свою нерозбірливість.

— Це не є справою ЦВК розбиратися, який осередок легітимний, а який ні. Хто справжній бютівець, а хто фальшивий. Центрвиборчком отримує дані з Мін’юсту і вже на їх основі реєструє і членів комісії, і кандидатів. Тому не потрібно перекладати внутрішні проблеми, на голови міжнародних експертів, — вважає голова Комітету виборців України Олександр Черненко. — Якщо у когось є факти про порушення і фальсифікації, вони в останню чергу повинні йти до міжнародних організацій, а в першу чергу треба йти до міліції, прокуратури, судів... А міжнародні організації лише про це інформувати. Тому ніхто не врятує українські вибори від фальсифікації, окрім самих українців і політичних партій, які беруть участь у виборах.

На думку експерта, зараз опозиції треба концентруватися на тому, як логічно збудувати юридичний захист, якщо вони бачитимуть і фіксуватимуть ті порушення, про які вони зараз попереджають. Як забезпечити свої представництва достатньою кількістю спостерігачів. Адже кожна фальсифікація має конкретних виконавців, конкретне місце і конкретний час виконання, а фальсифікації взагалі не буває. В такому разі буває банальний піар.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: