Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Голубина» опозиція

27 березня, 2001 - 00:00

У суботу в Києві пройшов заявлений раніше опозиційними силами так званий «скорботний марш пам’яті всіх знищених тоталітарним режимом» Президента Леоніда Кучми. Опівдні представники партій «Батьківщина», «Собор», організації УНА-УНСО, а також Форуму національного порятунку сформували колону біля пам’ятника Т.Шевченка, чисельністю приблизно в 5 тисяч чоловік. Ще з ранку, судячи по настрою опозиціонерів, можна було передбачити, що цей мітинг-протест, на відміну від пам’ятного 9-го березня, відбудеться без ексцесів. Так і трапилося.

Колона, над якою, крім прапорів, здіймалися портрети Георгія Гонгадзе, загиблого в автокатастрофі лідера Народного руху В’ячеслав Чорновола, застреленого кілером голови Української міжбанківської валютної біржі Вадима Гетьмана, Василя Стуса, а також транспаранти «Ти можеш бути наступним» і «Три мільйони українців стали жертвами кучмiвського режиму», пройшла по вулиці Володимирській до будинку СБУ і далі через Софійськую площу на Михайлівську. Біля будинку СБУ на Володимирськiй вулиці антикучмісти зробили зупинку і хвилиною мовчання вшанували пам’ять жертв режиму Кучми. Біля пам’ятника жертвам голодомору на Михайлівській площі відбувся мітинг опозиції.

Місце проведення акції було оточене кільцем охорони з представників партії «Батьківщина». Першим на мітингу виступив народний депутат Тарас Чорновіл, син загиблого у 1999 році лідера Руху. «У нас сьогодні загальний день скорботи: 2 роки, як загинув В’ячеслав Чорновіл, півроку, як зник журналіст Георгій Гонгадзе, скільки людей iдуть iз життя, чесних і порядних, які не хочуть жити в такій державі!» — сказав він. Він закликав «не зупинятися на півдорозі», інакше «всі, хто вийшов сьогодні, стануть наступними жертвами».

Тим часом народний депутат, член Народного руху України Лесь Танюк на прес-конференції у Києві минулого четверга назвав «провокацією» заявлений співкоординатором акції «Україна без Кучми!» Володимиром Чемерисом «скорботний хід» в день смерті В’ячеслава Чорновола. «Похід в пам’ять Чорновола оголошує той самий Чемерис, який був в парламенті ворогом Чорновола з правого боку і називав його нелегітимним керівником Руху. Якщо ці хлопцi — Чемерис і члени УНА-УНСО — все-таки влаштують похід, це буде найбільшим фарисейством в історії України», — сказав Л.Танюк. При цьому народний депутат відзначив, що йому не хотілося, щоб день пам’яті В’ячеслава Чорновола «мав агітаційний відтінок».

Наприкінці суботньої акції один iз лідерів партії «Батьківщина», член Форуму національного порятунку Олександр Турчинов запропонував учасникам мітингу випустити на волю голубів, які сиділи у двох клітках. «Нехай їх політ до неба символізує перемогу демократії в нашій країні», — сказав він. Під музику пісні «Боже, Україну збережи» голубів було випущено в небо.

Щоправда, голуби, які завдяки Пікассо стали символами миру, мають одну не зовсім приємну особливість — на відміну від круків, вони можуть знищувати один одного...

Один iз лідерів студентського голодування Олесь Доній не даремно вважає, що перед тим, як опозиція піде на переговори з владою, їй необхідно провести «круглий стіл» між своїми різними структурами. Виступаючи в суботу на семінарі «Україна після Кучми», повідомляє Форум (www.for-ua.com), він підкреслив, що опозиція «нічого не робить, щоб спочатку погодити позиції між собою». О.Доній гадає, що учасники акції «Україна без Кучми», представники Форуму національного порятунку і Громадського комітету «За правду!» повинні вирішити, які партії підуть від опозиції на дострокові або намічені у встановлений термін вибори. І, крім того, слід визначити кандидатуру у разі дострокових президентських виборів. «Поки що йдеться про те, що Леонід Кучма повинен залишити пост президента. Але я ще жодного разу не чув, щоб опозиція висловлювалася про того, кого ми хочемо бачити на його місці», — підкреслив О.Доній. На його думку, ця кандидатура не повинна походити з владного середовища.

Наталя ТРОФIМОВА, «День»
Газета: