Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Горять українські церкви

4 червня, 1997 - 00:00

Попелище - це все, що залишилося від однієї із старовинних церков Черкащини. Побудована в середині ХVIII століття Миколаївська церква села Думанці всупереч усім негараздам, стихійним бідам, війнам, боротьбі з релігією і культовими спорудами - вистояла. Та наприкінці лютого о другій годині ночі внаслідок короткого замикання в електромережі вона згоріла. Пожежа почалася з вівтаря і за кілька хвилин, набравши сили, охопила всю споруду. Спроба населення та пожежників із навколишніх сіл врятувати хоч що-небудь успіху не мала. Зі сльозами на очах віруючі дивилися, як з жалібним стогоном падали до їхніх ніг церковні дзвони...

Іще одна пожежа сталася в Київському Кафедральному соборі Святого Володимира на початку березня. Вона розпочалася із службового приміщення, її причиною було також коротке замикання. На щастя, на роботу храму це не вплинуло, але збитки становили понад 1000 гривень.

І знову трагедія, котра відбулася в Харкові 2 червня.

У результаті пожежі в Благовіщенському Кафедральному соборі обвалилася центральна баня з хрестом, що займала площу понад 100 кв. метрів. Виклик на центральний пост пожежної охорони надійшов о 19.47. Цього дня собор ремонтували - зварювали металеві грати навколо бані, що і стало, за попередніми даними, причиною пожежі. У загашенні пожежі брали участь 10 пожежних відділень загальною кількістю 50 чоловік. Складність полягала в тому, що вогонь палав на висоті приблизно 80 метрів (собор має висоту 86 метрів, а пожежні драбини завдовжки 30 метрів). Тому гасити вогонь доводилося з внутрішньої частини будівлі, і на це знадобилося багато часу. Пожежу локалізували тільки через 2 години, повідомляє Головне управління пожежної охорони, а загасили приблизно о 23.00.

Позаторік собор, що є одним із найвизначніших харківських пам'ятників архітектури, відзначив своє сторіччя. Якийсь час собор був закритий, повернули його віруючим 1945 року. Наприкінці 80-х він став першим храмом у місті, на якому були встановлені дзвони. Минулого року із соборним хрестом трапилася неприємність - його погнуло шквалом. Цікаво, що в день пожежі, приблизно о 12 годині, до Кафедрального собору прийшло кілька десятків парафіян Свято-Миколаївського храму, щоб висловити митрополиту Харківському і Богодухівському УПЦ МП Никодиму обурення із приводу призначення нового настоятеля замість отця Олександра, який багато зробив для парафії: відбудував церкву, підготував будинок для притулку... Однак владиці, на загальне переконання віруючих, знадобилася хороша парафія для свого родича. Митрополит так і не прийняв паству. Через вісім годин собор загорівся.

Геннадій СИСОЄВ
Газета: