У середу ввечері багато будинків у центрі Києва «прикрасилися» папірцями, в яких комунальники просили вибачення у мешканців за зниження температури теплоносія. Телебачення показувало страхітливі сюжети із замерзаючого столичного пологового будинку, адміністрація якого попросила родичів породілей принести теплі речі й опалювальні прилади. Але вже вчора, тобто наступного дня, новий міністр палива й енергетики Іван Плачков мав можливість на першій своїй зустрічі з пресою заспокоїти киян.
Ситуація навколо «Київенерго», чиї борги газовикам (90 млн. грн.) стали причиною збоїв у теплопостачанні, зі слів міністра — «як мені доповіли», — стабілізувалася. Як завжди в таких випадках, сторони підписали графіки погашення боргів, причому боржник, можливо, вдасться до банківських кредитів. Міністр говорив про це абсолютно спокійно і навіть дещо відсторонено, немов проблема з боргами виникла тільки сьогодні, і це не він ще кілька днів тому очолював «Київенерго».
Разом із тим друга посадка Івана Васильовича в міністерське крісло (він уже був міністром в уряді нинішнього Президента Віктора Ющенка) примітна тим, що тепер у нього найповніший карт-бланш на наведення порядку в справі доведення світла та тепла до кожного громадянина країни. Відтепер Мінпаливенерго, як повідомив Плачков, передали також держкомітети з питань житлово-комунального господарства та енергозбереження. Оцінюючи ці придбання, Плачков, щоправда, зазначив, що, на перший погляд, передача житлокомгоспу є нелогічною, але одразу ж уточнив, що це абсолютно вірно, оскільки чверть проблем, характерних для цієї галузі, пов’язана з енергетикою. До цього можна додати й зворотну залежність: енергетикам часом дуже бракує платежів із житлової сфери. А тепер товарно-фінансові потоки від виробника до споживача мовби випрямляються і легше контролюватимуться... Чи вдасться? Принаймні міністр переконував у тому, що відтепер завданням його відомства стане надійне енергопостачання всіх споживачів за прозорими та справедливими цінами. Утім, на запитання, чи підтримуватиме він вимогу НАК «Нафтогаз України» про підвищення цін на газ для всіх категорій споживачів, він відповідав досить плутано та неоднозначно. Схоже, що в цьому питанні міністр якраз стане на сторону одного з підвідомчих НАКів... Але, можливо, не одразу, а після глибокого аналізу питання, що завершиться якраз після виборів до парламенту.
А ще Плачков заявив, що «революційних перетворень у галузі не передбачається». Проте він без побоювання говорив про приватизацію і навіть визначив її глибину: «п’ять років». Усі об’єкти, включаючи нафтопереробні підприємства й обленерго, які приватизували в цей час, перевірятимуть на предмет законності та виконання інвестиційних зобов’язань. Зі слів міністра, для підприємств, куплених дешево, «не виключене дооцінювання та подальша доплата», а для інших — повернення державі. «Прийматимемо ці рішення стосовно всіх наших галузей», — без особливого натиску сказав Плачков. По галузях, їхніх проблемах і завданнях він пройшовся дуже детально, чим, звісно, засвідчив свій високий професіоналізм. Щоправда, кажучи про нафтопровід Одеса — Броди, міністр трохи злукавив, заявивши, що в цього об’єкта «своя економіка». Але чи можна називати економікою величезні збитки, які приносить країні реверсне використання нафтопроводу? Але, відповідаючи на відповідне запитання «Дня», Плачков сказав: «Я не вбачаю там великої проблеми, — і запевнив: якщо ми знайдемо партнерів з о бсягами нафти та на купівлю цієї нафти, то за досить короткий термін можлива зміна маршруту роботи цього нафтопроводу без збитків для України».