Учора екс-президент України Леонід Кучма, викликаний у рамках порушеної днями проти нього кримінальної справи, вперше побував у слідчого Генпрокуратури. Йому інкримінують «перевищення влади» і віддання незаконного розпорядження керівництву МВС, що призвело до вбивства журналіста Гонгадзе, і незаконних дій стосовно журналіста Подольського. Перед тим як побувати у слідчого, Кучма перед будівлею Генпрокуратури встиг поспілкувався із журналістами. За його словами, про порушення кримінальної справи він дізнався зі ЗМІ: «Як сніг з ясного неба. Я, як і ви, дізнався про справу із засобів масової інформації». Кучма не визнає плівки Мельниченка доказом у кримінальній справі, адже, на його думку, за останні роки нічого нового у слідства не могло з’явитись: «Я спокійний, тому що я не відчуваю за собою провини».
Провести очну ставку із самим Мельниченком другий президент відмовився. «Побачивши мене, він почав нервуватися і сказав, що не буде давати ніяких свідчень і брати участь у слідчих діях, — розповідає екс-майор Держохорони. — Після цього Кучма встав і пішов у напрямку дверей. У той момент слідчий Грищенко нагадав йому, що він порушує норми Кримінально-процесуального кодексу і що він повинен бути присутнім на очній ставці. У відповідь на це Леонід Кучма кинув папери на стіл і сказав слідчому: «Тоді затримуйте мене». Врешті-решт, Кучма та його адвокат покинули будівлю Генпрокуратури через чорний хід. Я впевнений, що після цього інциденту Леонід Кучма використає всі свої резерви, аби чинити тиск на слідство».
Сьогодні поки що рано говорити про перспективу справи, проте експертами, громадськістю висуваються безліч версій мотивів її відкриття — регіонали хочуть поліпшити свій імідж; багатоходова операція з «відбілення» Кучми; показати, чого не зміг Ющенко, зможе Янукович; «зброя» проти непокірних політиків; міжкланові протиріччя; відволікання уваги суспільства тощо.
Як влучно назвав їх журналіст «Української правди» Сергій Лещенко «справжній парад версій». Можна не сумніватися, за браком інформації, з кожним днем вони тільки розмножуватимуться. А все від того, що протягом багатьох років в суспільстві накопичилась недовіра до влади, яка не дозволяє сьогодні повірити у щирість намірів. Тим часом, питання — що це означає і що буде далі, все ще залишаються відкритим.
КОМЕНТАРI
Мирослава ГОНГАДЗЕ, вдова журналіста Георгія Гонгадзе (зі сторінки на Facebook):
— Я вітаю порушення кримінальної справи проти екс-президента Кучми. Такий крок, з моєї точки зору, говорить про те, що Генеральна прокуратура має вагомі докази причетності Кучми до вбивства Ѓеоргія. Сподіваюсь, що у прокуратури вистачить професіоналізму та волі довести цю справу до кінця.
Водночас мене насторожує ряд дій прокуратури у зв’язку з цією справою. Генеральна прокуратура наполегливо діяла, щоб виключити з обвинувачення Пукачу замовний характер убивства. Мене також насторожує те, що Кучму на сьогодні звинувачують не у вбивстві, а в перевищенні службових повноважень, які призвели до вбивства.
Якщо Кучмі та іншим посадовим особам — учасникам злочинної змови — у кабінеті Президента таки будуть пред’явлені звинувачення, й усі винні в цьому злочині, включно з колишнім президентом Кучмою, понесуть покарання за вбивство журналіста, це буде безпрецедентною подією не лише на пострадянському просторі, а й у світовій практиці подібних політичних злочинів.
Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО, екс-голова СБУ:
— Кримінальну справу стосовно Леоніда Кучми порушено на основі свідчень Олексія Пукача у справі про вбивство Георгія Гонгадзе. Ця тема з’явилася саме зараз, оскільки був затриманий у липні 2009 року генерал Пукач, який дає серйозні свідчення. Сподіваюся, що свідчення Пукача стануть основою не тільки для розслідування кримінальної справи, порушеної стосовно Кучми, а й проти інших посадових осіб, які знали про цей злочин, але покривали його.
Олексій ПОДОЛЬСЬКИЙ, журналіст, правозахисник:
— В Україні кримінальних справ порушується значно більше, ніж їх доводиться до суду. І можливо, її порушили якраз для того, щоб у межах цієї справи довести, що Кучма ніякого відношення до вбивства і до мого випадку не має, — про це Подольський сказав в ефірі ТВі, повідомляє прес-служба каналу. Сам факт порушення кримінальної справи проти Леоніда Кучми нічого не означає. Я буду задоволений тоді, коли побачу Кучму на лаві підсудних. А поки що невідомо, що буде з цією справою. Її поки що не об’єднали зі справою про вбивство. Я думаю, що ця справа дасть можливість Генпрокуратурі закривати нам рота в суді, коли ми почнемо говорити про Кучму, про Литвина, про замовників, як було на процесі щодо виконавців... Боюся, все це задумано для того, щоб ми засудили Пукача, а саму справу було відкладено в далекий ящик.
Відповідальність повинні нести також усі, хто займався фальсифікаціями у справі про вбивство Георгія Гонгадзе протягом усіх років її розслідування. Коли Потебенько у вересні, тоді як зник Гонгадзе, казав, що його бачили десь у Львові, він навмисно вводив в оману і слідство, і всю Україну. Тому що я, наприклад, не знайшов у справі жодної сторіночки про те, що Георгія хтось бачив. Справа реально почне розслідуватися тоді, коли ті, хто фальшував слідство 11 років, сядуть на лаву підсудних і почнуть давати свідчення, хто їм давав команду не тільки вивозити й бити Подольського і вбивати Гонгадзе, а хто давав команду фальшувати слідство.
У справі про самогубство екс-міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка є прямі докази того, що його було вбито, і ця справа є ключовою для розслідування справ замовників вбивства Гонгадзе. Кравченко — головний свідок проти Кучми. І якщо його вбили, то постає запитання: в чиїх інтересах убито Кравченка? Хто давав замовлення на його вбивство?.. І от коли Генпрокуратура скасує своє рішення про самогубство, назве це вбивством і почне розслідувати вбивство Кравченка, з того часу я повірю, що Генпрокуратура реально хоче розслідувати справу замовників. А до того — це все політичні ігри.