Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ГРА В ПОРОЖНI ВОРОТА <br><br>Підприємці страйкують, політики виграють, а Податкового кодексу все нема

14 грудня, 2001 - 00:00

Ініціатором і організатором акції протесту виступає Всеукраїнський комітет громадської ініціативи «Антикодекс», що об’єднує 20 підприємницьких структур. Він вимагає від Верховної Ради прийняти постанову про винесення Податкового кодексу на громадське обговорення, після чого доопрацювати проект і повторно подати його на друге читання (така процедура, за твердженням активістів «Антикодексу», передбачена регламентом ВР). На думку К.Ляпіної, всі верстви населення мають висловити своє ставлення до кодексу, і це буде певною гарантією того, що вимоги не лише підприємців, а різних груп суспільства знайдуть в ньому відображення. Як вважають учасники акції, запропоновані Кодексом норми фактично знищують спрощену систему оподаткування малого підприємництва, що неминуче призведе до зростання тінізації економіки.

«Антикодекс» не приховує того, що його дії мають ще й політичний аспект. Як заявила К.Ляпіна, підприємці підтримають на парламентських виборах ті політичні сили, які позитивно відреагують на вимоги щодо перегляду проекту Податкового кодексу. Не важко припустити, що існує і зворотній зв’язок, і підприємці вже стали гравцями на чиємусь політичному полі. Як повідомляє Інтерфакс-Україна, в пікетуванні беруть участь представники Компартії, Всеукраїнської незалежної профспілки працівників транспорту, Союзу чорнобильців України, профспілок підприємців, працівників освіти та науки міста Києва, працівників торгівлі та сфери обслуговування, підприємці Вінницької області, міст Житомира, Дніпродзержинська, Сум.

Певну моральну підтримку надає пікетникам і Держкомітет з питань регуляторної політики та підприємництва. Його голова Олександра Кужель вважає, що Податковий кодекс може ухвалюватися лише новим складом Верховної Ради. Держкомпідприємництво, за словами його голови, звертається до Президента та прем’єр-міністра з проханням зняти проект Податкового кодексу з розгляду нинішньої сесії парламенту, з тим, щоб мати час для його громадського обговорення. О.Кужель заявила, що, незважаючи на те, що проект Податкового кодексу передбачає зменшення ставок основних видів податків, навантаження на суб’єктів господарювання не стало меншим. «У результаті, — говорить голова Держкомітету, — за попередніми оцінками, загальне податкове навантаження збільшиться на 3-4% порівняно з існуючими». Як інформує УНІАН, держкомітет пропонує зберегти основні принципи діючої системи оподаткування і передбачити поступове зменшення розміру ставок існуючих податків і зборів.

У розмові з «Днем» О.Кужель відзначила: «Я пікети не виводила. Пікети вивели ринки, хоча я вмовляла не виходити сьогодні, тому що організатори цієї акції некоректні до людей, яких вивели на мороз. Адже сьогодні це питання в парламенті не розглядається. А крім того, їм дали невірну інформацію відносно того, що в другому читанні Кодекс прийнято без розділу про спрощені системи оподаткування. Я їм винесла проект постанови і сказала, що їх просто використали». О.Кужель також вказала, що у листi до Президента та прем’єра вона звернула їхню увагу на те, що чиновники, які твердять, що Податковий кодекс зменшує тягар оподаткування, їх обдурюють, подають неправдиву інформацію. «В результаті депутати схвалять Кодекс і підуть, а Президентові ще декілька років вислуховувати нарікання підприємців, — сказала Олександра Володимирівна і додала: — Я більше боюся не того Податкового кодексу, який схвалено у другому читанні, а того, який ще напише Сергій Терьохін, а ми не будемо знати». Відповідаючи на запитання про те, хто саме використовує учасників акції протесту, голова Держкомітету сказала: «Я не знаю, хто вивів людей до парламенту. Знаю лише, що їм телефонували і говорили: виходьте, інакше вас задавлять. Зрозуміло, що зараз, перед виборами будуть використовувати людей. Сумно, що вони даремно стояли сьогодні... А от наступного разу вони вже можуть не захотіти відстоювати свої права».

Тим часом напередодні, на засіданнi Консультативної ради з питань співробітництва уряду й парламенту, прем’єр-міністр України Анатолій Кінах заявив, що уряд і парламент докладуть усіх зусиль, щоб прийняти Податковий кодекс, який буде максимально стимулювати структурні реформи в Україні.

Петро ІЖИК, Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, фото Анатолія МЕДЗИКА, Миколи ЛАЗАРЕНКА, «День»
Газета: