Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гравці

16 вересня, 2005 - 00:00

«Яка війна, друзі?». Так одразу ж після відставки уряду Президент Віктор Ющенко прокоментував перспективу своїх відносин з екс-прем’єром Юлією Тимошенко. Зараз ситуацію, що склалася між двома центрами тяжіння — Ющенком і Тимошенко, — не можна охарактеризувати інакше як «війна», до якої втягуються дедалі більше політичних діячів. Учора основними фронтменами чергового етапу протистояння, пов’язаного зі скандалом навколо можливості фінансування опальним російським олігархом Борисом Березовським українських політиків, виступили екс-голова СБУ Олександр Турчинов (подробиці — на 6-й стор.) і виконувач обов’язків міністра з питань надзвичайних ситуацій Давид Жванія.

Cам Б. Березовський через підконтрольні ЗМІ напустив туману в цій історії та зіпсував політичну атмосферу в Україні ще більше. Він підтвердив факт виконання платіжних доручень підконтрольними йому компаніями. Проте на запитання, чи фінансував він виборчу кампанію Ющенка, відповів так, що підозри про його причетність до передвиборних фінансових махiнацій лише посилилися. Російський біженець також підтвердив факт передвиборних зустрічей зi Жванією та Безсмертним.

Вельми цікавим є у зв’язку з цим коментар російського політтехнолога, глави Фонду ефективної політики Гліба Павловського, який свого часу був співавтором Березовського в проекті «Путін». З іменем Павловського також пов’язують провал кампанії Віктора Януковича на виборах-2004. Павловський зі знанням справи відзначив, що в цьому випадку «ми маємо справу з частиною передвиборної кампанії, яка загострена проти В. Ющенка». Він нагадав, що Б. Березовський неодноразово публічно висловлювався на підтримку Юлії Тимошенко і нещодавно підтримав екс-прем’єра у зв’язку з корупційним скандалом в Україні. «Березовський — гравець, і заява гравця в цій ситуації — це гра», — зазначив політтехнолог. «Березовський ніколи не заперечує того, що стосується фінансування чого-небудь, при цьому відомо, що він як бізнесмен дуже не любить щось фінансувати. Треба з обережністю ставитися до заяв, які виставляють його в ролі російського Джорджа Сороса, яким він не є», — відзначив голова ФЕП. Павловський також відкинув можливість того, що Л. Кравчук став би свідомо поширювати недостовірну інформацію та ризикувати іміджем патріарха української політики.

Пропрезидентські сили у відповідь на сенсаційні заяви Леоніда Кравчука про слід Березовського в кампанії Ющенка зробили спробу погасити інформаційний резонанс. Зокрема, з детективними версіями події виступили обвинувачений Олександром Зінченком у корупції Микола Мартиненко та депутат фракції «Наша Україна» Ксенія Ляпіна. Перший назвав скандал черговою «антипрезидентською спецоперацією». За його словами, останні тенденції інформаційного простору дають підстави припустити формування антипрезидентського пулу в складі Юлії Тимошенко, міжнародного політичного авантюриста Бориса Березовського, Віктора Медведчука та українського олігарха Ігоря Коломойського. А Ксенія Ляпіна звернулася до Генеральної прокуратури, СБУ, МВС і Державної прикордонної служби України з вимогою вжити заходів із запобігання діям, спрямованим на повалення конституційного ладу та Президента Віктора Ющенка. Прихильники Ющенка також спробували «відхреститися» від партнерства з Березовським і переадресувати цю сумнівну справу Юлії Тимошенко.

Очевидно, крапки над «і» в цьому скандалі можуть бути розставлені після повернення самого Президента з Генасамблеї ООН. Можливо, його відповіді на запитання, поставлені Кравчуком, прояснять ситуацію.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: