Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Гривневий» ювілей

30 серпня, 2001 - 00:00

Як сказав Я. Солтис, «цього року українська гривня є однією з найстабільніших валют у світі». Однак ця стабільність навіть тепер дуже відносна. Досить показово, що прогнозувати стабільність гривні ні НБУ, ні Мінфін, як правило, не беруться.

Разом із тим, як повідомив «День» глава Нацбанку Володимир Стельмах, «на сьогодні гривня в нас зміцнюється, як номінальна, так і реальна. І нині НБУ, хоч як це парадоксально, здійснює дії, спрямовані на стримування зміцнення гривні. Ми не хочемо, щоб цей стрибок був, можливо, динамічно невиправданим і намагаємося викупити з ринку надлишок пропонованої валюти. Цього року розміри валютних резервів НБУ вперше перевищили зовнішні борги (на суму близько $400 млн.). Однак щодня ринок закривається зі зміцненням національної валюти». «Це свідчить про те, що в нас і в зовнішньоекономічній діяльності, і у виробництві відбувається поліпшення. Експорт зріс на 20%, імпорт — лише на 3%», — підкреслив він.

У той же час не можна не зауважити, що сьогодні єдиної думки про оптимальний курс гривні в наших політиків досi так і не склалося. Міністр фінансів Ігор Мітюков, хоч і позитивно оцінює зміцнення української валюти, зазначав, що викликає побоювання можлива невідповідність такої динаміки реальному стану справ. Глава ДПАУ Микола Азаров узагалі заявив, що зниження курсу гривні до позначки 5,7 (за один долар США) дозволить зібрати в держбюджет додаткові 1,6 млрд. грн.

В. Стельмах прокоментував такі висловлювання: «Курс гривні має бути стабільним і стимулювати розвиток внутрішнього ринку, ринку інвестицій тощо. Забезпечити це — наше завдання. Але не все можна регулювати курсом. Податкова адміністрація має займатися правильним адмініструванням. Вони починають вважати: ось, якби курс був 5,7, тоді ми б дали додаткових півтора мільярда до бюджету. А в них тільки за 5 місяців більше ніж на 4 млрд. недоїмка зросла!.. А якщо порахувати, який негативний вплив спричинить зменшення курсу! Ми повинні підходити до таких питань системно», — підкреслив він.

Але позавчора курс гривні на Міжбанку знизився на 35 пунктів, хоч офіційний залишився попереднім.

В’ячеслав ДАРПІНЯНЦ, «День»
Газета: