Основною причиною стрибка долара стали накопичені в попередні дні негативні очікування, що посилюються переконаністю в неможливості інтервенції Нацбанку, повідомляють зі слів банкірів «Українські новини».
Тим часом голова Нацбанку Віктор Ющенко, відбиваючи минулої суботи нападки журналістів щодо подальшої долі гривні, просив не починати з цього питання спонтанних дискусій. «Ви питаєте, яким буде курс? Ви питаєте, якою буде температура, але не питаєте, чи є у нас ресурси палива, щоб її підтримувати». За словами В.Ющенка, Нацбанк нині має прийняти сильне рішення щодо подальшої долі гривні в даній конкретній ситуації. Але як це зробити, продовжував В.Ющенко, «якщо ми не знаємо бюджету 2000 року, процедури обслуговування боргу, характеру, глибини та динаміки структурних реформ, у т.ч. адміністративної?» Голова Нацбанку наголосив, що невчасне оголошення того чи іншого напряму у валютній політиці, може стати сигналом для ринку, що означає, що влада фактично знімає з себе відповідальність за валютний курс.
Як виявилося, фактична відсутність валютної політики, про що говорив віце-прем'єр Сергій Тигипко напередодні недавнього раунду переговорів із Міжнародним валютним фондом і Світовим банком, також послужила сигналом про «слабке місце центральної влади».
Відповідаючи «Дню» на запитання про здоров'я гривні, президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко перепитав: «А вона коли-небудь була здорова? Адже бувають випадки, коли хронічна хвороба проходить приховано, а бувають, що вона виходить на поверхню, і це дозволяє її лікувати, боротися за здоров'я». О.Сугоняко вважає нинішню девальвацію закономірним процесом, який відображає стан економіки. «Нічого іншого не можна було чекати», — сказав він і охарактеризував цей процес як керований, еволюційний. За його словами, будь-яка девальвація є небезпечною для кредитора (української банківської системи) тому, що йде знецінення капіталів. Але головним суб'єктом, що радикально впливає на хід подій на валютному ринку, він назвав не Нацбанк, котрий, на його думку, професійно виконує свою роботу, а уряд і навіть владу загалом.
Заступник голови правління банку «Фінанси та кредит» Вадим Чанкін, коментуючи «Дню» причини нинішнього обвалу гривні, сказав: «Напередодні президентських виборів було проведено певні виплати по соціальних програмах, виплачено пенсії, зарплати військовослужбовцям, іншим працівникам бюджетної сфери. Саме це зараз тисне на ринок». «Держава і перед виборами, і зараз проводить політику зв'язування готівкових коштів у обороті, — сказав В.Чанкін, — це теж є дестабілізуючим чинником. «Білі» гроші при цьому відділяються від «чорних», при тому що раніше вони знаходилися ніби в сполучуваних судинах і перетікали (міняли забарвлення. — Ред .) вільно, якось підтримуючи таким чином стабільність. Зараз держава проводить жорстку політику, спрямовану на те, щоб остаточно відділити білий оборот від чорного».
Прес-секретар НБУ Дмитро Рікберг тим часом повідомив Українським новинам, що у зв'язку з негативними очікуваннями експортери притримують валюту, яка перетікає на рахунки комерційних банків. Серед причин девальвації він назвав також борг Мінфіну перед Нацбанком і відсутність прийнятого бюджету. Гривня пливе в гордій самотності і, очевидно, все більше слабшає.