Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гроші люблять тишу

21 березня, 2007 - 00:00

Українська політика тяжіє до конфронтації, а економіка, а отже і бізнес, повинні за будь-яких умов тяжіти до мирного розв’язання конфліктів (хоча, на жаль, ще й досі буває стрілянина, як у історії з «Озеркою»). Учорашній день це припущення ілюстрував, розвивав і розставляв відповідні акценти на полюсах суспільної уваги. Ранковий обшук у екс-міністра МВС, безумовно, залишив не дуже приємний і навіть тривожний присмак після сніданку. Проте після акцій луценківської «Самооборони», від яких дуже сильно віє другим Майданом і новим спадом економіки, можна і зовсім втратити апетит.

Але цього ж дня проявився також і по суті миротворчий (а для когось конформістський) вплив економіки. З нагоди 15-річчя Української спілки промисловців і підприємців в Українському домі відбулося засідання Кабміну і правління УСПП під об’єднуючим лозунгом «Партнерство влади і бізнесу в контексті стратегії соціально-економічного розвитку України». Сторони підписали відповідний меморандум.

Почнімо, природно, з економіки. Учора на цьому спільному засіданні прем’єр- міністр Віктор Янукович пообіцяв забезпечити подальше зменшення непрямих податків на підприємства України. За його словами, Кабмін знизив непрямі податки на підприємства в 2006 році на 3% від обсягу валового внутрішнього продукту, що стало поштовхом для відновлення економічного зростання. Уряд, як зазначив Янукович, має намір продовжувати таку політику. «Цього року (знизимо. — Ред. ) ще на 4%, а може і більше», — заявив голова уряду і зауважив, що різке уповільнення зростання української економіки в 2005 році сталося через перевантаження підприємств непрямими податками, загальний обсяг яких сягнув 10% ВВП. «Ми не повторюватимемо помилок весни 2005 року, робитимемо це зважено і свідомо», — сказав Янукович і розповів журналістам про те, що Кабмін і УСПП підписали меморандум про прогнозовану політику уряду.

Природно, в цьому процесі велику роль відіграє також президент УСПП — народний депутат Анатолій Кінах. Цей відомий політик у нинішній непростій ситуації зробив взаємовигідний крок назустріч уряду. Закликаючи до більш тісного діалогу влади і бізнесу, залучення менеджерів для прийняття урядових рішень, Кінах назвав серед ключових економічних проблем підвищення конкурентоспроможності української економіки напередодні вступу до Світової організації торгівлі, відновлення системи підготовки кадрів і зниження навантаження на фонд оплати праці. Його колега по УСПП, народний депутат Василь Гуреєв наголосив на важливості структурних перетворень у промисловості та її переходу від енергоємних до наукомістких галузей, запропонував збільшити підтримку пріоритетних українських галузей і переглянути амортизаційну політику для надання більшої динаміки розвитку підприємств. Ймовірно, з приводу цих кардинальних питань економіки між урядом і парламентською коаліцією, з одного боку, і представниками ділових кіл, представлених у парламенті, не має виникати протиріччя. І меморандум про співробітництво між Кабміном і УСПП може стати реальною базою для поширення його також і на політичну сферу.

Звичайно, було б наївно припускати, що такі знакові для країни події, як 15-річчя УСПП і приурочені до нього рішення будуть оцінені однозначно позитивно всіма політичними силами. Уже сьогодні можна прогнозувати епітети і метафори, які радикали з БЮТ вивалять на голову керівника УСПП. Не будуть у захваті від вчинку Кінаха на Банковій (до речі, Президент Віктор Ющенко, присутність якого на святі УСПП анонсувалася, так на ньому і не з’явився). Але час усе розставить на свої місця. «Збирати каміння» (це вчорашні слова Кінаха) для країни та її народу, безумовно, корисніше, ніж їх розкидати.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: