Найбільш гострим і, вже точно, найбільш відчутним для громадян нашої країни питанням ліквідації комерційного агропромислового банку «Україна» є проблема виплат заборгованості банку його кредиторам. Як повідомив учора на прес-конференції виконавчий директор Фонду гарантування внесків фізичних осіб Валерій Огієнко, «за останніми офіційними даними НБУ на 1 липня поточного року нараховувалося 1 693 846 вкладників банку «Україна». При цьому, 1 624 869, тобто 95,9 % всіх вкладників, складають фізичні особи, розміри внесків яких не перевищують 500 грн.» За його словами, цілком ймовірно, що протягом трьох місяців борги банку цієї категорії вкладників будуть повернені.
Потрібно відзначити, що на сьогодні Фонд гарантування провів всю необхідну роботу для повернення внесків, що не перевищують 500 грн.: отримано відповідний дозвіл Міністерства фінансів для обміну ОВДП на готівку, зроблена акумуляція цих коштів. «І, — як сказав В. Огієнко, — Фонд, у принципі, вже сьогодні готовий надати біля 50—52 млн. грн. Ощадбанку, який і буде здійснювати розрахунок безпосередньо на місцях». «Однак для цього ще необхідно отримати від Ліквідаційної комісії й опрацювати списки та реєстр вкладників», — підкреслив він. Таким чином, як і потрібно було чекати, з кредиторами «України», громадянами нашої країни і, відповідно, її платниками податків розрахуються, по суті, за рахунок бюджету, тобто, частково, за рахунок самих громадян. При цьому, згідно із законодавством, для повернення внесків до 500 грн. кредиторам банка «Україна» немає потреби оформляти якісь заяви. Як сказав заступник голови правління Ощадбанку Анатолій Гулей, «для цього просто необхідно мати при собі паспорт, ідентифікаційний код і депозитний договір». Більше того, за його словами, всі вкладники банку будуть своєчасно проінформовані про повернення грошей.
Тим часом потрібно відзначити, що ті 50 млн. грн., які були виділені з метою «заспокоїти» рядових вкладників, питання заборгованості «України» перед кредиторами не знімають. Як раніше відзначав «Дню» голова парламентської слідчої комісії з питань банкрутства АКБ «Україна» Віктор Король, «набагато більш серйозною є проблема виплат численним сільськогосподарським підприємствам і бюджетним організаціям». На частку цих 74 тис. «скривджених» клієнтів (які становлять 4—5% від загальної кількості вкладників), тільки за офіційними даними, припадає близько 220 млн. грн. Вважається, що повернути їм гроші, принаймні найближчим часом, буде досить складно. Як сказав В. Огієнко, у процесі акумуляції грошових коштів (від реалізації активів банку «Україна». — Авт. ) Ліквідкомісія буде вирішувати ці питання. При цьому, за словами А. Гулея, цим кредиторам необхідно найближчим часом (до 19 серпня. — Авт. ) оформити відповідні документи в Агентстві з питань банкрутства.