Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Грошові мотиви

Чи стануть вони дієвим стимулом для антикризової програми
20 жовтня, 2009 - 00:00

Про що може свідчити недільна зустріч міністра закордонних справ України Петра Порошенка з керівником місії Міжнародного валютного фонду Джейлою Пазарбазіолу та главою представництва Фонду в Україні Максом Алієром? Схоже, офіційний Київ дуже занепокоєний тим, які висновки зробить місія щодо виділення Україні чергової порції кредиту стенд-бай. Тому новоспеченого дипломата, досвідченого політика й успішного бізнесмена, котрий, до того ж, досі є головою Ради Нацбанку України, використали для того, щоб переконати МВФ: Україні дуже потрібен цей кредит, але в разі чого вона вистоїть і без нього.

Певна річ, в скупому на слова повідомленні про цю зустріч такої тези немає. Але економічний і політичний контекст останніх подій у нашій країні переконує: кредит країні й уряду потрібен, а для цього МВФ треба показати й довести, що стимул для уряду працює — справи в економіці поліпшилися.

У суботу в тандемі з Порошенком грав керівник групи радників глави Національного банку України Валерій Литвицький. Головна його теза полягала в тому, що «в третьому кварталі цього року спад ВВП буде меншим, ніж у другому кварталі». «В Україні півроку триває дезрецесія: протягом двох кварталів темпи спаду уповільнюються», — продовжував експерт. Він також запевнив, що позитивні тенденції в економіці підтримуватимуться стабільним курсом, який у п’ятницю повернувся до значень початку року.

Таке саме завдання, мабуть, поставив собі й провідний економіст Європейського банку реконструкції й розвитку Олександр Пивоварський. На його думку, Україна має в своєму розпорядженні достатні резерви, щоб зберегти стабільність навіть за затримки виділення чергового траншу від Міжнародного валютного фонду. «Ми не вважаємо, що в цьому буде якась трагедія. Але це може відтягнути на більш тривалий період повернення довіри до економіки та стабілізаційних процесів в Україні», — вважає експерт. Він підкреслює, що для України не настільки важливі гроші МВФ, наскільки програма співпраці з ним, що є організуючим документом на кризовий період. «Важливіше для України реальне здійснення реформ, аби повернутися до зростання й стабілізувати фіскальну систему», — пояснює Пивоварський.

Чи зможуть досить несміливі позитивні сигнали істотно доповнити картину, що створюється для місії Фонду урядом? На жаль, у цьому в нього не так уже й багато помічників. Минулого тижня Міжнародне рейтингове агентство Fitch підтвердило для України довгостроковий рейтинг дефолту емітенту за зобов’язаннями в іноземній і національній валюті на рівні «В». Але прогноз агентства «негативний». «Існує серйозний ризик невиконання Україною умов програми МВФ на момент наступної перевірки їхнього дотримання в листопаді, головним чином через подальше ослаблення дисципліни здійснюваної політики, й у результаті можлива затримка з наданням МВФ чергового траншу кредиту, — зазначає директор аналітичної групи Fitch у суверенних рейтингах Ендрю Кохун. — Якщо програма буде припинена, це може підірвати нестійку довіру до національної валюти й банківської системи, що, в свою чергу, може посилити тиск у бік пониження рейтингів». «Якщо не будуть надані кошти від МВФ та інших міжнародних фінансових організацій, Україна може зіткнутися зі складностями щодо фінансування дефіциту такого масштабу без використання більш значною мірою емісійного фінансування. Фактично друкування грошей, у свою чергу, збільшить ризики для стабільності обмінного курсу й більш широкої економіки», — зазначає агентство.

Відверту підніжку уряду, спрямовану на зрив чергового траншу, підставив опозиційний уряд. Його міністр економіки та глава комітету Верховної Ради з питань фінансів і банківської діяльності Микола Азаров днями заявив про те, що «величезні кошти, які отримала (від МВФ. — Авт.) Україна, були витрачені неефективно... Будь-який новий уряд може поставити запитання МВФ: чому ви виділяли гроші, не контролюючи ефективність виконання програми? А якщо так, тоді наша відповідальність за повернення цих кредитів виникає тільки тоді, коли ви визнаєте, що вели щодо України неефективну політику». Азаров фактично попередив МВФ, що в разі перемоги представника Партії регіонів на виборах президента «мова може йти лише про списання цих ресурсів, бо Україна не зобов’язана розплачуватися за тими кредитами, які були видані на здійснення неефективної політики», — переконував Азаров журналістів, але фактично МВФ, хоча, схоже, й був упевнений, що черговий транш Україна все ж таки отримає «з політичних мотивів».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: