Візит віце-президента США Джо Байдена до Грузії багато в чому нагадував те, що робив і говорив американський віце-президент у Києві. Зустрічі з керівництвом країни, опозицією та представниками неурядових організацій. І послання Байдена також були схожими, але їх у Грузії сприймали з особливою увагою та надією. Зокрема, це стосувалося заяви, озвученої віце-президентом у Тбілісі на вечері в президентському палаці: «Я хочу особисто висловити підтримку Грузії й готовий віддати за це все. Причина того, чому мене прислав президент Обама, в тому, аби спрямувати й зробити одну чітку заяву абсолютно для всіх, це послання — США завжди будуть із Грузією, ми ніколи вас не кинемо».
За словами Байдена, «суверенітет і територіальна цілісність Грузії — ті цінності, які входять в інтереси США». Американський віце-президент також пообіцяв, що «США завжди допоможуть Грузії в розв’язанні питань безпеки, посилення демократії, розвитку економіки, а також у встановленні більш близьких відносин між народами».
Піднімаючи келих за Грузію, Байден зазначив: «Грузія маленька, але важлива країна й ви показали нам приклад того, як необхідно заохочувати демократію. Ми з вами, адже ваше прагнення до незалежності дуже важливе. Ми сьогодні бачимо, що народ вийшов на різні площі. Це відгомін революції троянд, і якщо ми говоримо про протести, привітаймо демократію».
Президент Грузії Михайло Саакашвілі зі свого боку подякував президенту США Бараку Обамі «за зроблене в Москві сильне послання», а віце-президента — за заяви про підтримку, візит до Грузії під час серпневої війни й мільярдну допомогу, яку Конгрес США виділив Грузії саме з ініціативи Байдена. Тут же під час вечері Михайло Саакашвілі вручив Джо Байдену орден Святого Георгія за підтримку у справі становлення держави.
КОМЕНТАР
Ніка ЧІТАДЗЕ, грузинський політолог, Тбілісі:
— Візит віце-президента США Джо Байдена підкреслює ще раз той факт, що Сполучені Штати готові поважати суверенітет і територіальну цілісність Грузії не лише заявами, а й діями. США висловлюють готовність співпрацювати з Грузією в галузі економіки, безпеки, щоб мирним шляхом відбувалася деокупація Грузії, та її територіальна цілісність була відновлена. Звичайно, США мають свої національні інтереси в Грузії. Це стосується енергопроектів, які повинні бути здійснені через грузинську територію. Крім того, слід враховувати той факт, що Грузія межує з Росією та знаходиться поблизу території Ірану. Враховуючи геополітичні інтереси Вашингтона, США й надалі підтримуватимуть Грузію та Україну.
Головне, що ми почули від Байдена, — це підтвердження поваги до суверенітету Грузії. Крім того, в разі прохання з боку офіційної влади Грузії, США готові розглядати питання розміщення американських спостерігачів на окупованій території Грузії. Заяви Байдена й склад делегації також означають, що в подальшому відносини між двома країнами ще більше поглиблюватимуться, в тому числі й у військовому плані. Грузія офіційно звернулася до Вашингтона за поставками зброї оборонного призначення. Йдеться про розміщення системи протиракетної оборони, протитанкове озброєння.
Я вважаю, що Байден постарається використати заплановані зустрічі з владою, а також представниками радикальної та парламентської опозиції, аби підштовхнути їх до компромісу. Оскільки однією з головних цілей США є розвиток демократичних інститутів у Грузії, то питання компромісу були розглянуті на зустрічі з президентом Грузії, а також грузинською опозицією. Враховуючи той чинник, що 20% території Грузії окуповано, обов’язково необхідно, щоб політичні сили в країні дійшли до компромісу. Грузія потребує політичного плюралізму. Але з іншого боку, всі політичні партії й сили повинні враховувати національні інтереси Грузії, а також зовнішні та внутрішні загрози, які існують у державі на цьому етапі.