Миколаївські депутати зажадали від Генпрокуратури притягнути до відповідальності іноземного інвестора.
«Ми залишаємо за собою право не обслуговувати у нашому закладі деяких клієнтів, незалежно від розміру їхнього гаманця», — оголошення такого змісту вміщене при вході до миколаївського «американського» ресторану «Діксі барбекю». Донедавна основними «персонами нон-грата» тут значилися депутати міськради Миколаєва Віктор Іванович та Олег Вікторович Крисенки. Тепер до списку небажаних клієнтів, схоже, увійде депутатський корпус миколаївської міськради у повному складі.
У минулому проповідник, громадянин США Стівен Вінгейт кілька років тому приїхав в Україну. За його розповідями, спочатку працював у Києві, у представництві американської компанії, потім вирішив заснувати свій бізнес — відкрити в одному з українських міст американський ресторан. Вибір упав на Миколаїв, де протягом сорока років у самому центрі міста була порожньою добре-таки пошарпана двоповерхова будівля колишньої трамвайної тягової підстанції. Взявши у якогось «американського партнера» 300 тисяч доларів, американець вирушив до Миколаєва облаштовувати свій «салун» під назвою «Діксі барбекю».
Тут Стівен Вінгейт відчув усю «чарівність» бізнесу по-українськи, зіткнувшись з пожежниками, енергонаглядовими, санітарними та іншими контрольними службами. Якимсь чином «розійшовшись» із ними по- мирному, американець вступає в конфлікт із земельною комісією міської ради: депутати відмовили Вінгейту у відведенні землі під будівлю й у прилеглий території, посилаючись на численні порушення, — викликав запитання юридичного характеру договір купівлі-продажу будівлі, перепроданої до цього кілька разів, його було оформлено на підставну особу — українську дружину Вінгейта Галину Новохатько; без дотримання встановлених вимог були оформлені документи; не врегульовано питання передачі землі іноземним громадянам тощо. За словами депутатів, вони керувалися законами України й принципом «до чужого монастиря зі своїм статутом не ходять»: «Чому заради когось, нехай навіть і американця, ми повинні йти на порушення?» У свою чергу С.Вінгейт публічно заявив, що голова земельної комісії депутат Віктор Крисенко вимагає від нього винагороди, і звернувся з апеляцією про порушення прав інвесторів в Україні до комісії Кучма—Гор, МВФ та багатьох інших міжнародних організацій. Тоді у ситуацію втрутився міський голова Миколаєва Анатолій Олійник, чиїм вольовим рішенням американець таки дістав право на землю. У квітні минулого року «Діксі барбекю» відкрився і почав працювати.
Однак у лютому вже нинішнього року конфлікт несподівано поновився. 27 лютого Стівен Вінгейт запросив на збори всіх бажаючих мешканців міста, щоб почути їх думку про новостворювану організацію «За людей». За словами лідера майбутньої громадської організації С.Вінгейта, вона діятиме у трьох основних напрямках: координація роботи місцевих благодійницьких організацій, просвітницька діяльність серед населення про те, що таке інвестиції, і для чого вони потрібні, а також політінформування мешканців міста про діяльність місцевих політиків. Оскільки збори відбувалися наступного дня після смерті міського голови, С.Вінгейт згадав, що організація, яка створюється, братиме участь у майбутніх виборах мера («Ми будемо залучені у політику»), але з єдиною метою — агітувати проти лідера депутатської групи «Моє місто» Олега Крисенка — сина голови земельної комісії Віктора Крисенка.
Свою позицію С. Вінгейт уточнив через тиждень на прес- конференції, присвяченій створенню організації «За людей»: якщо О.Крисенко стане мером, перше, що він зробить, — закриє американський ресторан: «Дехто чекає не дочекається, коли буде спущено американський прапор з «Діксі». І повідомив, що на нього з боку О.Крисенка продовжує чинитися тиск, надсилаються перевіряючі органи, поширюються анонімні брехливі листівки, встановлено спостереження тощо. Замість того, щоб дати йому, рідкісному на українській землі інвестору, можливість стабільно працювати, забезпечувати роботою й розвагами місцеве населення й справно платити податки.
Як підтвердження правильності вибраного С.Вінгейтом курсу журналістам роздано результати соціологічного опитування 1650 миколаївців. Ці результати, показані кореспондентом «Дня» професійним соціологам, викликали у тих лише усмішки розчулення.
Наприклад, на запитання «кого б ви підтримали на виборах (якихось виборах, гіпотетичних. — Д.К. ) — керівника радянського типу чи успішного бізнесмена?» 69% респондентів відповіли — «бізнесмена» і тільки 25% — «керівника радянського типу» (і це у «червоному» Миколаєві, який регулярно делегує у депутати різних рівнів або «лівих», або «червоних директорів». — Д.К. ). Далі: «Кого б ви підтримали на виборах (знову ж «відліхтарних». — Д.К. ) — іноземця чи українця?»: іноземця — 31%, українця — 64%. А от рейтинг особисто С.Вінгейта на 10% вищий, ніж у середньостатистичного іноземця: за нього проголосували б 41% опитаних. No comments, як кажуть на батьківщині Стівена Вінгейта. На запитання журналістів, хто конкретно проводив соцопитування, американець сказав лише, що «це одна дуже солідна приватна компанія».
Паралельно Стівен Вінгейт вирішив використати торішні методи боротьби і звернувся з листом про допомогу до деяких міжнародних організацій: «Основною перешкодою для нашого відкриття торiк виявився місцевий депутат Крисенко. Тепер він знову нападає на нас, присилаючи різні відділи для майже щоденних перевірок. Причина його дій криється у тому, що мер міста помер від раку, і син Крисенка бажає стати його наступником» (цікаво, що офіційна причина смерті міського голови так і не була названа, відповідно, С.Вінгейт користується інформацією або від перших керівників міста, або чутками).
— Це все нісенітниця, — так відреагував депутат Віктор Крисенко. — Навіть, якби у мене було таке бажання, я не маю повноважень направляти перевірки туди чи куди-небудь іще.
А Олег Крисенко, лідер групи «Моє місто», яка перебуває у жорсткій опозиції до діючої міської виконавчої влади, якому не тільки Вінгейт, але й різні чутки пророкували кандидатство на пост мера, зібрав прес-конференцію, на якій офіційно заявив, що не збирається... балотуватися.
Тим часом справа «Вінгейт проти Крисенка» стала предметом розгляду на черговій сесії міськради, підставою для чого послужило звернення депутата В.Крисенка до мандатної комісії — про захист честі і гідності.
У середині лютого на першій сторінці миколаївської рекламної газети «Позвоните» на великій площі було опубліковане оголошення про збір інформації «для подання до суду» про незаконну діяльність Крисенка В.І. Тут же вказувалася київська адреса «приймального пункту» компромату. Незабаром з’ясувалося, що за вказаною адресою живе «мирна» жінка, котра не відає ні про який збір інформації. Внаслідок проведеної депутатами перевірки виявилося, що це оголошення через миколаївське рекламне агентство було запропоноване кільком газетам, одна з яких погодилася його опублікувати. Згідно з платіжними документами, копії яких надало агентство, замовником публікації був С.Вінгейт. А через деякий час після публікації оголошення у газеті, на фасаді ресторану «Діксі барбекю», який виходить на центральний проспект міста, — Леніна, з’явився плакат з образливим висловлюванням на адресу депутата Крисенка.
— Після звернення Віктора Крисенка до мандатної комісії я і ще деякі депутати вирушили до «Діксі», щоб зустрітися з Вінгейтом і отримати його пояснення того, що відбувається, — розповiдає депутат міськради Юрій Іцковський. — Американець з нами говорити не захотів, відіславши до нас виконавчого директора. Ми ж наполягали на розмові саме з Вінгейтом. Нарешті він вийшов, але повів себе абсолютно незрозумілим чином, по-хамськи: почав плескати в долоні і кричати: «Депутат Іцковський, гоу хоум». Ми розвернулися і пішли.
Вивчивши ситуацію, сесія Миколаївської міськради абсолютною більшістю голосів при кількох голосах тих, хто уримався, ухвалила рішення про направлення до Генпрокуратури України звернення з вимогою вжити заходів впливу на Стівена Вінгейта і відновити законність. Одночасно готуються матеріали для судового позову про захист честі і гідності.
...Наприкінці минулого року у Миколаєві, за сто п’ятдесят метрів від «Діксі барбекю», відкрився ресторан «МакДональдс». Його представники ніяких претензій до миколаївської влади не висувають. На прес-конференції С.Вінгейт пояснив це тим, що «МакДональдс» має найбагатший досвід відкриття своїх закладів у всьому світі.