МВС і СБУ отримали право забороняти видачу ліцензій на проведення валютних операцій громадянами і підприємствами України. Відповідну постанову прийняв Національний банк. НБУ буде інформувати правоохоронні органи про подані заявки на отримання ліцензії протягом п’яти днів.
Згідно з постановою, Нацбанк буде погоджувати з МВС і СБУ видачу дозволів для компаній і фізичних осіб на ввезення та вивіз готівкової іноземної валюти, банківських металів і бланків чеків, на відкриття юридичними особами- резидентами України рахунків в іноземних банках та здійснення інвестицій за кордон. Крім цього, НБУ стане повідомляти про заявки на відкриття фізичними особами рахунків за межами України і розміщення на них валютних цінностей. Також в органах будуть перевіряти інформацію про всіх, хто подав такі заявки.
У Національному банку прийняття цієї постанови пояснюють реалізацією заходів по боротьбі з відмиванням грошей. Відомо, що у вересні Міжнародна група з розробки фінансових заходів для боротьби з відмиванням грошей (FATF) внесла Україну до списку країн, де заходи із обмеження незаконних фінансових операцій не вживаються. Про недостатню боротьбу України з відмиванням грошей у січні також заявляла і Рада Європи. Крім того, в НБУ посилаються на указ Президента, підписаний 10 грудня. («Про заходи із запобігання легалізації (відмивання) прибутків, отриманих злочинним шляхом». До прийняття парламентом однойменного закону всі комерційні банки повинні контролювати операції компаній і фізичних осіб, які будуть кваліфікуватися як сумнівні. Цим же указом уряду доручено створити у складі Міністерства фінансів Державний департамент фінансового моніторингу. Проте, департамент буде створено ще нескоро, а ось банки про валютні операції будуть зобов’язані звітувати, починаючи вже з першого січня наступного року. До речі, одночасно з початком виборчої кампанії.
Якщо указ Президента буде реалізовано повною мірою, ефективність застосування нових правил контролю за валютними операціями, швидше всього, можна буде оцінити вже у лютому-березні. Висновки МВС та СБУ за підсумками фінансового моніторингу, безумовно, можуть нарватися на обвинувачення у політичній заангажованості. А ось чи вдасться таким шляхом добитися реального виведення грошового обігу з тіні — питання відкрите. Цілком можливо, що зіткнувшись із загрозою посиленого контролю з боку міліції і СБУ, валютні махінатори можуть просто припинити використання банківської системи для проведення своїх операцій. Наприклад, за даними НБУ, Павло Лазаренко, який звинувачується у відмиванні грошей, ліцензій на відкриття рахунку за кордоном і проведення яких-небудь валютних операцій у Нацбанку чомусь не отримував.