Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Холодний душ» для Путіна

Президент США може невдовзі завітати до Києва
19 травня, 2006 - 00:00

Президент Джордж Буш може влаштувати для Володимира Путіна «холодний душ», у той час як російський президент готується до прийому саміту «Вісімки» в Санкт-Петербурзі. Ця зустріч має відбутися у липнi, але вже у червнi американський лідер може відвідати Україну, де розкаже про переваги демократичного розвитку. Про це повідомила вчорашня «Файненшл Таймс».

Президент Віктор Ющенко запросив свого американського колегу відвідати Київ ще торік, однак у Білому домі вирішили відстрочити візит. За даними «Дня», така відстрочка сталася через те, що Вашингтон не хотів створювати навіть видимість впливу на передвиборну ситуацію в Україні. Президенту Джорджу Бушу кілька разів передавали запрошення з Києва. Такий інтерес спричинений, не в останню чергу, тому, що американський глава досі не відвідував Україну, хоч працює на своїй посаді вже другий строк.

Нещодавно Президент України направив нове запрошення — цього разу Джорджу Бушу й Володимиру Путіну для участі в міжнародному форумі, присвяченому пам'яті жертв Бабиного Яру. Форум відбудеться у вереснi в Києві в рамках заходів із нагоди 65 річчя трагічних подій.Джордж Буш, схоже, вирішив не чекати до осені.

Неназвані джерела повідомили «Файненшл Таймс» про те, що американський лідер може відвідати Київ уже наступного місяця. Єдина умова — українські політичні сили мають сформувати коаліційний уряд. Джордж Буш нібито в такий спосіб хоче продемонструвати реальне ставлення до «порядків» у Росії. Обминути саміт «Вісімки» американському президенту не вдасться, оскільки його візит до Петербурга вже підтверджений. Але критика Росії в західній пресі, заклики американського сенатора-республіканця Джона Маккейна бойкотувати зустріч, вочевидь, змусили керівництво США підготувати захід, який би продемонстрував реальне ставлення Вашингтона до Володимира Путіна. За даними «Файненшл Таймс», Буш планує виступити в Києві з промовою, в якій основний наголос робитиме на демократичному розвитку держави.

Офіційні джерела, втім, не можуть підтвердити ймовірність візиту. МЗС України зазначає, що Київ очікує від американської сторони остаточного підтвердження дати прибуття Джорджа Буша. У посольстві США «Дню» повідомили, що візит Джорджа Буша до Києва справді готується, однак дата прибуття американського лідера поки що невідома. Такий візит, утім, може виявитися малоймовірним саме червня, оскільки невдовзі Київ залишає посол Джон Гербст. Нового посла Вільяма Тейлора, між тим, ще не затвердив сенат.

КОМЕНТАР

Костянтин ГРИЩЕНКО, екс-міністр закордонних справ України:

— Візит президента США до будь-якої країни є важливою політичною подією. Хоча не завжди такі приїзди приносять сподівані результати. Україна однозначно має прагнути того, щоб обмін візитами на найвищому рівні зі США в обидва напрямки відбувався на регулярній основі (або принаймні не через багато років від попереднього візиту). У цьому контексті дуже важливо, щоб саме двосторонні відносини та просування наших спільних інтересів стали пріоритетними напрямками під час зустрічі. Якщо ж головним змістом візиту стане з'ясування стосунків із Росією, використання Києва як суто платформи для донесення певного мессиджу до Кремля, то наші пріоритети можуть бути затьмарені.

Які на сьогодні пріоритетні питання у відносинах України й США? По-перше, це — євроiнтеграцiйні прагнення України. Ми маємо зрозуміти, наскільки США готові нас підтримати. По-друге, слід обговорити питання енергетичної безпеки в Європі й світі в цілому. По-третє, важливим є вирішення проблеми, яка досі залишається відкритою — побудова надійного саркофага в Чорнобилі. США могли б відіграти роль основного чинника, щоб поставити крапку в цьому питанні. По-четверте, пріоритетними є наші інтереси в плані вирішення проблеми вступу до СОТ і доступу до американського ринку, який є принципово значимим для вирішення соціально-економічних проблем нашої держави. На жаль, обсяг торгівлі зі США зараз не відповідає не тільки можливим, а навіть мінімальним сподіванням бізнесменів обох сторін.

У США можуть бути свої інтереси щодо візиту. Але якщо ми не зможемо забезпечити максимально широку концентрацію на тому, що є пріоритетним для України, то перебування Джорджа Буша може стати втраченою можливістю. Звичайно, навряд чи можна уникнути того, що президент США буде говорити про те, що є важливими із погляду його порядку денного, але якщо це відбуватиметься за рахунок тих тем, які є важливими для України, то ми можемо втратити унікальну можливість отримання позитивних результатів у принципових для нас сферах.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: