Переможців, як то кажуть, не судять. Відповідно до досягнутих домовленостей між головами урядів України та Росії, Російський «Газпром» погодився не штрафувати Україну за недобір законтрактованих обсягів газу й підписав доповнення до контракту від 19 січня. У них передбачено скоротити постачання газу до України 2010 року з 41,6 мільярда кубометрів до 33,75 мільярда. Отримавши обнадійливий позитивний сигнал, може гойднутися в бік прем’єр-міністра Юлії Тимошенко й маятник громадської думки в Україні. Якщо, звісно, вибачить їй певні нюанси її ялтинського спілкування «на чеховські теми» з російським колегою.
Голова правління НАК «Нафтогаз Україна» Олег Дубина випромінює оптимізм і виключає повторення будь-яких конфліктів, подібних до того, що стався в січні 2009 року. «Цього року ми зустрічатимемо Новий рік у себе вдома. На сьогодні ми маємо (з російською стороною) позитивні відносини, маємо повні розрахунки, ми сьогодні знаємо, як нам жити наступного року. Усе буде спокійно». Дубина додав, що в українських підземних сховищах міститься понад 25 мільярдів кубометрів природного газу, який повністю оплачений і належить Україні. «Нафтогаз», за його словами, виконав доручення уряду, згідно з яким НАК мав укласти договори й виділити ліміти газу всім теплопостачальним підприємствам. «Ми маємо 100% підписаних з усіма ТКЕ договорів, усі з газом. Ми забезпечили країну газом на 100%», — запевняв журналістів головний газовик країни, але при цьому скаржився, що підприємства комунальної теплоенергетики все ще дуже погано платять за використаний газ. Як зазначив Дубина, населення й промисловість його оплачують практично на 100%, але ці кошти до «Нафтогазу» доходять далеко не повністю.
Проте російська сторона, зробивши, як і обіцяла напередодні, зважений крок, все ж таки не утрималася від докорів. Президент РФ Дмитро Медведєв, який подеколи грає в російській політиці роль злого (на Україну?) поліцейського, повідомив, що «обсяг (газових. — Авт.) преференцій для України становить від 75 до 100 мільярдів доларів». І хоча при цьому не уточнювалося, ні про який період йдеться, ні про те, що Росія отримувала натомість (наприклад, незмінно низький транзитний тариф), із такої заяви, напевно, випливає, що наша країна... в неоплатному боргу. У зв’язку з цим глава Української держави продовжує наполягати на тому, що Україна має «перейти виключно на ринкову формулу формування ціни на прокачування російського газу через територію України». Унаслідок ставка транзиту, на думку Віктора Ющенка, зросте з 1,7 долара до 4,5—5,5 долара за тисячу кубометрів на 100 кілометрів. І це дозволить вивести «Нафтогаз» з нинішнього складного фінансового становища.
Кандидат у президенти України Арсеній Яценюк на перегляд газових контрактів не надто сподівається. Стверджуючи, що «Росія не має й не матиме найменшого бажання переписувати цей контракт», він пропонує «замінити фактично порядок денний: з контракту на спільну енергетичну політику». Що це дасть? На думку претендента, така політика дозволить «отримати іншу ціну (на газ), прийнятний транзит і частку в активах у інших шляхах постачання газу».
Експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут у розмові з «Днем» назвав це «святом» і зауважив, що створено прецедент перегляду газових контрактів від 19 січня. «Виявляється, навіть деякі усні домовленості можуть реалізовуватися, — говорить він. — Це чудово. Стало фактом, що такі домовленості на рівні прем’єрів, досягнуті за останні два роки, були втілені в життя. Тепер можна не хвилюватися... Якби не треба було виконувати поточні фінансові зобов’язання за листопад і грудень в умовах, коли у «Нафтогазу» багато боржників, а отже дефіцит коштів, а в уряду не краща ситуація на казначейських рахунках. Тому заспокоюватися зарано. Я б вважав за краще йти від бравурних заяв до спокійного аналізу фінансового плану «Нафтогазу» на наступний рік. Адже, судячи з усього, наступного року йому доведеться викласти за російський газ приблизно 10 мільярдів доларів. А питання, як їх заробити, поки залишається відкритим, оскільки поки не зрозуміло, яким буде наступного року транзитний тариф і чи буде перерахована за новим тарифом та сума, що була авансована «Газпромом» за прокачування газу 2010 року... Немає також зрозумілості й з тарифами на газ для населення».
Голова Національного агентства з ефективного використання енергоресурсів Сергій Єрмілов, відповідаючи на запитання «Дня», зазначив, що «газова ситуація розв’язалася для обох сторін у цивілізованому порядку, притому що в України в іншому випадку було б більше проблем. Зараз ситуація врегульована і на цей рік, і на наступний», — сказав глава НАЕР. Він вважає, що «тепер залишилося лише одне питання — своєчасно розраховуватися за отриманий газ, що залежить і від споживачів, і від органів влади на місцях, і, певна річ, від вимогливості до них з боку уряду». Єрмілов вважає, що можливість істотно знизити обсяг газу на одиницю ВВП і, отже, обсяг його закупівлі за кордоном, пов’язана з тим, що промисловість країни в умовах кризи різко знизила обороти. Він також відзначив роль енергозберігаючих заходів і підвищення енергоефективності, але не зміг назвати конкретних цифр по країні, оскільки статистика підіб’є підсумки лише наприкінці року. У той же час, експерт зауважив, що досягнення окремих, причому найвитратніших з енергетичного погляду регіонів, дають всі підстави для оптимізму. За його словами, в Донецькій області вже підрахували, що завдяки новим технологіям за підсумками року тут буде використано на 20% менше газу, ніж 2008 року.