Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ХРОНІКА ПОДІЙ

7 квітня, 2000 - 00:00

Загальні збори Національної академії наук України, присвячені підсумкам діяльності за минулий рік, фактично вкотре констатували скрутне становище української науки. Мало того, що бюджетне фінансування було недостатнім, так і його виконали лише на 72,8 % (116,2 млн. гривень)... Коштів, що виділяються, вистачає тільки на зарплату, та й то нерегулярну, — не передбачено навіть оплати комунальних послуг у наукових установах... Кількість докторів наук зменшилася на 131, середній вік учених — 50 років... Від’їзд молодих науковців за кордон протягом останніх років був настільки масовим, що наша академія фактично стала кузнею наукових кадрів для інших країн... Немає грошей на закупівлю сучасного обладнання, реактивів, наукової літератури. Якщо ж наукове обладнання закуповується на зарубіжні гранти, то воно обкладається митними зборами, чого немає у розвинених країнах, які, до речі, такими й стали, через те що піклувалися про розвиток науки... Президент НАНУ академік Б.Є.Патон у своєму виступі сказав, що напередодні зборів Академії зустрічався з Президентом Л.Д.Кучмою. Глава держави підтвердив, що має намір добитися виконання свого Указу від 10 березня про додаткові заходи з розвитку державної підтримки науки. Це повідомлення зустріли оплесками. Проте в одному з виступів пролунало: указ є, але немає гарантій, що він не «загубиться» у коридорах влади. Принаймні кілька років тому до 80-річчя НАНУ Президент також видав указ, яким, зокрема, доручалося уряду зайнятися проблемою житла для молодих вчених. Як зазначив Борис Патон, його проігнорували у міністерських коридорах, і сьогодні 429 сімей молодих науковців стоять на квартобліку. Говорилося й про досягнення, зокрема у галузі фундаментальних досліджень у математиці, фізиці, інформатиці, матеріалознавстві... Та підсумковою, мабуть, стала фраза, що пролунала у середині доповіді, сенс якої у тому, що якщо так ітиме далі, то Академія перетвориться на соцзабез для наукових працівників.

Президент переконаний у продовженні економічного зростання

Президент України Леонід Кучма переконаний, що позитивні тенденції в економіці України будуть закріплені й продовжені за умови політичної стабільності, якої нині досягнуто. Про це він заявив учора на спільній прес-конференції з президентом В’єтнаму Чан Дік Ліонгом. Л.Кучма назвав «обнадійливими» результати розвитку економіки України у першому кварталі 2000 р. Він нагадав, що зростання промислового виробництва становило 9,7 %. При цьому Президент зазначив, що тенденції зростання були відмічені ще у 1999 р. «У мене складається тверда думка, що це не вийняток, а постійна тенденція зростання економіки в країні», — сказав він. Президент України звернув увагу на тенденції економічного зростання практично у всіх областях України, за винятком Миколаївської (через Південно-Українську АЕС), Рівненської (через Рівненську АЕС), Полтавської та Одеської (це пов’язано з ситуацією на нафтопереробних заводах), інформує Інтерфакс-Україна.

Субсидія, як чинник виживання

Близько 150.000 львівських родин, аби оплачувати послуги місцевого «Водоканалу» будуть змушені вдатись до житлових субсидій. Щомісяця на їх покриття витрачатимуться 650— 720 тис. грн. Як вдалось дізнатись кореспондентові «Дня» Олександрові СИРЦОВУ це становитиме 60% всіх львівських сімей. Директор «Львівводоканалу» Володимир Сулипа твердить, що непопулярному заходу альтернативи не було, його підприємство підпирає борг у 5,5 млн. грн. перед постачальниками електроенергії. Насторожує інше — до введення нових тарифів на субсидії витрачалось лише 240.000 грн. на місяць.

Література йде у віртуальний простір

У приміщенні Спілки письменників України відбулася презентація Інтернет-сайту «Електронна українська роман-газета». Метою цього проекту є публікація сучасних творів української літератури, причому найбільш відповідального і зрілого літературного жанру — роману. Організатор і головний редактор «Роман- газети», письменник, комерційний директор агентства УНІАН Валерій Нечипоренко розповів, що протягом трьох років намагався знайти спонсорів на її видання, але зрештою зупинився на електронній версії, й організував її за свій рахунок. Тим більше, що при нинішньому вибуховому розвиткові Інтернету читачів електронної версії може бути аж ніяк не менше, ніж читачів звичного, паперового видання. Причому вони можуть отримувати тексти в будь-який час і на будь-якому континенті — лише б був інтерес до цієї літератури. У першому числі «Роман-газети» вміщено відомий вже, але практично недоступний читачам детективно-фантастичний роман Василя Шкляра «Ключ», що став не так давно переможцем конкурсу «Золотий бабай». У склад редколегії ввійшли Валерій Нечипоренко (головний редактор), Андрій Кокотюха, Олександр Кривенко, Світлана Короненко, Петро Перебийніс та інші. Передбачається оновлення сайту раз на квартал, потім — раз на місяць. У зв’язку з чисто електронним варіантом «Роман-газети» ні гонорари авторам, ні зарплатня редколегії поки що не виплачуватимуться. До речі, в українському Інтернеті вже зареєстровано понад 230 сайтів з культури та мистецтва. Щоправда, понад сотня з них нікому не відома, окрім своїх творців, і їх жодного разу не «відвідали» за час їхнього існування. А серед лідерів — в основному російськомовні Інтернет-проекти. Перший чисто український сайт належить відомому літературному скандалістові Лесеві Подерев’янському й посідає 12-е місце в загальному рейтингові сайтів України з культури та мистецтва, повiдомляє Анатолій ЛЕМИШ , «День»

Наваз Шариф доживатиме віку у в’язниці

Колишнього пакистанського прем’єр-міністра Наваза Шарифа, звинуваченого в тероризмі і викраденні літака, вчора було засуджено до довічного ув’язнення. «Цей вирок засвідчив, що у Пакистані не існує правосуддя», — так відреагував на вирок колишній глава азійської держави. Прем’єр-відставник не визнає своєї вини і, за словами його захисників, продовжить боротьбу (адвокати подадуть апеляцію). Звинувачення в справі Шарифа в основному базувалися на словах нинішнього пакистанського правителя генерала Мушаррафа. Він стверджує, що Наваз Шариф торік восени наказав працівникам аеропорту не дозволяти посадки літакові, в якому летiв Мушарраф, у той час, як пальне в машині фактично закінчилося. Прокурор вимагав стратити Шарифа за «цей тяжкий злочин».

Турецьку поліцію вчитимуть основам прав людини

Туреччина погодилася сплатити відшкодування у $58 тисяч датчанину курдського походження, який звернувся з позовом до Європейського суду із прав людини і звинуватив турецьку поліцію у завданні йому тортур. Кемаль Кок познайомився із турецькими правоохоронцями 1996 року, коли він приїхав на похорони брата. Місцева поліція прийняла його за спільника курдів і притягла до суду. Під час судового процесу бідоласі пощастило виїхати з Туреччини на батьківщину. Там він подав у суд на Анкару. Згідно з рішенням суду, турецький уряд також зобов’язався заборонити використання тортур правоохоронцями. Зі свого боку Данія погодилася фінансувати програму навчання турецької поліції основам прав людини.

Американський бізнесмен взявся за старе — за розвідку

Російська ФСБ застукала на гарячому американського та російського громадянина, яким висунуто звинувачення в шпигунстві. Під час обшуку в американського бізнесмена було виявлено і вилучено велику кількість документів, креслення різноманітного обладнання, записи його розмов із російськими громадянами та розписки про отримання ними грошей від американця. Наразі ні Москва, ні Вашингтон не називають імені затриманого. Однак американська телекомпанія Ей-Бі-Сі назвала свого земляка. Це — Едмонд Поуп, колишній відставний капітан військово-морської розвідки США, якому за 50. Багато високопоставлених чиновників із американської розвідки запевняють, що Поуп не працює на Штати. Тепер цьому горе-розвіднику світить від 10 до 20 років ув’язнення. Його російському «колезі» — сім років.

Помер італійський мафіозі, що «розкаявся»

Один із найбільших у минулому босів сицилійської мафії Томмазо Бушетта, який допоміг притягнути до суду сотні своїх колишніх помічників, помер у США від ракового захворювання. 1984 року його було арештовано в Бразилії і видано Італії, де він почав свідчити судовому слідчому Джованні Фальконе, який став невдовзі знаменитим. Це дозволило організувати через два роки найбільший процес проти злочинності в Італії, на якому постали 475 активних учасників мафії. Останні 14 років 71-літній мафіозі, що розкаявся, проживав за океаном, зазначають італійські газети. Він помер у неділю, але про це було оголошено лише тепер, після його похоронів. Відомий фахівець у галузі боротьби з організованою злочинністю Піно Арлаччі присвятив Бушетті книжку «Прощай, «Коза ностра». У ній «хрещений батько» розкриває багато секретів діяльності цієї «держави в державі».

За матерiалами агентств АП та Iнтерфакс

Газета: