Уряд обіцяє гроші з бюджету. За словами міністра фінансів Віктора Пинзеника, проект закону про зміни держбюджету-2005 уряд побачить найближчої суботи. Слідом за урядом відчути щедрість і професіоналізм Мінфіну мають працюючі та пенсіонери. Попутно міністр фінансів розкритикував колишній Кабмін за його підходи до оплати праці: «Любов попередньої влади до вчителів, лікарів, працівників культури, вчених ефемерна. 2002 року на оплату праці працівників бюджетної сфери було спрямовано 20,1% бюджету, 2003 року — 20%, 2004 року — 17,9%». Обіцяна також тарифна сітка — простіше кажучи, збільшення зарплати зі зростанням кваліфікації працівника.
Незабаром збільшити пенсії обіцяла прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Уряд планує підвищити розмір мінімальної пенсії на 16,9% і довести її до 332 грн. Однак при цьому буде проведена й диференціація пенсій залежно від трудового стажу та розміру заробітної плати. За словами прем’єра, розмір середньої пенсії збільшиться на 23,5% і становитиме 383 грн., розмір середньої пенсії для військовослужбовців збільшиться з 533 грн. до 913 грн.
Ю. Тимошенко також підкреслила, що «для виплати гідної пенсії слід виплачувати гідну заробітну плату». Поточного року заплановане підвищення на 56,8% середньої заробітної плати працівників бюджетної сфери — з 449 грн. до 708 грн. Прем’єр нагадала, що зміни до бюджету також передбачають збільшення виплати при народженні дитини з 764 грн. до 8,5 тис. грн., причому така допомога виплачуватиметься не з моменту внесення змін до бюджету, а з початку поточного року.
Опозиційні політики вже виступили з критикою соціальних намірів Кабміну. Екс- міністр праці та соціальної політики Михайло Папієв назвав бюджет, підготовлений урядом до подання у Верховну Раду, антисоціальним. Підставою для такої оцінки стало виявлене ним розходження між планами уряду на 2005 рік, нормами нових законодавчих актів і передвиборними обіцянками Президента.
Папієв нагадав, що на Майдані Віктор Ющенко підписав «моральний указ» про встановлення 2005 року мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму. Сьогодні «свіжоспечений» прожитковий мінімум для працездатних осіб — 453 грн. «Чому влада, плануючи збільшити мінімальну заробітну плату до 300 грн., не виконує взяті на себе зобов’язання?» — запитує екс-міністр. Але й сьогоднішній прожитковий мінімум потребує перегляду: він закладався з розрахунку річної інфляції 8,5%, тоді як, на думку Папієва, до кінця 2005 року рівень інфляції становитиме не менш як 12,7%. У країні, за його словами, тривають інфляційні процеси, пов’язані з нерегульованим підвищенням тарифів на житлово- комунальні послуги та енергоносії. Якщо уряд не внесе перед представленням бюджету закон про новий прожитковий мінімум, то, пообіцяв Папієв, цю ініціативу візьмуть на себе депутати від СДПУ(О).
У законі про зміни до бюджету-2005, вважає Папієв, нова влада має передбачити й виплати, встановлені законом про статус ветеранів війни й гарантії їхнього соціального захисту. Закон наказує, аби щорічно до 5 травня інвалідам ВВВ першої групи були здійснені виплати в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком (3320 грн.), інвалідам другої групи — 8 мінімумів (2656 грн.), третьої — 7 (2324 грн.). Уряд же пропонує залишити всі виплати на колишньому рівні (тобто відповідно 400 грн., 330 грн. і 270 грн.) до набуття законом чинності в січні 2005 року. Невключення цих виплат до бюджету 2005 року, розробленого урядом Януковича, Папієв пояснює тим, що на той момент згадані норми законів ще не набрали чинності...
Якщо уряд не внесе до 21 березня (заявлений термін подання бюджету) необхідні зміни й не встановить соціальні виплати на рівні, визначеному законами, то Папієв сумнівається в тому, що народні депутати проголосують за такий бюджет. Проте готується превентивна міра — визнання змін до бюджету неконституційними. «Ми готуємо проект конституційного подання. У парламенті знайдеться не менш як 45 депутатів, які подадуть його до Конституційного Суду, якщо закон про бюджет не відповідатиме Конституції».