Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хто чия людина

Вибори покажуть, що українці цінують незалежність своєї країни
13 січня, 2010 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Чим ближче до виборів президента України, тим уважніше придивляються у світі до нашої країни, намагаючись передбачити шляхи її подальшого розвитку. Так, автори американського журналу Newsweek Овен Метьюз і Анна Нємцова вважають, що кого б не обрали президентом України, його або її перемога не буде перемогою Росії або США. Щоправда, вони зазначають, що, починаючи з 2004 року, коли відбулася помаранчева революція, Москва прагнула взяти реванш: не лише вживала заходів для запобігання подібної революції у своїй країні, але й штовхала «помаранчеву» коаліцію в Україні до невдач. На думку видання, російські кроки виявилися вельми ефективними, особливо у поєднанні з пожадливістю й недалекоглядністю українських політиків.

Зауважуючи, що напередодні президентських виборів в Україні лідирує Янукович, Newsweek зазначає: не варто думати, ніби його перемога стане тріумфом Росії — «у багато чому він більше не є людиною Москви», а Україна в будь-якому разі дуже змінилася, щоб її можна було знову зробити російським васалом. Але скорочення російського впливу в Україні, на думку авторів, не означає, що там беруть гору США. Видання наводить дані різних соціологічних опитувань, згідно з якими майже дві третини громадян України вважають себе європейцями, проте всього 30% схвалюють демократичні зміни і 36% — перехід до капіталізму. Справжній урок останніх п’яти років, наголошується у статті, полягає в тому, що Україною можна керувати лише з її політичного центру — не можна робити надмірну ставку на східні або західні області. Запорука процвітання й безпеки України вбачається в курсі на зближення і з ЄС, і з Росією. Newsweek відзначає, що помаранчева революція в Україні досягла однієї важливої мети — змінила цінності, якими керуються українці. «Можливо, їхня незадоволеність капіталізмом, демократією та більшістю політиків — позитивна ознака високих запитів», — вважають автори статті.

Англійська The Financial Times у редакційній статті «Дилема України» відверто критикує основних персонажів української політики. Вона зауважує, що політичні прорахунки Віктора Ющенка, котрий не зумів реалізувати ідеали Помаранчевої революції, змушують українських виборців робити невеселий вибір, оскільки провідними кандидатами на президентських виборах стали Віктор Янукович і Юлія Тимошенко. «Нездатність президента Ющенка встановити стабільність, побороти корупцію й захистити громадян від ненажерливої бюрократії призвела до загального розчарування». Але і той факт, що Янукович залишається в політиці, FT вважає негативом для України: «Янукович уцілів завдяки цинічній політичній культурі й підтримці з боку великого бізнесу». Водночас Тимошенко, на думку газети, виявляє безсоромний опортунізм і не менше, ніж Ющенко, винна у провалі «помаранчевих», а її економічний курс тяжіє до популістських втручань держави в економіку. «Тимошенко — антипод стабілізуючої сили», — пише газета, передрікаючи, що за таких обставин Янукович може виявитися меншим злом.

Кажучи про цього кандидата, популярне в Англії недільне видання The Observer зазначає, що колишній прем’єр-міністр, чия попередня перемога на виборах 2004 року як підтримуваного Росією кандидата викликала підозри у підтасовках, на майбутніх виборах в Україні лідируватиме. А його єдиним конкурентом є Юлія Тимошенко, нинішній прем’єр і новий фаворит Москви. Рейтинг героя Помаранчевої революції Віктора Ющенка, як пише газета, не перевищує 3%. Вона нагадує, що минулого тижня він звинуватив Януковича й Тимошенко в тому, що вони виступають «єдиною кремлівською коаліцією». «Обоє політиків (Янукович і Тимошенко) шукатимуть баланс інтересів між Росією та Заходом», — цитує видання слова Володимира Фесенка з київського Центру прикладних політичних досліджень «Пента».

Ще один матеріал у The Observer озаглавлений: «Україна вітає західну підтримку, але з Росією скріплена назавжди». Наразі Москва поводиться все більш наполегливо, а Захід є неуважним до України, адже стурбований безпекою на інших напрямах, пише Рафаель Бер. На його думку, внутрішньоукраїнські розбіжності відображають протиборчі зовнішні чинники. Вашингтон бачив у «новій Європі» буфер проти ворожої Росії та групу перспективних союзників. Натомість для Росії Україна — невід’ємна частина слов’янської єдності зі столицею в Москві, а також транзитер енергоносіїв і місце базування Чорноморського флоту РФ. Москва вважає Помаранчеву революцію підступами Заходу, «проте єдиного західного задуму відносно України не існує», стверджує автор.

Словом, усупереч окремим усе ще існуючим твердженням, неправильно думати, що Україна сприймається на Заході як країна, що не зуміла реалізувати свою незалежність. До такого висновку приводять американських і європейських журналістів, зокрема, й перипетії передвиборчої боротьби у нашій країні.

Українці, хід за нами!

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: