Після погроз «Газпрому» звернутися до Міжнародного суду, уряд відправив до Москви переговорну групу «Нафтогазу України», яка повинна була домовитися про розстрочку сплати газових боргів протягом 2—3 місяців. Що з цього вийшло?
У ході вчорашньої зустрічі між головою правління російського концерну «Газпром» Олексієм Міллером і головою правління НАКу Олегом Дубиною, останній пообіцяв до першого грудня 2008 року погасити борги за газ, спожитий у вересні, і частину боргів за газ, поставлений у жовтні 2008 року. Тільки після цього продовжаться україно-російські переговори про реалізацію положень міжурядового меморандуму про співробітництво у газовій сфері від 2 жовтня 2008 року.
Головний предмет українсько-російських суперечок — сума боргу за спожитий газ. У «Газпромі» стверджують, що Україна заборгувала $2,4 мільярда. У НАК «Нафтогаз України» факт боргів визнають, але не перед «Газпромом», а перед RosUkrEnergo. Причому сума боргу, за офіційною інформацією НАКа, «з урахуванням усіх нюансів» складає близько $1,3 мільярда.
Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко теж підтвердила, що уряд ні копійки не винен RosUkrEnergo, а наявні борги — це хвости компанії за попередні періоди. За словами Тимошенко, ситуацію погіршило те, що російський монополіст ускладнив газові умови для України. «Росія поставила перед Україною жорсткі умови: оплачувати весь газ, що був закачаний у підземні газові сховища в основному в жовтні, і ще не споживається»,— сказала вона днем раніше.
Свою сторінку в українсько-російську книгу газових історій вчора вписав і Секретаріат Президента. Так, за словами першого заступника голови Олександра Шлапака, НАК має борг лише перед швейцарським газовим трейдером у розмірі $1,26 мільярда. «Нафтогаз України» не має прямих взаємин із «Газпромом». Тому питання про заборгованість НАК перед російською газовою компанією безпідставні. Розмови про передачу якихось матеріалів у суди — лише політичний фарс», — вважає Шлапак.
Натомість неофіційне джерело у НАКу повідомило одному з видань іншу цифру газових боргів та розповіло про їхню структуру. «Заплативши $285 мільйонів за спожитий у вересні газ, НАК залишився винний посереднику RosUkrEnergo (50% належить «Газпрому». — Авт.) близько $400 мільйонів, пояснило джерело. — За жовтень компанія ще не починала розраховуватися, тому до вересневого боргу додалося $798,6 мільйона жовтневого. За листопад RosUkrEnergo вже виставив рахунок у розмірі $835 мільйонів плюс за несвоєчасні розрахунки на початку поточного року був нарахований штраф у розмірі $250 мільйонів. Таким чином, загальна сума заборгованості становить $2,25 мільярда».
Історію з газовими боргами голова правління а льянсу «Нова енергія» Валерій Боровик називає передноворічною традицією. «Суперечки про газові борги, про вимикання постачання газу виникають періодично на початку опалювального сезону... Насправді — це борги НАКу перед швейцарською бізнесовою структурою. І ця справа не рівня Президента, прем’єр-міністра України чи Росії, щоб вони займалися газовими боргами. Сьогоднішня ситуація тільки свідчить про те, що високі посадові особи пов’язані з діяльністю RosUkrEnergo... Я б на місці українських чиновників сказав сьогодні: «Це заборгованість бізнес структур, тому нехай вони й розбираються з нею».
На запитання «Дня», якщо газова напруга зросте до критичного рівня і уряду доведеться повертати ці борги, які джерела можна використати, Боровик сказав, що найкращу відповідь на це запитання, напевно, знають керівники газового комплексу. Бо ті, хто їх ставив на ці посади, обіцяли людям низькі комунальні тарифи і багато іншого.
З приводу ж можливої газової ціни на 2009 рік, то думки експертів розійшлися. На думку Шлапака, заява російського монополіста про $400 за тисячу кубічних метрів для України сильно завищена. «Якщо на початку поточного року середньоєвропейська ціна газу становила більше ніж $400 доларів, то до початку четвертого кварталу вона упала майже наполовину. Фахівцями прогнозується подальше зниження світових цін на природний газ, тому газ для українських споживачів повинен купуватися Україною за більш низьку ціну, ніж та, про яку було заявлено керівництвом Росії», — розповідає він.
На думку члена комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Сергія Пашинського, економічно обѓрунтована ціна газу не повинна перевищувати $179. «Ціна складається з транзиту і так званої світової ціни... Російський газ на перший квартал наступного року продається в Європі на кордоні з Німеччиною за ціною $260. Відповідно, на кордоні з Україною він повинен коштувати приблизно $180—200 (за тисячу кубічних метрів)», — наводить він аргументи на свою користь.
А от уповноважений президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський взагалі вважає, що середньорічна ціна на газ для країни у 2009 році повинна бути не менша, ніж $100 за тисячу кубічних метрів. «За домовленостями, досягнутими на рівні президентів у лютому 2008 року і на рівні прем’єрів у жовтні 2008 року, передбачається трирічний період поступового переходу від сьогоднішньої до європейської формули ціноутворення (від 50% до 100%)», — нагадує він. Тому на перший квартал 2009 року середньоєвропейська ціна очікується в межах $300 за тисячу кубічних метрів. Звідси випливає, що у першому кварталі 2009 року газ повинен коштувати Україні близько $150 (при сьогоднішньому коефіцієнті 50% до середньоєвропейського. При чому до середини другого півріччя 2009 року ціна на газ штовхатиме внизу падіння вартості нафти, до якої і прив’язана вартість газу. «За умови ж подальшого виходу в четвертому кварталі на рівень цін першого кварталу 2009 року, середньорічна ціна для України має становити менш ніж $100 за тисячу кубічних метрів», — підкреслює Соколовський.