Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Хто має зайві запаси доларів — міняйте їх...»

12 березня, 2005 - 00:00
ЗОВСІМ МАЛИЙ БІЗНЕС. ТАК БУЛО. ЯК БУДЕ? / УЧОРА НА ФОРУМІ. СПРОБА ВАЖЛИВОГО ДІАЛОГУ

Нова українська влада робить широкий жест — простягає руку бізнесу. Що в цій руці, і чи не знайдеться чогось «у рукаві»? Учора про це йшлося на форумі «Влада та бізнес-партнери».

«Бізнес завжди правий», — проголосив нову формулу взаємовідносин із підприємницькою спільнотою Президент України Віктор Ющенко, розповідаючи присутнім про свої плани притаманним йому способом. До теми соціальної відповідальності капіталу глава держави підійшов, спробувавши викликати в учасників форуму здатність до співчуття. «Ви народилися на цій землі, тут закопана ваша пуповина. І не соромно лежати десь на піску, на гальці та знати, що хтось отримує зарплату 240 гривень. Ви маєте співчуття чи ні? Ми громадяни чи ні?» — запитав він, звертаючись до залу. Судячи з усього, поспівчувати пересічним українцям мали помічені в залі лідери ФПГ Віктор Пінчук, Олександр Ярославський, Віталій Гайдук, керівник UMC Ерік Франке, народні депутати та керівники великих бізнес-асоціацій.

Більшість підприємців, які зібралися на форумі, від влади передбачливо не відвертаються і також хочуть бачити її своїм партнером. Проте тут Президент поставив свої умови, попередивши про покарання: «Я вас зобов’язую не давати хабарів. Не прошу, не делікатничаю — а зобов’язую! Якщо ви продовжуватимете таку політику — ви не є моїми партнерами, і Бог вас покарає. У бюджеті на 2005 рік зробіть одну доходну статтю — економія на хабарах».

У свою чергу він повідомив, що влада боротиметься з хабарниками, які працюють у державних структурах: «Ми створюємо бюро національних розслідувань, щоб сконцентрувати в одному місці всі слідчі функції для розслідування зловживань державних службовців 1—3 категорій». Також В. Ющенко знову категорично пообіцяв: «Я даю слово — влада не братиме хабарів». І пригадав про попередню владу — «три сім’ї трималися, а всіх інших — під каток».

Бізнесмени не мають нічого проти сказаного. Як наголосив у розмові з «Днем» директор представництва міжнародної інвестиційної компанії «СигмаБлейзер» Вадим Бодаєв, бізнес повинен грати за правилами, і тоді, якщо сторони захочуть, не становитиме труднощів відділити бізнес від влади та працювати за цивілізованими стандартами. Голова правління АТ «Атек» Наталія Сокольська сказала «Дню»: «Щоб економіка працювала і підприємці могли проявляти свої здібності та можливості, «влада хоч би не повинна заважати».

З обережним оптимізмом сприйняли заяву Президента про те, що через два-три тижні в Україні буде спрощена процедура реєстрації нових підприємств. Ющенко наголосив, що сьогодні реєстрація підприємств займає «півтора року» через необхідність надання понад 60 довідок і роздавання хабарів, тоді як у Молдові ця процедура займає дві години. Україна також має намір звести всi наявні структури із реєстрації підприємств «в один кабінет», де формуватиметься новий український бізнес. А щоб бізнес не вельми страждав від податкового тягаря, Президент вирішив зробити подарунок. «Нехай Юлія Володимирівна та Віктор Михайлович закриють вуха, — сказав Ющенко, звертаючись до прем’єр-міністра Тимошенко та міністра фінансів Пинзеника. — Може, на три роки зробімо канікули для новостворених?» За його словами, бюджетне наповнення можна буде забезпечувати за рахунок вже наявних підприємств. Перехід до нижчих податків Президент назвав іспитом і для бізнесу, і для влади. Якщо, звісно, всі платитимуть податки...

Президента підтримала голова уряду Юлія Тимошенко, яка виглядала дуже наступально. Вона заявляла не ідеї, а плани дій на найближчий час. За її словами, зараз Кабмін проводить розрахунки можливості ліквідації в Україні низки податків. Зі слів Тимошенко, вона «всіма фібрами своєї душі» ненавидить ПДВ, і він разом із податком на фонд заробітної плати підпадає «під скорочення». Зі слів прем’єр-міністра, збережеться податок на доходи фізичних осіб (зі ставкою в 13%) та податок на реалізацію зі ставкою 7—10%. Також залишаться ренти й акцизи.

«Ми готові й до амністії — фіскальної, капіталу, майна, — але ви вийдіть із тіні та справно платіть податки», — звернувся Ющенко до залу. «Щоб ті, хто справно платить, не знали в обличчя фінансового інспектора. Але до авантюристів буде жорстке ставлення», — погрозив Президент, але пообіцяв, що влада не перешкоджатиме розвитку бізнесу, попри політичні уподобання бізнесменів, якщо ті чесно працюватимуть з державою. Але, як вдало та несподівано заявила Тимошенко, «зараз представники старої влади продовжують бити «оранжевих» бізнесменів, а нова влада починає бити «блакитних». «Ми зробимо так, щоб за 2-3 дні такі речі припинилися», — додала прем’єр, пригадавши, як сама проходила через знищення свого бізнесу.

Схоже, прем’єр-міністр коректує й свої погляди на реприватизацію. Зі слів Тимошенко, зараз на високому державному рівні обмірковують, як «відібрати великі підприємства, на середньому — як середні підприємства, а на районному — як відібрати перукарні». «Ми не заохочуватимемо цього», — сказала вона та наголосила, що нова влада вирішила «не тягати людей через приватизацію перукарень, магазинів і офісів, навіть якщо її проводили незаконно». Якщо пригадати про «список 3000», то сказане має вигляд самокритики.

Підтримуючи прем’єра в прагненні розповісти про конкретні плани на майбутнє, міністр економіки Сергій Терьохін пообіцяв трохи лібералізму. Національний банк, зі слів міністра, відмовиться від обов’язкового продажу частини валютної виручки експортерів. Разом iз іншими заходами, щодо яких досягнуто домовленостей, цей крок приведе до різкого зміцнення курсу гривні, вважає С. Терьохін. Крім того, міністр просто на форумі спробував зіграти на підвищення гривні: «Шановні друзі, хто має зайві запаси доларів, будь ласка, міняйте їх на українську валюту».

Самі бізнесмени в кулуарах також говорили про свої побажання владі. Представник Гільдії підприємців м. Запоріжжя Леонід Яковенко заявив «Дню», що прямий обов’язок держави — створити сприятливі умови оподаткування та митного контролю. А від бізнесу потрібне лише одне — законослухняність.

Наталія ГУЗЕНКО, «День». Фото Миколи ЛАЗАРЕНКА
Газета: