Наміри Віктора Ющенка клопотатися перед Президентом про відставку губернаторів тих областей, які лідирують щодо боргів за енергоносії, на місцях сприйняли з явним подивом. Після селекторної наради з прем’єром губернатор Запорізької області Олексій КУЧЕРЕНКО скликав директорський корпус на екстрену нараду.
«Я не боюсь відповідальності за майбутню кризу в паливно-енергетичному комплексі, — підкреслив Кучеренко. — За три місяці перебування при владі нової команди облдержадміністрації ми надали значну допомогу акціонерному товариству «Запоріжжяобленерго» в здійсненні розрахунків за енергоресурси. У підвищенні платоспроможності регіону намітилася позитивна тенденція. У всіх категоріях споживачів! Якщо в червні 2000 року оплата становила 36% від загального обсягу заборгованості та поточних обсягів споживання електроенергії, з яких відсоток грошових надходжень — 17%, то вже в серпні цифра оплати зросла до 84%, з яких 65% — розрахунки живими грошима. На жаль, за першу половину вересня ця динаміка дещо порушилася. На мій погляд, це і стало мотивом для Кабінету Міністрів назвати Запорізьку область неплатником-лідером. Перед керівництвом «Запоріжжяобленерго» Ющенко поставив дуже жорсткі умови щодо беззастережного, негайного відключення боржників.
Я в корені не згодний із позицією уряду, з тією критикою, якої зазнає Запорізький регіон і, зокрема, облдержадміністрація. Причому тут ми? Є акціонерна компанія «Запоріжжяобленерго». 40% акцій — у приватних руках, і шістдесятьма відсотками управляє від імені держави Міністерство палива й енергетики. Обласна адміністрація не має ніякого стосунку до господарської діяльності цієї компанії. Єдине, ми здiйснюємо контроль за сплатою податків.
Ми готові брати на себе політичні функції консолідації зусиль директорського корпусу, вироблення загальної позиції з питань забезпечення регіону енергоресурсами. Однак відповідати за кризу, зрив опалювального сезону, перебої з енергопостачанням і, як наслідок, падіння обсягів виробництва — то не в нашій компетенції. Якщо хочете, ми не маємо юридичного права брати на себе цю відповідальність. Наміри уряду можна розцінити не інакше, як перекладання проблеми із хворої голови на здорову», — заявив Олексій Кучеренко.
Загальний борг Запорізької області за електроенергію становить близько 410 млн. грн. Левова частка неплатежів припадає на індустріально-промисловий комплекс. На «передових» позиціях — алюмінієвий комбінат, завод феросплавів, коксохім тощо — підприємства, які є основними донорами регіонального бюджету. У світлі принципово жорсткої позиції Ющенка щодо боржників Кучеренка насторожують перспективи. Урізування енерголімітів, перебої з постачанням насамперед позначаються на скороченні обсягів виробництва, отже, на бюджетних надходженнях. Губернатор опинився поміж двох вогнiв. З одного боку, він не має урядової підтримки в ідеї створення регіонального енергоринку, із другого — відповідає за поповнення регіональної та державної скарбниці, соціальний спокій, екологічну безпеку тощо.
«У ситуації, що склалася, єдиний, на мій погляд, вихід — злиття сил облдержадміністрації та промислового комплексу у відстоюванні енергетичних інтересів, — підкреслив Кучеренко. — Я не раз намагався порозумітися з директорами підприємств. Намагався переконати їх у помилковості, катастрофічних наслідках самовільних спроб напряму вирішувати проблеми енергопостачання через Президента або Кабмін. Справа в тому, що ні Кучма, ні Ющенко, за великим рахунком, не мають до цього стосунку. Вони не можуть дати гарантій регулярності, безперебійності в забезпеченні конкретних підприємств електроенергією. Є конкретні організації в особі «Енергоатома», «Мінпаливенерго». Це їхня компетенція. На жаль, моє запрошення обговорити проблемні питання більшість директорського корпусу проігнорувала. Тепер же ми вимушені констатувати невтішну перспективу в питаннях підготовки до зими, поновлення подачі гарячої води тощо».
За словами Олексія Кучеренка, йому вдалося досягнути деяких успіхів у переговорах з урядом з питань пільгового забезпечення електроенергією тих підприємств, де частка енергозатрат становить 50—60% вiд собівартості продукції. «Однак, — заявив губернатор, — ми не допомагатимемо тим, хто умисно не платить за енергоносії, паразитуючи на благих намірах облдержадміністрації».