Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хто відповідатиме за приручених?

Найстаріший зоопарк України гостро потребує грошей на харчування тварин
4 жовтня, 2006 - 00:00
ФОТО АВТОРА

Харківському зоопарку виповнилося 110 років. Його експозиція нараховує майже сім тисяч видів тварин, які щорічно потребують корму на півтора мільйона гривень. Цього року міський бюджет урізав утримання зоопарку з двох мільйонів гривень до одного — фактично лише на зарплати співробітників. Грошей на утримання тварин катастрофічно не вистачає, тому зоопарк уже другий місяць поспіль живе в борг.

Така ось дивна й досить прикра ситуація склалася з Харківським зоопарком, якого явно обділили фінансовою підтримкою. Як тут не позаздрити своїм колегам, наприклад, зі столиці, якщо в Київському зоопарку знаходиться всього 3600 тварин, а обслуговуючого персоналу в них удвічі більше, ніж у Харківському зоопарку, а фінансування більше в сім разів. При цьому плата за вхід у Харківський зоопарк найнижча в Україні, хоча ціна вже на початку наступного року може піднятися, якщо виростуть тарифи на комунальні послуги, за які й зараз потрібно платити майже півмільйона гривень. Зоопарк знаходиться в скрутному становищі, тому що корм для своїх вихованців, яким не поясниш, чому немає грошей на свіжі фрукти або м’ясо, дирекція змушена брати в борг. Так, лише слонам і бегемотам необхідно півтонни їжі на день, плюс витрати на басейн улітку й на підлогу з підігрівом узимку. Якщо ж, припустимо, у слона розболиться зуб, то щоб заспокоїти його, знадобиться майже 200 таблеток анальгіну лише для одного прийому. Кілька років тому Харків закликав на допомогу всю Україну, щоб зібрати гроші на купівлю слона (який же зоопарк без слона?). А нещодавно в зоопарку з’явилася можливість отримати в колекцію жирафа. Жираф Раміка, який зараз живе в Київському зоопарку, Харкову подарувала Асоціація європейських зоопарків. Він мав би заселитися у відремонтований до його приїзду вольєр уже цього місяця, але, як повідомив директор Харківського зоосаду Олексій Григор’єв, зоопарк немає зараз можливості прогодувати тварину. Щодня на харчування дорослих жирафів потрібно 600 гривень — таких грошей у харьківчан немає, тому якщо найближчого майбутнього гроші не з’являться, то Рамік так і не приїде до харківських дітей, і його забере один із російських зоопарків. Спонсори поки що не відгукуються на скрутні заклики зоопарку.

В очікуванні наступної сесії міськради зоопарк звернувся до міської влади з проханням збільшити фінансування на поточні витрати, зокрема на догляд за тваринами, на 916 тисяч гривень. Але поки що, навіть перерозподіливши бюджетні кошти, місто виділило лише 270 тисяч. Зараз зоопарк заморожує будівництво нових вольєрів і ремонт старих, а виділені гроші витрачатиме лише на тварин. Можливо, за підсумками дев’яти місяців, фінансування буде збільшене, але поки що нічого не відомо й гроші для зоосаду керівництво міста має намір просити в уряду в обмін на метро. Обидва підприємства гостро потребують грошей і знаходяться в режимі суворої економії, але, взявшись за метро, місто зможе витягнути його з грошової кризи. Перед тим як прийняти збиткове державне метро в комунальну власність, міська влада спочатку хоче зробити його прибутковим, а для цього необхідно підняти ціну за проїзд. Що ж до зоопарку, то допомагати йому й управляти їм Харків збирається навіть тоді, якщо основну турботу про нього візьме на себе держава.

Поки що посильну допомогу харківським тваринам надають іноземці-волонтери й військовослужбовці альтернативної служби. Так, щоб допомогти побудувати вольєр для південноамериканських тварин, до найстарішого українського зоопарку приїхали волонтери з шести європейських країн. Ці добровольці з Португалії, Франції, Італії, Хорватії, Молдови й України подорожують різними країнами й безкоштовно працюють у зоопарках, вирішуючи їхні проблеми кадрового голоду. Зі свого боку, дирекція Харківського зоопарку знайшла новий спосіб, як полегшити життя спонсорів, бажання яких допомогти почасти закінчується після того, як починаються витрати часу й зусиль на заповнення довгих розрахункових рахунків для банківських переказів. Тепер пожертвувати на потреби зоопарку можна лише зателефонувавши за певним номером. Коштує такий дзвінок три гривні, які впишуть у телефонний рахунок, а потім перерахують зоопарку.

Марина ГОЛІНА, Харків
Газета: