Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Хто з мечем прийде...»

Росію можуть звинуватити в антипольській кампанії
12 серпня, 2005 - 00:00

«Не рий іншому яму...» — досить красномовно говорить російська народна мудрість, на яку не зважила російська влада. Роздмухавши інцидент із побиттям дітей російських дипломатів у Варшаві, назвавши його антиросійською акцією з політичним підґрунтям і зажадавши вибачень від польської сторони, Росія сьогодні сама може бути звинувачена у антипольській кампанії.

Днями у Москві було побито вже третього за останній тиждень працівника посольства Польщі в Росії. Останній постраждалий — другий секретар посольства Марек Решута — вийшов до найближчого магазину і відчув, що за ним стежать. Коли він вирішив пропустити трьох-чотирьох чоловікiв, якi йшли позаду нього, його вдарили чимось важким по голові і продовжили бити ногами вже лежачого. За інформацією «Газети виборчої», Решута помітив, як перед атакою один із нападників говорив із кимось по телефону. Незадовго до останнього інциденту, минулими вихідними радника польського консула Анджея Урядка було побито неподалік від посольства, а іншого працівника посольства — російського водія — неподалік від його дому. І якщо в перших двох випадках посол Польщі в Росії Стефен Меллер був схильний вважати інциденти прикрими випадками та «бандитськими нападами», адже ж побито було й росіянина, то тепер він сумнівається у випадковості нападів. «Всі були побиті за схожим сценарієм. Поволі я втрачаю віру в те, що це хуліганські вибрики. Найобразливішим є те, що московська міліція твердить, що Решута був нетверезий. Це наклеп, я бачив його перед виходом, він не був п’яний», — говорить посол. За його словами, те ж саме правоохоронці говорили і про попередні інциденти. Пан Меллер учора вручив уже другу ноту протесту польського МЗС російським колегам і попросив вжити заходів для посилення безпеки польського дипломатичного представництва — днями анонімний «доброзичливець» погрожував йому вибухом.

Ситуація справді розгортається не на користь російській стороні. Один інцидент (приміром, як побиття російських дітей у Варшаві) — це випадковість, два — може бути збігом, але три — уже тенденція. А якщо взяти до уваги і погрози — то це тяжіє до закономірності. Поки що російське зовнішньополітичне відомство обмежується «глибоким співчуттям», а польський МЗС — нотами протесту. Поляки не заявляють по слідах російської сторони про антипольські настрої, однак, як повідомив «КоммерсантЪ», вже схильні говорити про політичне підґрунтя інцидентів. Однак польська преса поки що не схильна вважати інциденти «наводкою» з Кремля, втім зауважуючи, що в Росії вистачає ревних підлеглих, які намагаються «зробити приємне» вищим інстанціям. Польські журналісти, які бувають в Росії, застерігають співгромадян від антиросійської істерії, говорять про те, що росіяни зовсім не ненавидять поляків, часом навіть навпаки, однак зазначають, що активне «антипольське» обговорення інциденту у Варшаві могло мати неабиякий вплив.

Подібні прикрі «випадки» відчутно погіршують і так «нетеплі» вiдносини Росії та Польщі. Схоже на те, що спроба російської сторони піднести «дитячий» інцидент у Польщі до рівня міжнародного скандалу з вибаченнями офіційної Варшави поволі повертається проти неї — за принципом «хто з мечем прийде, від меча й загине». До речі, вчора польська сторона довела бажання розслідувати неприємний для росіян інцидент — варшавська поліція вже затримала двох людей, причетних до побиття російських дітей, у них було знайдено речі потерпілих. Щоправда, головні винуватці інциденту поки що на волі, однак поліція стверджує, що їхне затримання — справа часу. Черга за розслідувальними кроками Росії у відповідь.

Хоч хто б стояв за побиттям поляків і погрозами посольству Польщi у Москвi, відповідальність у будь-якому випадку лягає на Кремль. За інформацією видання «КомерсантЪ», в Росії за останні роки було найменше 20 нападів на дипломатичних представників, що не робить честі російському уряду. Чи можна говорити про антипольські настрої в Росії? Чи зростає антипатія поляків до росіян? Iз цими запитаннями «День» звернувся до російських та польських соціологів.

КОМЕНТАРІ

Ірина ПАЛІЛОВА, соціолог, «Левада-Центр», Росія:

— На жаль, останні опитування, що стосуються ставлення росіян до Польщі, проводили ще минулого року. За даними цих досліджень, 76% росіян ставилися до Польщі переважно добре і навіть дуже добре. Негативне ставлення продемонстрували лише 13% опитаних. Цифри досить яскраво демонструють загалом позитивне ставлення росіян до Польщі. Якщо звернутися до даних ще одного дослідження, то можна відзначити, що 5% росіян назвали Польщу другом Росії, а 4% — ворогом, що знов- таки демонструє радше спокійне, нейтральне ставлення. Досить складно оцінити, якими були б відповіді росіян, якби ці ж запитання ставили в теперішній ситуації з урахуванням реакції на останні події, але я сумніваюся, що ставлення змінилося б на значну величину — для цього немає суттєвих передумов.

Яцек КУХАРЧИК, соціолог, Інститут суспільних справ, Польща:

— Зараз важко говорити про антипольські настрої в Росії через відсутність останніх досліджень, які б показали, як саме впливає антипольська пропаганда, яку проводить російська влада, на суспільну думку. Зрозуміло, що в якийсь спосіб вона звісно впливає. Детальніше можна говорити про ставлення поляків до Росії і росіян. Треба зазначити, що ставлення поляків до росіян не є найкращим, особливо, якщо співставити дані про настрої поляків щодо інших народів. Росіяни перебувають в групі народів, до яких поляки відчувають здебільшого антипатію. Однак, якщо відстежити еволюцію ставлення поляків до росіян, то можна побачити досить цікаву тенденцію. Від початку 90-х років ставлення поляків до росіян значно покращало, зросла симпатія, і лише два роки тому ситуація зіпсувалася, й почала зростати антипатія, що пов’язано з політикою президента Путіна. Ця тенденція триває і зараз. Поляки вважають, що російська влада знову сповідує імперіалістичні ідеали, і це впливає на громадську думку.

Цікаво, що протилежна ситуація зі ставленням до українців. На початку 90-х років ставлення до Росії серед поляків було кращим, ніж ставлення до України, але воно систематично виправилося, особливо протягом останнього року. Відтак сьогодні ставлення поляків до українців краще, ніж ставлення до росіян.

Треба також відзначити, що останнє дослідження, проведене Інститутом, дало дуже цікавий результат — якщо поляки мали можливість розділити ставлення до росіян і до російського уряду, вони виявляли дуже позитивне ставлення до росіян, натомість дуже негативний до уряду. Підсумовуючи, треба підкреслити, що насправді поляки не люблять саме російську владу і не мають якихось особливих претензій власне до росіян. Іще один момент: коли полякам ставили запитання щодо майбутнього польсько-російських вiдносин, то практично всі з оптимізмом відповідали, що зрештою колись все нормалізується і буде краще, хоч сьогодні ситуація не найкраща. Це знову ж таки пов’язується з політичними змінами в Росії, які повинні наступити.

Віра КОВТИХА, «День»
Газета: