Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Хто забезпечить «рай для Криму»?

13 травня, 2006 - 00:00

Учора в Сімферополі відбулася перша сесія нової Верховної Ради Криму. Головою Верховної Ради автономії таємним голосуванням обрано лідера блоку «За Януковича!» Анатолія Гриценка, чинного віце-прем’єр-міністра уряду Криму. За нього віддав свій голос 71 депутат — всі, хто взяв участь у голосуванні. Кримський парламент також припинив повноваження Ради міністрів Криму і доручив йому виконувати обов’язки до формування нового уряду. Наступну сесію ВР Криму призначено на 19 травня.

Нагадаємо, що на минулих виборах до складу Верховної Ради Криму було обрано від Блоку «За Януковича!» — 44 депутати, від партії «Союз» — 10, від «Блоку Куніцина» — 10 депутатів, від КПУ — 9, від Народного Руху України — 8, від БЮТ — 8, від Блоку Вітренко — 7, від блоку «Не Так!» — 4 депутати. У роботі сесії брали участь глава Секретаріату Президента Олег Рибачук, і, що є новим для Криму, — депутати-кияни Дмитро Табачник, Нестор Шуфрич, Ганна Антоньєва та інші «не місцеві».

Всупереч очікуванням, формування керівних органів парламенту пройшло досить спокійно. Аналізуючи ситуацію напередодні сесії, оглядачі передрікали запеклу боротьбу депутатів за крісла спікера і прем’єра. Між фракціями депутатів від блоку «За Януковича!», які створили коаліцію з партією «Союз» і «Народною опозицією Наталі Вітренко» — з одного боку, і коаліцією з участю «Блоку Куніцина», БЮТ, і Народного Руху України — з іншого. Від першої коаліції передбачається висунення кандидатів Анатолія Гриценка і Нестора Шуфрича, від другої — Івана Бурея і Сергія Куніцина. Все залежало від того, до кого примкне група депутатів-комуністів. Їхній лідер Леонід Грач заявляв, що його однопартійці поки що не підтримують жодну з груп. У той же час, представники обох коаліцій говорили про те, що депутати-комуністи, — а значить і більшість голосів! — на їхньому боці. Насправді, більшість голосів виявилася за коаліцією блоку «За Януковича» — з усіх, навіть технічних питань, вони стабільно голосували 67—70 голосами. Відчувши впевненість у тому, що такою більшістю можна ухвалити будь-яке рішення, коаліція стала впевнено просувати своїх представників у всі робочі органи. Таким чином, у бюлетень для таємного голосування потрапила лише одна кандидатура — Анатолія Гриценка, якого і було обрано.

Вже з перших хвилин на сесії розгорнулася драматична боротьба. Її першим актом, хоч як це дивно, було прагнення депутатів блоку «За Януковича» оголосити сесію закритою і видалити із зали журналістів. Депутат Сергій Веліжанський заявив, що бачить у цьому факті спробу частини депутатів фальсифікувати обрання голови. Але поступово пристрасті вщухли, і засідання поновилося після перерви в присутності всіх журналістів, хоча й ухвалу про закрите засідання також ніхто не скасував. За видалення журналістів із зали проголосували навіть… журналісти, обрані депутатами.

Напучуючи депутатів нового скликання, екс-спікер, нині народний депутат України Борис Дейч заявив, що справитися з проблемами Криму, які зросли, нова ВР автономії може лише за умови більш продуктивної роботи, ніж демонструвала її попередниця. На думку депутата Сергія Куніцина, кримські проблеми, що нагромадилися, необхідно вирішувати в терміновому порядку, оскільки вони загострюватимуться, викликатимуть конфлікти, а стабільність як у літній курортний сезон, так і взагалі в майбутні роки — це, як висловився Віктор Ющенко, «рай для Криму».

Серед цих проблем, як стало очевидно в останні дні, однією з найгостріших є кримськотатарська. У переддень 18 травня, дня пам’яті жертв депортації, кримські татари організували так зване «самоповернення» понад 20 великих ділянок землі, не дали можливості встановити в Феодосії пам’ятник Андрієві Первозванному, тримали більше доби перекритою трасу на Ялту. На знак протесту в Феодосії козачі організації на 13—14 травня скликали з’їзд козаків усього СНД за участю росіян, придністровців й інших козачих формувань. Тому запобігання можливим зіткненням на міжетнічному і міжконфесійному ґрунті — перше завдання нової Верховної Ради. І чи зможе вона з ним справитися, поки що не відомо, оскільки основна маса депутатів нового скликання, як відомо, налаштована проти меджлісу і його дій із захоплень землі.

Микита КАСЬЯНЕНКО
Газета: