Нашому прем’єру б не урядом командувати, а військами в бойовій обстановці. Тоді країна мала б непереможну армію, що діє зухвало, непередбачувано і легко перетворює свої поразки на перемоги. Того ж дня, коли українські парламентарі не погодилися обговорювати законопроекти, необхідні для отримання другого траншу кредиту МВФ, Юлія Тимошенко скликала позачергове засідання Кабміну та провела урядовими постановами положення знехтуваних парламентом законопроектів.
Зрештою, інформація про документи уряду поки що обмежена (на час підготовки матеріалу урядовий портал їх ще не опублікував), і про них можна судити лише за уривчастими відомостями.
Зокрема, за словами Тимошенко, постанови вносять зміни до держбюджету (скорочення витратної частини), підвищують ціни на газ та електроенергію для споживачів, що використовують ці ресурси у великих об’ємах. Зі вступом у дію цих документів, як вважає Тимошенко, забезпечуватимуться рівні умови для всіх платників до Пенсійного фонду, будуть забезпечені заходи зі збалансування бюджету НАК «Нафтогаз України», легалізації платних послуг, а також із рекапіталізації комерційних банків.
Чи не підміняє уряд Верховну Раду? Можна припустити, що відповідні запитання й різноманітні відповіді на них незабаром прозвучать. Першим, хоч і неоднозначно, висловився міністр юстиції Микола Онищук: «...проекти постанов, схвалені вчора на засіданні, поки що не є правовими актами, й усі коментарі передчасні». Однак, згідно з віковою практикою, переможців не судять. Голова місії МВФ в Україні Джейла Пазарбазіоглу, котра була присутня на засіданні Кабміну у вівторок, хоч і назвала прийняті рішення «важкими», але зазначила, що вони спрямовані на те, щоб зробити оптимістичнішими можливості України щодо виходу з кризи. «Ми ще обговорюватимемо прийняті рішення з представниками уряду, проте вже зараз очевидно, що уряд зробив усе можливе, щоб відновити фінансовий баланс у Пенсійному фонді та НАК «Нафтогаз України», — підкреслила вона. Хоча щодо надання очікуваного траншу, а тим паче — відразу двох, як того хоче наш уряд, ясності ще немає, та й не може бути, позаяк місія МВФ відповідних рішень не приймає. Що ж сьогодні відомо про «жертви», на які пішов уряд, аби задовольнити МВФ? За словами в. о. міністра фінансів Ігоря Уманського, Національній комісії з регулювання електроенергетики рекомендовано підвищити тарифи на 5% для тих, хто споживає понад 2,5 тисячі кубометрів газу, та на 10% для тих, хто використовує понад 6 тисяч кубометрів. У 3,5 разу зріс тариф на електроенергію для тих, хто споживає понад 600 квт/г на місяць.
Для промислових підприємств уряд запровадив двовідсоткову надбавку до тарифу на газ. Цим, за словами в. о. міністра, «Нафтогазу України» надається додатковий ресурс для компенсації різниці у цінах на газ для теплокомуненерго. Уманський уточнив, що підвищення не зачепить лише підприємства, які використовують природний газ як сировину. Крім того, уряд ухвалив постанову, якою затвердив порядок та умови поширення дванадцятимісячних державних казначейських зобов’язань. Як повідомив Уманський, перший випуск становитиме півмільярда гривень. Скоріш за все, купувати ці цінні папери зможуть як юридичні, так і фізичні особи, що ще більше ускладнить ситуацію в банківському секторі.
Чи не тому прем’єр воліла сама поінформувати пресу про довгоочікувану рекапіталізацію банків? Можливо. Хоча для цього вона могла мати й іншу спонукальну причину: в цьому рішенні є виграшний для її рейтингу момент. Як підкреслила Тимошенко, кошти уряду прямуватимуть до статутних капіталів банків, причому також і для розрахунків із вкладниками.
Напередодні, після провалу емвеефовських законів у Раді, Президент покладав за це всю відповідальність на прем’єра як лідера коаліції. Тепер він вітає урядовий натиск, використовуючи схожу, але дещо змінену формулу: «Економічну та соціальну політику в державі формує уряд — це його персональна відповідальність. І тому будь-які кроки уряду, спрямовані на формулювання того чи іншого питання, є його винятковою компетенцією». Втім, глава держави повідомив, що доручить своєму апарату провести експертизу рішень уряду, зазначивши, що не всі вони «ідеальні». За його словами, Україна повинна мати «чесну реалістичну макроекономіку на 2009 рік», привести до ладу державне фінансування, провести реформи в економіці та політиці. «І тоді нам легше буде впоратися з кризою», — сказав Президент, обгрунтувавши це тим, що за плечима держави у цьому випадку стоятиме такий кредитор, як МВФ.