Чотири польські міста і столиця України Київ офіційно оголошені УЄФА місцями проведення матчів Євро-2012 з футболу, а рішення щодо інших українських міст буде ухвалене пізніше, повідомляється на офіційному веб-сайті УЄФА. Європейський союз футбольних асоціацій (УЄФА), конгрес якого проходив у вівторок та середу в Бухаресті, відклав визначення українських міст. Рішення по ним буде прийняте до 30 листопада...
Польща такої долі уникла — як місця проведення турніру наразі підтверджені чотири її міста: Варшава, Познань, Вроцлав і Гданськ. Компанію їм склало лише одне українське — Київ. «Є велика кількість питань з інфраструктурою, котрі необхідно вирішити для того, щоб міста-кандидати стали містами-учасниками Євро», — цитує пояснення Мішеля Платіні офіційний сайт УЄФА. За його словами, нині як українські міста-кандидати на проведення Євро-2012 до 30 листопада розглядаються Львів, Донецьк і Харків. Дніпропетровськ та Одеса з дистанції зійшли остаточно.
Президент УЄФА Платіні на прес-конференції в Бухаресті відмітив прогрес, досягнутий в Україні за останні декілька місяців у плані підготовки до Євро. Однак, за його словами, значний обсяг робіт ще має бути виконаний...
Очевидно, що наш прогрес не вразив УЄФА так, як би це хотіли в Україні. Адже й Київ поки підтвердили лише для проведення матчів групової стадії, чвертьфіналів та півфіналів. А фінал чемпіонату відбудеться на оновленому «Олімпійському» лише у випадку «створення відповідних умов на стадіоні, в інфраструктурі аеропорту, транспорті й сфері проживання гостей», вирішили в Бухаресті. Донецьк, Львів і Харків, відповідно до рішення виконкому УЄФА, приймуть матчі групового етапу також лише у випадку створення аналогічних умов.
На жаль, не вразив виконком УЄФА й адресований Платіні спільний лист перших осіб України... Як повідомляє Уніан, Президент України Віктор Ющенко, голова Верховної Ради Володимир Литвин та прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко підписали спільний лист на ім’я президента УЄФА, у якому надали гарантії щодо виділення додаткових ресурсів для своєчасної підготовки до проведення Євро-2012. «Ми переконані, що зможемо виконати всі наші гарантії, зокрема, щодо фінансування підготовки до турніру Євро-2012. Запорукою цього є прийняті нами антикризові заходи та конструктивний діалог із МВФ, — йдеться у листі. — Після остаточного визначення чотирьох українських приймаючих міст нами будуть сконцентровані додаткові ресурси для своєчасної реалізації усіх планів із підготовки до турніру, передусім аеропортів, інфраструктури розміщення та транспортних мереж». Цей лист Платіні та членам виконкому УЄФА перед засіданням передав президент Федерації футболу України Григорій Суркіс.
За даними Reuters, УЄФА напередодні мала сумніви, що Львів і Дніпропетровськ зможуть провести Євро-2012 на необхідному рівні. Не виключалося навіть, що місця двох українських міст займуть Хожув і Краків — запасні міста від Польщі. Як бачимо, УЄФА остаточно знищила шанси Дніпропетровська й Одеси, однак хоча б залишили нам надію на паритет із учасниками від Польщі в майбутньому.
Цікаво, що днями висловлювалися припущення щодо відкладення визначення міст — як українських, так і польських. Так експерт «Комітету суспільного контролю ЧЄ-12» Андрій Капустін, зокрема, зазначив: «в цьому є якийсь резон, тому що зупинити на скаку 12 міст, які сьогодні активно включені в процес підготовки, було б не зовсім логічно». На його думку, розпочаті проекти з підготовки до турніру в містах, які не були названі, можуть перетворитися на довгобуди, а активне оновлення інфраструктури й зовсім зупиниться. Тому Капустін переконаний, що ще один рік був би лише на користь Україні.
Натомість екс-голова Нацагентства з питань підготовки Євро-2012 Євген Червоненко напередодні зауважив, що в разі визначення міст-господарів матчів Євро-2012 кошти на підготовку витрачатимуться ефективніше. Таким чином, як він зазначив, вдалося б уникнути «розпорошування» коштів із державного бюджету, які будуть сконцентровані на певних містах.
Концентрувати кошти тепер можна справді лише в чотирьох містах. Проте надолужувати незроблене в них доведеться в стані нервової невизначеності — УЄФА вважає, що на даний момент всі шість польських міст цілком відповідають вимогам для проведення матчів Євро-2012, хоча для належної й повноцінної відповідності вимогам турніру їм ще належить виконати величезний обсяг робіт, інформує офіційний веб-сайт УЄФА.
КОМЕНТАРI
Андрій САДОВИЙ, міський голова Львова:
— Це рішення ми вперше почули, коли Платіні витягнув конверт «Україна — Польща». Минуло вже два роки, й відтоді ми важко працювали. І вчорашнє рішення Мішеля Платіні є підтвердженням того, що ми рухалися й рухаємося у правильному напрямку. За наступні три роки нам, звичайно, багато ще треба зробити, але приємно, що вже є визначеність і відпаде та незрозуміла конкуренція, котра, відверто кажучи, заважала нам останнім часом, — і ми всі будемо спільно працювати на імідж України. Щодо моїх особистих відчуттів після вердикту Союзу європейських футбольних асоціацій... то, відверто кажучи, я трошки втомлений, тому що емоційне навантаження було дуже великим. Тепер, коли вже є ясність, думаю, як правильно та якісно все організувати. Йдеться про активний розвиток Львова. А це, власне, те, чим я жив і досі.
Вадим ШЕБАНОВ, начальник управління Дніпропетровської облдержадміністрації з підготовки до Євро-2012:
— Дніпропетровськ не збирається згортати роботу з підготовки до футбольного чемпіонату Євро-2012. На рішення УЄФА вплинула передусім ситуація, пов’язана з реконструкцією нашого аеропорту. Його готовність оцінили найнижчою — 4-ю категорію. Незважаючи на те, що на державному рівні питання про приватизацію аеропорту було недавно вирішене, що було головною умовою для потенційних інвесторів, саме рішення і Києві «волокли» майже півтора року і, судячи з усього, не випадково. Загалом, на рішення виконкому УЄФА вплинула й та обставина, що в Харкові та Львові, де досі немає навіть нормальних стадіонів, під будівництво об’єктів обіцяні бюджетні гроші, а в нас все будується за рахунок інвесторів. Однак саме це може надалі зіграти злий жарт із названими містами, адже виконання державного бюджету України кожного місяця стає все проблематичнішим. Харківський аеропорт та стадіон, що будується, знаходяться в комунальній власності. А це означає, що там неминуче виникнуть фінансові труднощі. У Львові ситуація ще гірша: під стадіон лише забивають палі, інвестора немає, а випуск облігацій в умовах економічної та фінансової кризи навряд чи дасть необхідні кошти. Дніпропетровськ продовжить роботу з підготовки до Євро-2012, незважаючи на те, що наші земляки — Юлія Тимошенко та Олександр Турчинов, які обіймають в уряді ключові посади, — не надали особливої допомоги рідному місту. Силами місцевого бізнесу реконструюватиметься аеропорт, продовжиться будівництво та ремонт доріг, а також спорудження готелів. 30 листопада повинно відбутися ще одне засідання виконкому УЄФА, на якому цілком можливо буде прийняте інше рішення щодо списку міст, що приймають Євро-2012. Одним словом, трагедії не сталося — житимемо далі й працюватимемо.
Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ