Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Європа й досі нас боїться

Тільки вже не ракет, а повного економічного обвалу
30 січня, 1999 - 00:00

Але, говориться в резолюції ПАРЄ, Європа та міжнародне співтовариство мають і далі надавати обом країнам фінансову та іншу допомогу в реформах, бо інакше тут буде дестабілізація, яка неминуче призведе до значно більших втрат усіх сторін.

Відповідь на запитання: «Що ми маємо?», за оцінкою експертів ПАРЄ, така: ні в Україні, ні в Росії не модернізовано банківську систему, промислове та сільськогосподарське виробництво скоротилося, державний бюджет незбалансовано, більшу частину соціальної допомоги розтрачено, капітал, як і раніше, вивозиться за кордон. Як найбільший прорахунок століття оцінено приватизаційні успіхи в обох країнах. Структурні перетворення і в Росії, яка ще недавно була для нас прикладом, і в нас відбуваються надто повільно. Фактично ПАРЄ, яка досить рідко опікується економічними проблемами, поставила діагноз: обидва суспільства хворі, причому в першу чергу через існуючу владу. Із такою характеристикою було б щонайменше нерозсудливо претендувати на увагу до себе інвесторів та політиків та на позитивні публікації в західній пресі. «Нема чого на дзеркало нарікати», — писав іще Пушкін.

Проте резолюція ПАРЄ рекомендує країнам Ради Європи скоротити протекціоністські заходи щодо нас і закликає лібералізувати торгівлю та будувати спільний європейський ринок. Таким чином ПАРЄ виконала роботу українського Міністерства зовнішньоекономічних зв’язків та торгівлі.

Донорам Росії та України, в першу чергу МВФ, ефективність політики якого в цих двох країнах теж піддано сумніву, та отримувачам допомоги рекомендовано з’ясувати, як саме використовуються закордонні кредити. Лише після цього, а також після того, як дві країни вживуть заходів для тривалого економічного оздоровлення, допомогу їм можна продовжувати. Далі йде констатація очевидного факту: лише процвітаючі Україна та Росія можуть забезпечити стабільність та мир в Європі та світі.

Член української делегації Василь Костицький у коментарі для «Дня» сказав, що ухвалення цієї резолюції дає нам можливість мати базу для подальшого отримання допомоги та кредитів.

Хоча чи є сенс акцентувати увагу на кредитах, коли ПАРЄ задекларувало, що Європа готова привідкрити свої ринки для українських товарів?

Суть резолюції ПАРЄ в тому, що від нас ще не відвернулися остаточно й навіть готові допомагати. Але хто віритиме нинішній владі? Громадяни України! Робіть висновки.

Оксана ПАНЧЕНКО, Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: