Останнім часом українські високопосадовці різного рангу постійно повторюють про незмінність курсу влади на євроінтеграцію і водночас вимагають від Брюсселя перспективи членства. Не став винятком і виступ першого віце-прем’єр-міністра України — міністра торгівлі і економічного розвитку Андрій Клюєва, який днями виступив у Брюсселі на конференції на тему: «20 років незалежності України: виклики майбутнього». Зокрема, Клюєв, який в уряді відповідає за європейський напрям, за переговори щодо Угоди про асоціацію та поглиблену і всеохоплюючу зону вільної торгівлі з ЄС, зазначив у своєму виступі, що Президент України Віктор Янукович однозначно обрав європейський вектор розвитку країни. «Якби цього не було, то зараз ми могли б вести переговори не про зону вільної торгівлі, а про Митний союз, наприклад», — цитує УНІАН слова Клюєва.
При цьому він висловив упевненість, що «останню крапку» в переговорах Києва і Брюсселя щодо Угоди про асоціацію, ураховуючи створення зони вільної торгівлі, буде поставлено під час саміту Україна — ЄС, який заплановано на 15 грудня. Перший заступник глави уряду України нагадав, що, уклавши угоду про асоціацію і створюючи зону вільної торгівлі з ЄС, України «свідомо бере на себе комплекс зобов’язань щодо впровадження законодавства та стандартів ЄС, які можна порівняти із зобов’язаннями країн-кандидатів на членство в Євросоюзі». «Саме тому чіткі формулювання щодо європейської перспективи Україні в тексті Угоди стали б адекватною відповіддю з боку ЄС, від якого багато в чому залежатиме успіх реалізації реформ в Україні», — заявив він.
Як відомо, в ЄС немає єдиної думки щодо того, чи давати Україні перспективу, чи ні. Країни старої Європи виступають проти, натомість нові країни євроспільноти — за надання перспективи.
Якщо говорити про офіційну позицію Брюсселя, то, як зазначив в одному з інтерв’ю європейський комісар із питань розширення Європейського Союзу і європейської політики сусідства Штефан Фюле, наразі виключено закріплення перспективи членства України в Європейському Союзі в Угоді про асоціацію між Україною і ЄС. Водночас єврокомісар висловив сподівання, що цей факт не стане перешкодою для підписання українською стороною Угоди про асоціацію.
«День» звернувся з проханням до політичного аналітика і програмного директора Брюссельського центру європейської політики Аманди ПОЛ із проханням прокоментувати заяви першого заступника глави уряду України. Ось що вона сказала з цього приводу:
— Європейський Союз вітає заяви Андрія Клюєва щодо європейського вибору України та наміру її керівництва працювати над тим, щоб відповідати законам і стандартам Євросоюзу. Однак, як сказано в одному англійському прислів’ї, proof of the pudding is in the eating, що означає: не спробуєш, не дізнаєшся. Тому Україна має втілити слова й заяви в дії. Україна на сто відсотків є європейською країною, і тому її не можна позбавляти права отримати перспективу членства. Я вважаю, що це справа часу, коли Україна отримає таку перспективу. Це неодмінно станеться. Але Європейський Союз чітко пов’язує перспективу із відданістю України верховенству права, демократичним стандартам, правам людини тощо.