Найближчим часом в Україні розпочнеться реалізація другого проекту міжнародного бюро праці (МБП) з «модернізації» відносин підприємців і найманих робітників. Нагадаємо, що перший, спрямований на боротьбу з незаконним використанням дитячої праці, втілюється у життя з липня 2001 року. Про це повідомив учора під час офіційної зустрічі з делегацією МБП перший віце- спікер Верховної Ради Віктор Медведчук. За його словами, у цьому напрямі вже зроблені серйозні кроки. Зокрема, український парламент нещодавно ратифікував 54 вимоги МБП до трудового законодавства, 8 з яких «мають фундаментальне, стратегічне значення». Крім цього, В. Медведчук відзначив, що «за липень-серпень поточного року спільними зусиллями парламентаріїв і Кабміну вдалося знизити на 1 млрд. грн. заборгованість із заробітної плати». Таким чином на сьогоднішній день вона становить 3,447 млрд. грн.
Одним з першочергових завдань тепер В. Медведчук назвав «необхідність розробки і прийняття нового Трудового кодексу», котрий відповідав би всім вимогам МБП. На сьогоднішній день відносини між підприємцями і найманими робітниками регулюються, по суті, старим соціалістичним КЗпП (затвердженим ще у 1971 році). Щоправда, його неодноразово намагалися «адаптувати» до нових ринкових відносин, вносячи в нього відповідні поправки, паралельно «доповнюючи» новими законами («Про охорону праці», «Про порядок розв’язання трудових конфліктів», «Про колективні договори і угоди») і постановами. Але, як сказав «Дню» голова профспілки працівників НАН України Анатолій Широков, «досить часто у КЗпП ці зміни не фіксувалися і відносини між роботодавцями і профспілками набували неконтрольованого характеру». А профспілки, на думку В. Медведчука, «не забезпечені відповідною законодавчою базою», «по своїй суті залишилися радянськими і не виконують своєї функції (зв’язуючої ланки між підприємцями і працiвниками, — Авт. ), а займаються політикою». До речі, цей процес найактивніше «підігрівається» лівими партіями, котрі, як повідомив «Дню» заступник голови Конфедерації роботодавців України Віктор Хмілевський, «досить часто роблять на цьому дешевий політичний авторитет».
Словом, роботи з «євроремонту» трудових відносин нашим парламентаріям вистачить надовго. До речі, представники МБП дали попередню згоду на допомогу в організації у нашій країні спеціального центру з розробки та вдосконалення трудового законодавства.