Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Індiя - муки росту

29 березня, 1997 - 00:00

Країна з найбільшою кількістю населення в свiтi: такого звання бiльшiсть держав радше не бажали б, але, згiдно з прогнозами, 2050-го року таку честь матиме Індiя. З очiкуваною на той час кiлькiстю населення 1.533 мiльярди осiб, Індiя випередить Китай, який тодi мали б населяти 1.517 мiльярди. Наприкiнцi наступного століття населення Індiї може досягти 2 мiльярдiв - це бiльш нiж удвiчi перевищує теперішні 950 мiльйонiв.

Народжуванiсть в Індiї зараз становить в середньому 3,4 дитини на одну жiнку. Комiсiя з перепису населення вважає, що до 2026-го року рiвень народжуваностi має наблизитися до показника 2.1, що майже вiдповiдатиме рiвню смертностi. Але до того часу, попри скорочення вiдсоткових показникiв зростання, загальна чисельнiсть ростиме, як на дріжджах. У свiй час показник кiлькостi населення Індiї був досить стабiльним. Родини iндiйцiв були великi, але рiвень смертностi був високий, отже прирiст був незначний. З початку двадцятих рокiв нашого століття дiтей народжується менше, але рiвень смертностi знизився ще рiзкiше. Прирiст населення, який зараз становить 2%, за твердженням представникiв комiсiї з перепису, до 2000-го року має знизитися до 1,5%. Але навiть за таких обставин це означатиме, що з кожним роком у свiтi додаватиметься 15 мiльйонiв iндiйцiв, а пiсля 2016-го їх додаватиметься 18 мiльйонiв.

Особлива вiдповiдальнiсть лежить на чотирьох найбiльших штатах країни. У штатах Утар-Прадеш, Бiхар, Мадх'я-Прадеш та Раджастан мешкають 45% нинішнього населення Індiї, але, у разi збереження тенденцiї, їхня частка поступово зросте до 55%. На вiдмiну вiд них, у одному з найбiднiших штатiв Індiї, Тамiлнадi, рiвень народжуваностi вже зараз досяг 2.1 дитини на жiнку. Таємниця полягає в енергiйному керiвництвi та цiлеспрямованостi полiтичних лiдерiв.

У штатi Тамiлнадi рух "самоповаги" серед представникiв нижчих каст, що розпочався в першiй половинi нашого століття, був зосереджений на емансипації жiнок через освiту i планування сiм'ї. Двi головнi полiтичнi партiї штату зародилися з руху "самоповаги", i лiдери тих партiй вiддавна проповiдували необхiднiсть маленьких родин. Одним з найвiдомiших працівників адмiнiстрацiї штату є Т.В. Антонi, якого називають ще й "Антонi - Стерилiзатор" за його вiдданiсть справi планування сiм'ї. Приклад Тамiлнаду засвiдчив, що полiтичне керiвництво вiдiграє величезну роль у справi контролювання приросту населення.

У чотирьох "вiдсталих" штатах, названих представником комiсiї з перепису, полiтичне керiвництво неефективне. Жодна партiя не наголошує на важливостi освiти, охорони здоров'я чи контролю над народжуванiстю. Адмiнiстрацiї тих штатiв настiльки недбалi, що вони використовують ледве половину зерна, яке центральний уряд видiляє, щоб за зниженими цiнами продавати бiдним. Керiвники, вiд яких не можна сподiватися навiть того, що вони вiзьмуть готовi харчi для тих, хто їх потребує, навряд чи здатнi забезпечити людей елементарною освiтою, охороною здоров'я, чи засобами планування сiм'ї.

Дослiдження виявили величезну, але незадоволену потребу протизаплiдних засобiв у тих штатах. Оскiльки мiсцева адмiнiстрацiя бездiяльна, зарадити справi намагаються неурядовi органiзацiї. Проте їхнi матерiальнi та фiнансовi можливостi надто малi, щоб змiнити стан справ для чотирьох штатiв, загальне населення яких становить 400 мiльйонiв осiб. Населення тих штатiв зростатиме, i проблема лягатиме тягарем на решту країни. Штати, якi в контролюваннi приросту населення йдуть попереду, можуть втратити ентузiазм. Нагальною є потреба реформувати тих, хто вiдстає. Представники комiсiї з перепису населення кажуть, що надзвичайне значення має полiтичне прагнення. На жаль, появи такого прагнення очiкувати не доводиться. Отже Індiя поступово випереджатиме Китай.

"Економiст", лютий 1997 року
Газета: