Рада директорів Міжнародного валютного фонду у вівторок виділила Україні 3,3 мільярда дол. в рамках програми stand-by. Таким чином, загалом за цією програмою країні вже виділено 10,9 мільярда дол.
Як зазначає в прес-релізі перший заступник директора-розпорядника Фонду Джон Ліпські, «щоб пом’якшити наслідки більш різкого скорочення економіки й відбити дисбаланси в компанії «Нафтогаз України», схильна до перегляду програма орієнтується на більший фіскальний дефіцит». Він розповідає, завдяки чому Україна отримала очікуваний транш. «Ключовим кроком став план підвищення цін на природний газ, що має привести ціни всередині країни у відповідність до світових цін на газ. Захист малозабезпеченим домогосподарствам буде забезпечено завдяки поліпшенню адресності програм соціального захисту», — впевнений Ліпські. «Фінансове напруження останніми місяцями знизилося, йде швидка адаптація платіжного балансу, — зазначає він, характеризуючи ситуацію в Україні. — В той же час падіння виробництва має яскравіше виражений, ніж очікувалося, характер, що вимагає подальших значних коригувань політики».
Але поки про це не йдеться. Щоб отримати четвертий транш, уряду треба провести через парламент і Президента поправки до закону «Про відновлення платоспроможності боржника або оголошення його банкрутом». Крім того, з кінця вересня Фонд вимагає публікувати інформацію про банки, зокрема про їхніх власників, якість активів і зобов’язань.
Усе це — майбутні турботи. Сьогодні ж уряд виглядає справжнім іменинником. Прем’єр-міністр рахує дні й години до надходження оголошеної суми й переконує, що ці «найдешевші в світі гроші» дозволять «укріпити фінансову ситуацію в Україні, стабілізувати всі фінансово-економічні процеси». Більше того, прем’єр, схоже, щиро вірить, що транш дає «Україні надію до кінця світової фінансової кризи мати високий ступінь стабільності і якість протистояння всім викликам світової фінансової кризи».
Питання лише в тому, чому за такої кількості перемог власна економіка не може наповнити державний бюджет? Не спрацьовує антикризова політика уряду? Чи її немає взагалі? Але прем’єр з цим не згодна. За її словами, позитивне рішення Ради директорів МВФ про виділення чергового траншу свідчить не лише про те, що Україна виконує антикризову програму уряду, розроблену спільно з фахівцями МВФ, а й про те, що на сьогоднішній день у нашій країні «повністю збалансовані фінансові ресурси після виділення чергового траншу».
Тоді дозвольте запитання: якщо в нас у всьому стовідсотковий фінансовий баланс, то чому саме напередодні виділення чергового траншу МВФ так різко обвалилася національна валюта? Знову чиїсь підступи? І чому банкіри пророкують подальше падіння гривні, а в народі зріє соціальне невдоволення? Будівлю Кабміну пікетують вкладники «Укрпромбанку». У їхніх руках гасла: «Не перетворювати «Укрпромбанк» на новий МММ», «Юліє Тимошенко! Мільйон обдурених вкладників «Укрпромбанку» — це твої голоси на президентських виборах». Люди, вочевидь, сподіваються, що прем’єр спрямує частину отриманих від МВФ коштів на капіталізацію проблемних банків... Шкода, але раніше повідомлялося, що весь третій транш піде до держбюджету й буде використаний на погашення міжнародних зобов’язань.
Віце-президент Міжнародного інституту менеджменту (МІМ-Київ), кандидат економічних наук Юрій Мартинюк передусім оцінює черговий транш МВФ як позитивний сигнал світовій спільноті про ситуацію в Україні. Він вважає цілком обгрунтованим, що транш спрямовується на компенсацію дефіциту бюджету, й зазначає: «Інакше вони не зведуть нормально бюджет, і проблеми будуть весь час». Дещо інша точка зору у викладача МІМ — кандидата економічних наук Володимира Данька. У розмові з «Днем» він зауважив, що дешеві гроші МВФ Україні, дійсно, дуже потрібні. Але, на його думку, зараз для країни вкрай важливо підтримати бізнес, що можна зробити, підвищивши ліквідність банківської системи шляхом рекапіталізації проблемних банків. Лише тоді підприємці зможуть розраховувати на кредити. Експерт зазначає, що в разі, якщо кошти від третього траншу МВФ до банків не потраплять, їм не світять і гроші наступного, четвертого траншу, оскільки восени на них буде насамперед претендувати «Нафтогаз України» й інші газові оператори. Їм у цей час треба буде одночасно платити й за поточними зобов’язаннями, й за кредитами, отриманими раніше.