Знаковою подією для нашої економіки могла стати вчорашня передача українському уряду звіту «Перешкоди для інвестицій в Україну» — відкритого листа Європейської бізнес-асоціації (ЄБА) українському уряду. Ось лише міністр економіки та євроінтеграції Микола Деркач, котрий нещодавно повернувся зі США, де вів переговори з великими інвесторами, в тому числі й для проекту «Одеса — Броди», прибути на неї не зміг — викликали на нараду до прем’єра. Словом, євродослідження Україна прийняла на нижчому рівні, ніж передбачалося, і це, мабуть, оцінили не тільки журналісти.
Звичайно, заступник міністра Сергій Романюк, приймаючи звіт про «перешкоди», також знайшов належні слова вдячності і сказав, що думка ЄБА для України дуже важлива. Він навіть розповів, що минулого року, попри політичні перипетії, обсяг прямих іноземних інвестицій зріс в 1,3 раза i становив $1,2 мільярда, й цього року буде, за його прогнозом, не меншим. А сьогодні, за версією Романюка, в нашу країну приходять стратегічні іноземні інвестори, які визначатимуть її майбутнє. Проте заступник міністра визнав, що у справі створення привабливого інвестиційного клімату Україна зробила ще аж ніяк не все й обіцяв працювати в цьому напрямі. Щоправда, при цьому Романюк послався на прем’єр- міністра України Віктора Януковича, який вважає, що не слід постійно змінювати законодавство, поки воно ще повністю не проявило себе...
Теза про стабільність імпонує і віце-президенту ЄБА Хорхе Інтріаго, який представляв звіт про «перешкоди» для інвесторів. Він загалом позитивно відгукнувся і про економічні досягнення України, і про ухвалені в країні закони і кодекси, зокрема про податкову реформу. Але при цьому відзначив, що в тому випадку, якщо, наприклад, ДПАУ не дотримуватиметься законодавства, то привабливість інвестиційного клімату в Україні, який останнім часом покращився, істотно знизиться. Утім, звіт, зі слів Х. Інтріаго, — це не перелік скарг інвесторів, а їхні конкретні пропозиції — якщо їх врахують, передбачає фахівець, інвестиційний клімат в Україні покращиться.
Розповідаючи про структуру дослідження ЄБА, Х. Інтріаго виділив першу частину, озаглавлену «Загальні проблеми інвесторів», і наголосив, що слабкі сторони українського законодавства негативно впливають не тільки на іноземних, а й на вітчизняних власників. Для покращання інвестиційного клімату в країні, на думку європейського бізнесу, необхідно доопрацювати положення, що регулюють право власності на майно, систему оподаткування, конкурентні та трудові відносини, процедуру сертифікації. Зокрема, інвестори пропонують прийняти зміни до Земельного кодексу, які б чітко визначали можливість придбання землі у власність українськими юридичними особами з участю іноземних учасників (акціонерів). На їхню думку, слід скасувати мораторій на продаж у процесі банкрутства майна підприємств, у яких частка держави перевищує 25%, та спростити процедуру виконання судових рішень, забезпечивши кредитору право подавати судове рішення, виконавчий наказ або лист безпосередньо до банку, в якому є рахунок боржника. Інвестори також пропонують надати чіткі гарантії експортерам про цілковите погашення в точно визначені терміни бюджетної заборгованості із ПДВ, для чого відповідні кошти повинні бути закладені до бюджету. На їхню думку, система відшкодування ПДВ із поточних операцій повинна забезпечити повернення експортерам ПДВ у строки, визначені законом та без обтяжливих бюрократичних перешкод. Словом, тому, хто докладно ознайомиться з пропозиціями інвесторів, легко зрозуміти, чому на презентації звіту ЄБА не було українського міністра економіки.
Тим часом загальний настрій іноземних інвесторів, яких в Україні представляє ЄБА (в її складі понад 300 провідних іноземних фірм, які працюють у нашій країні), вельми прихильний. Так, Х. Інтріаго передбачає, що після вступу до ЄС нової десятки членів привабливість України для іноземних інвестицій істотно підвищиться, оскільки в нашій країні вони коштуватимуть набагато дешевше. Відповідаючи на запитання «Дня», чи готові, на його думку, українські підприємства до прийому цих інвестицій, Х. Інтріаго зазначив, що сьогодні ще важко говорити про привабливість української економіки й українських підприємств, що мають у своєму розпорядженні висококваліфіковані кадри, для іноземних інвесторів. За кордоном... мало хто про цю привабливість знає. Але займатися просуванням іміджу України, відзначив Х. Інтріаго, — це вже не завдання Заходу.