Сьогодні міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк — головний доповідач під час години питань до уряду в Верховній Раді. Як повідомив голова Верховної Ради Володимир Литвин, очільник мінрегіонбуду буде «підміняти» аграрного міністра Миколу Присяжнюка, який перебуває у відпустці. Тож замість інформації про те, як Україна розпочала польові роботи, депутати заслухають звіт про збирання іншого «урожаю» — будівельно-комунального.
Главі мінрегіонбуду останнім часом живеться не солодко: мало того, що посада, як зауважив «Дню» політолог Вадим Карасьов, «розстрільна», так ще й Президент роботи додав. На останньому засіданні уряду Близнюка «поганили» за повільне виконання «іпотечної» ініціативи глави держави, і дали доручення «активізуватись». Утім, як переконаний Карасьов, піти з посади міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Близнюк може лише з власного бажання. «Карати» його як міністра, який «гальмує реформи», точно не будуть. «Це найбільш віддана людина Президента», — підкреслив «Дню» Карасьов.
Напередодні «День» попросив експертів «допомогти» парламентарям із запитаннями до міністра.
КОМЕНТАРІ
Олексій КУЧЕРЕНКО, екс-міністр із питань житлово-комунального господарства:
— Більше двох років тому був прийнятий Закон про створення національного регулятора у сфері комунальних послуг. Працює цей орган уже більше року. На думку міністра, чи вдалося вже в країні вивести тарифи з-під політичного популізму у сферу економічного обѓрунтування?
В програмі реформ, яка була прийнята 2009 року, йшлося про «масове» створення ОСББ. Сьогодні очевидно, що в кількісному вимірі йде повне відставання від графіку. Про що це свідчить? Чи готове міністерство вже констатувати провал цієї ініціативи? Відомо, що одним із ключових факторів успіху реформ Лешека Бальцеровича в Польщі стала довіра населення до них. Чи достатньо сьогодні українці, на думку міністра, довіряють тарифній політиці, системі субсидіювання для проведення успішних реформ?
І, нарешті, третє. Анатолій Михайлович особисто неодноразово підкреслював, що українці сьогодні живуть у ринкових умовах, а отже, саме на населення треба перекласти всі зобов’язання з утримання, управління, а в першу чергу — проведення капітального ремонту житлового фонду. Чи не відмовився міністр іще від цієї «ідеї»? Чому?
Олександр СОЛОНТАЙ, член нацкомітету громадянської кампанії «МВАРТА» (організація-ініціатор акцій «Марш безквартирної молоді»), експерт Інституту політичної освіти:
— Житлова ініціатива — це одна з останніх ініціатив Президента. Янукович доручив уряду, а зокрема главі Мінрегіонбуду, вирішити питання доступу молоді до житла двома шляхами: здешевленням іпотечних кредитів за рахунок держави й активізацією програм будівництва доступного житла та молодіжного житлового кредитування. Тиждень тому на засіданні уряду постало питання про те, що конкретно «житлова» ініціатива Президента сьогодні, м’яко кажучи, гальмується, і було доручено міністрові Близнюку «активізуватися». Так от питання — яким чином міністр планує «активізовуватись»? Що вже зроблено: скільки будинків, квартир збудовано під програму доступного житла? Через який механізм? Скільки сімей вже отримали здешевлене житло і скільки ще отримає? І головне — чи працюватиме ця «ініціатива» Президента після парламентських виборів?
Попри обіцянки партії Регіонів, сьогодні відбувається посилення бюджетної централізації (та й не лише бюджетної) в Україні. Як довго продовжуватиметься цей процес і наскільки «глибоко» він зайде? Чи буде послідовним Мінрегіонбуд у заявах про адміністративну реформу та децентралізацію?