Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ірак та вибори

12 серпня, 2004 - 00:00

Сьогодні розпочинається візит до України міністра оборони Сполучених Штатів Америки Дональда Рамсфельда. Заплановано його переговори в Криму з міністром оборони України Євгеном Марчуком, очікується, що після цього американського міністра прийме Президент Леонід Кучма. Міністр оборони — найвища посадова особа адміністрації президента Джорджа Буша, яка останнього часу відвідує Україну. Вашингтон, очевидно, чітко дотримується тактики контактів з українськими візаві на міністерському рівні. Навіть у ситуації, коли йдеться про майбутнє операції в Іраку, що як неважко передбачити, буде головною складовою переговорів американського міністра. Рамсфельд планує також днями відвідати Кувейт, Ірак, Афганістан і Росію. Ірак — одна з ключових точок політики адміністрації Джорджа Буша-молодшого і особливо — під час передвиборної кампанії, яка триває у Сполучених Штатах. Зайвим було б пояснювати, що ситуація в цій країні розвивається, м'яко кажучи, не зовсім так, як це бачилося півтора року тому. Натомість за цей час дала тріщину міжнародна коаліція, очолювана Сполученими Штатами і Великою Британією. Після терактів 11 березня і зміни уряду свій контингент вивела з Іраку Іспанія, яка мала 1300 військових у складі тієї самої міжнародної дивізії під польським командуванням, що й Україна. Про вивід своїх контингентів заявили ще кілька країн, переважно мусульманських (їхня військова присутність в Іраку була в основному символічною і мала швидше моральне значення). Але головне, що зараз може найбільше непокоїти Вашингтон — ключовий на сьогодні союзник Сполучених Штатів у «новій Європі» — Польща — почала серйозно обговорювати плани скорочення своєї військової присутності в Іраку, особливо в останній час, коли саме в зоні польської відповідальності тривають бої з «садристами». Польща вже була змушена з цієї причини зменшити межі своєї відповідальності. У Варшаві вважають, що власне польська військова присутність мала б бути скороченою з нинішніх 2400 військових до 1000-1500. Прем'єр-міністр Польщі Марек Белка під час свого візиту до Вашингтона на початку тижня заявляв, що «ніхто не хоче залишатися в Іраку назавжди». Щоправда, за словами Белки, під час його переговорів з міністром оборони Рамсфельдом і зустрічі з президентом Бушем про скорочення польського контингенту не йшлося, оскільки конкретні терміни і конкретна чисельність залежатимуть від розвитку ситуації в цій країні. Обговорювалися натомість способи, якими можна «врівноважити» польську військову присутність в Іраку — зокрема, за словами Белки, йшлося про те, щоб разом із польськими військовими направляти до цієї країни і фахівців, які б працювали над проблемами повоєнної відбудови. Очевидно, якоюсь мірою ця тема обговорюватиметься і під час переговорів Рамсфельда в Україні.

Загалом на сьогодні ситуація з міжнародною присутністю в Іраку дійсно виглядає проблематично. На початку операції зi стабілізації в зоні польської відповідальності було розміщено 9500 військових з 23 країн. Зараз — 6200 військових з 16 країн. Загалом в Іраку і у навколишніх країнах зараз перебувають 26800 військових з 31 країни. Польща заявляє, що незважаючи на різке падіння підтримки населенням участі країни в операції в Іраку, вона все одно виконуватиме свою місію і очолюватиме сектор своєї відповідальності.

В Україні, як і в самих Сполучених Штатах, іракське питання стало частиною передвиборної кампанії. Цього, безумовно, не могли не помітити у Вашингтоні. Якщо комуністи з самого початку вимагали негайного виводу українського військового контингенту з цієї країни, то тепер вони звинувачують у плагіаті Віктора Ющенка, який заявив, що як тільки стане президентом, то доможеться виводу українських військових з Іраку. Прем'єр-міністр Віктор Янукович у червні говорив, що Україна може ухвалити рішення про вивід військових з Іраку в разі, коли операція в цій країні не буде підтримана ООН. Кілька днів тому він заявив, що «потрібно приймати рішення про скорочення нашого контингенту в Іраку» .

Важко сказати, чи Янукович говорив як кандидат в президенти, чи йдеться про один iз варіантів рішення Ради національної безпеки і оборони. У всякому разі, зараз відомо лише про те, що проводиться планована ротація української бригади в складі міжнародної дивізії в Іраку під польським командуванням, в результаті чого кількість українських військових має, навпаки, дещо зрости — з 1576 чоловік до 1722. Але очевидно, що умови їх перебування в Іраку, особливо під час повстання шиїтів, їх функціональні обов'язки, часові та інші умови їхньої служби мають бути не просто обговореними. У всякому разі, Україна має всі підстави заявляти ті ж права на участь у відбудові Іраку, що й Польща. Переговори з цієї тематики у форматі представників США, Польщі та України проводилися з травня.

Візит Рамсфельда навряд чи буде присвячено виключно іракській тематиці. США часто наголошували на успішності військової співпраці між двома країнами, а також на своїй зацікавленості в подальшому просуванні України шляхом «євроатлантичної інтеграції». Природно, що американський міністр прагнутиме з перших рук довідатися, що ж насправді відбувається на цьому шляху, особливо після нещодавніх дебатів iз приводу внесення редакційних змін до Воєнної доктрини України.

Так само зрозуміло, що Дональд Рамсфельд прагнутиме отримати від українського керівництва картину того, що в Україні відбувається напередодні виборів, і, можливо, поділиться своїми враженнями від американської кампанії і планів на майбутнє. Сьогодні Рамсфельд виступає в якості чи не найбільшого захисника американської політики в Іраку — при тому, що підтримка американцями і війни в Іраку, і повоєнної політики в одній країні дуже сильно впала, як і загалом підтримка суспільством політики адміністрації Буша. За даними соціологічних опитувань, за симпатіями виборців сьогодні має незначну перевагу кандидат від демократів Джон Керрі. Керрі поки що нічого не говорив про своє бачення відносин з Україною, але різко критикував зовнішню політику Буша в цілому.

Відомо, що Джордж Буш запитував у понеділок польського прем'єра Марека Белку про його оцінку ситуації в Україні. Окрім того, повідомлялося, що Белка обговорював iз Рамсфельдом можливість закупки Польщею американських безпілотних розвідувальних літаків для охорони польських східних кордонів — тобто зокрема й кордону Польщі з Україною. Ці деталі американсько- польського діалогу, якщо йдеться про стратегічне партнерство, не можуть не мати продовження у вигляді діалогу американсько-українського.

Що ж до припущень стосовно результатів візиту Рамсфельда — мабуть, варто трохи почекати. Сполучені Штати зараз не в тому стані, щоб робити стратегічні висновки. Іракська тематика рано чи пізно перестане бути головною в американсько-українських розмовах.

Віктор ЗАМ'ЯТІН, «День»
Газета: