Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iрак виходить з-під контролю

3 березня, 2006 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Iрак — на межі громадянської війни. Принаймні до такого прогнозу схиляється чимало експертів, які стежать за розвитком подій в цій арабській країні. Численні бомбування, руйнування священної шиїтської мечеті Саммара, які за неповний тиждень принесли 400 жертв серед іракського населення, можуть призвести до зриву формування уряду. Прем’єр-міністр Iраку Iбрагім Джаафарі уже скасував зустріч iз лідерами курдів і сунітів, які здобули меншість в новообраному парламенті. Як повідомляють світові мас-медіа, глава іракського уряду зробив це на знак протесту проти кампанії усунення його з цієї посади. Партійні лідери курдів і сунітів висловили невдоволення щодо Джаафарі і заявили, що не ввійдуть до національного уряду єдності, якщо його буде очолювати нинішній прем’єр. Опоненти звинувачують Джаафарі у тому, що він призначає на ключові міністерські посади передовсім шиїтів. (Головне звинувачення стосується нібито дозволу іракському міністерству внутрішніх справ використовувати секретний «ескадрон смерті» проти сунітів). Відновлення порядку в Iраку і формування нового уряду є важливими і для України, яка майже два роки брала участь в стабілізації ситуації в арабській країні. Наприкінці минулого року наш контингент було виведено з Iраку, однак в цій державі досі залишаються 40 військовослужбовців, які виконують обов’язки інструкторів і військових радників. Попри очікування, до України досі не прибув прем’єр-міністр Iбрагім Джаафарі (і, з огляду на останні події в Iраку, його прибуття може відтягнутися на невизначений строк). До речі, під час торішнього візиту глави іракського уряду до Польщі було підписано низку контрактів на військові поставки (загалом на 400 млн. доларів). Київ поки що може лишень очікувати на подібні досягнення у співробітництві з Багдадом.

КОМЕНТАР

В’ячеслав ШВЕД, завідувач відділу досліджень країн Близького Сходу і Азійсько-Тихоокеанського регіону Національного інституту стратегічних досліджень:

— За останні два тижні в Iраку склалась дуже складна ситуація. Фактично Iрак знаходиться на межі громадянської війни. Не виключено, що є зовнішні сили, яким не хочеться, щоб зараз відбулось створення іракського уряду. Експерти вважають, що хтось спеціально роздмухує вогонь в загальномусульманському масштабі між шиїтами і сунітами, аби вирішити серйозні геополітичні питання на нинішньому Близькому і Середньому Сході. Iрак ніби став розмінною монетою. Невизначеність в Iраку серйозно б’є також по українським інтересам в регіоні. Київ прагне вийти на новий етап співпраці з Багдадом після виведення свого контингенту. Україна не збирається залишати Iрак, вона лише змінила формат своєї присутності. На перше місце виходить економічна, гуманітарна, політична співпраця з Iраком, його сусідами, щоб допомогти відбудувати країну. Iрак для України, без перебільшення, має стратегічне значення. Iрак міг би допомогти розв’язати проблему диверсифікації постачання енергоносіїв в нашу країну. Можна сподіватися, що в подальшому ми зможемо досягти успіху в міжнародних тендерах на отримання замовлень від Iраку. Ми повинні працювати з іракськими діловими, політичними колами, громадськими і релігійними організаціями. Нам треба серйозно працювати і знаходити свою нішу, щоб допомагати іракському суспільству.

Микола СIРУК
Газета: