Назва села Новобогданівка Запорізької області відома всій країні ще за подіями понад річної давності. Тоді, на початку травня 2004 року, вибухи снарядів на розташованих поряд із Новобогданівкою військових складах на багато днів стали головною темою всіх новин, міністр оборони країни насамперед виїхав на місце події. Але ось схожа ситуація застала нову владу. Та сама НП на тих самих складах із тими ж наслідками — на жаль, не без людських жертв. Дивна рiч, але тепер реакція ЗМІ набагато спокійніша. Хоча це вже друга за рахунком пожежа на військовому складі за нової владної команди. Перша, нагадаємо, сталася 6 травня цього року на артилерійських складах біля села Цвєтоха Славутського району Хмельницької області (неподалік від Хмельницької АЕС). Найцікавіше, що й сама влада, схоже, вже не вважає те, що сталось, чимось надзвичайним. Принаймні міністр оборони країни Анатолій Гриценко, який перебуває з візитом в Ізраїлі, у зв’язку з вибухами поїздки не перервав. Єдиною реакцією міністра оборони на подію на момент верстки газети були слова про те, що ізраїльська технологія розмінування є найбільш ефективною та підходящою для розмінування території складів у Новобогданівці.
Але хочеш не хочеш, із військовими складами доведеться щось робити. Від такої проблеми не відмахнешся. А поки що причини вибухів з’ясовує військова прокуратура Запорізького гарнізону, яка порушила за фактом вибухів кримінальну справу, про що журналістам повідомив начальник прес-служби Генеральної прокуратури Олексій Бебель. За його словами, кримінальна справа порушена за ст. 414 Кримінального кодексу України (халатне ставлення військовослужбовців до виконання службових обов’язків).
У перших числах липня нинішнього року в Новобогданівці виявили та припинили активну торгівлю боєприпасами зі складів. Військова прокуратура Запорізького гарнізону порушила кримінальну справу стосовно п’яти військовослужбовців внутрішніх військ, які охороняють склади боєприпасів, розташованих під Новобогданівкою. Крім того, слідчий відділ Мелітопольського районного відділу Міністерства внутрішніх справ порушив кримінальну справу стосовно трьох жителів Мелітопольського району, яких також підозрюють у торгівлі боєприпасами. За даними УБОЗ, с прави стосовно військовослужбовців — рядових і командирів — порушені 7 липня, а проти цивільних осіб — 6 липня. Підозрювані затримані під час оперативної закупівлі 39 гранат Ф-1 і 79 запалів до них. Проведена експертиза, яка підтвердила, що ці боєприпаси бойові. Згідно з оперативними даними, затримані займалися торгівлею боєприпасами з березня цього року.
Деякі джерела припускають, що торішня пожежа і та, яка сталася минулої суботи, є лише прихованням набагато більшої розтрати. Пожежа в 2004 році сталася за кілька днів до передбачуваної перевірки Генерального штабу Збройних сил України.
23 липня цього року о 16 годині 30 хвилин над територією військової бази під Новобогданівкою було помічене задимлення, причиною якого, швидше за все, стало спалахування сухої трави, від чого почали вибухати гранати, міни, не зібрані з території складу. За даними Гідрометцентру України, на півдні та сході країни температура повітря сягала 32 градусів за Цельсієм. На щастя, вогонь до основних складів боєприпасів не дійшов. Водночас, за інформацією журналістів, які побували на місці події, близько 25 снарядів вилетіли за територію складів боєприпасів. Уламки одного з них поранили 69-річну жительку, яка в стані середнього ступеню важкості була доставлена в Мелітопольську центральну районну лікарню. Смерть іншої жительки Новобогданівки, яка померла дорогою до лікарні, представники військових не схильні пов’язувати з пожежею і вибухами на складах боєприпасів. За офіційною версією, жінка померла від серцевого нападу.
Відстань від артилерійських складів до найближчого населеного пункту близько п’яти кілометрів, і приблизно стільки ж становить зона розльоту снарядів. Проте, як повідомляється, на палаючих складах були всі типи боєприпасів, що є на озброєнні армії України. За деякими даними, в районі загоряння є ще й установки «град», радіус розльоту снарядів яких становить 70 кілометрів. На офіційному сайті Міноборони України повідомляється, що артилерія Сухопутних військ використовує осколково-фугасні снаряди з дальністю польоту від 15 до 37 кілометрів, снаряди для протитанкової гармати з дальністю польоту два кілометри та реактивні снаряди з дальністю польоту від 25 до 35 кілометрів. На складі під Новобогданівкою зберігаються артилерійські снаряди, радіус розльоту уламків яких становить 15 кілометрів. Також у районі пожежі розташовані склади зі снарядами до установок «ураган» і «смерч», радіус розльоту яких становить 70 кілометрів.
У десятикілометровій зоні проживають 9980 чоловiк, а в п’ятнадцятикілометровій — 23294. До Запоріжжя від епіцентру вибухів — 90 кілометрів, а до Мелітополя — 15 кілометрів.
Обласну комісію з подолання наслідків пожежі очолив заступник голови Запорізької облдержадміністрації Олександр Сін. На місці події працює опергрупа на чолі із заступником міністра МНС Миколою Горбенком. У цей час триває розвідка осередків спалахування. На місці перебувають три загони пожежно-рятувальної служби. Проводиться перевірка раніше запропонованих заходів пожежної та техногенної безпеки.
ДО РЕЧI
Cергій ЗГУРЕЦЬ, Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння:
— Нові вибухи під Новобогданівкою — наслідок того, що ні на рівні військового відомства, ні на загальнодержавному рівні комплекс заходів із утилізації боєприпасів завершити не встигли. На 2005 рік було виділено 11 млн. грн. для проведення науково- технічних робіт на новобогданівських складах. Планувалося визначити, яким саме чином слід ліквідовувати боєприпаси, розкидані по території. Їх мали поділити на три групи. Одні — які можуть вибухнути відразу. Другі — ті, які можна переносити на певну відстань. Треті — які можна вільно транспортувати. Але щоб визначити стан боєприпасів, як мені відомо, бракує устаткування. З устаткуванням під час відвідин бази під Новобогданівкою 7 липня висловили готовність допомогти представники НАТО. Самі військові ще до останніх вибухів стверджували, що їм треба не менше трьох-п’яти років, щоб завершити весь процес розмінування, збирання й утилізації боєприпасів. Фактично сталося так, що були проведені лише теоретичні напрацювання, до реальної утилізації справа не дійшла. Вибухи показали, що держава справі утилізації боєприпасів уваги досі приділяє недостатньо. Для того, щоб утилізувати ті понад 1,5 млн. зайвих боєприпасів, які має Україна, треба близько 4 млрд. грн., а реально виділяється десь 60 млн. грн. на рік. Максимальні можливості українських потужностей із утилізації боєприпасів — близько 60 тис. тон. А ліквідувати треба мільйони тон. Такими темпами ми будемо ліквідовувати боєприпаси десятки років.
КОМЕНТАР
Рада національної безпеки і оборони України найближчими днями проведе засідання, присвячене питанням утилізації боєприпасів, заявив міністр із питань надзвичайних ситуацій Давид Жванія. Як повідомляє в понеділок прес-служба відомства, міністр зазначив, що події в Новобогданівці підтверджують гостроту проблеми державної відповідальності за безпечну утилізацію небезпечних речовин. Заступник міністра Микола Горбенко заявив, наразі це є очевидним, що протягом року після пожежі на складах біля Новобогданівки в 2004 році комплекс запобiжних заходів було виконано на 20%.