Сьогодні громадськість дізнається, з якою метою 17—18 травня до нас приїде важливий гість — президент РФ Дмитро Медведєв. Що ще збирається «здати» Віктор Янукович і які документи планують підписати два президенти? Про це Верховній Раді доповість віце-прем’єр Андрій Клюєв. За відповідну постанову проголосувало 399 депутатів.
Юлія Тимошенко на мітингу біля стін парламенту відразу ж назвала це першою перемогою опозиції над «гнилою» Верховною Радою.
— Ми їх змусили зараз проголосувати у Верховній Раді, проголосувати результативно. У середу вони починають свій гнилий робочий день із того, що доповідатимуть, що саме вони підписуватимуть 17 травня. Я дякую вам за цю перемогу! Лише ваш приїзд сюди — і вони вже завтра звітують, причому оточили вас із усіх боків ОМОНом, «Беркутом», усім чим можна... Чому? Вони бояться вас! Не думайте, що ви слабкі, — звернулася лідер БЮТ до мітингувальників.
Але цього разу прибічників опозиції було не дуже й багато — близько 1,5 тис. осіб. Хоча організатори обіцяли 5—10 тисяч.
Опозиціонери розташувалися в Маріїнському парку з боку приміщення Міністерства охорони здоров’я. Прибічники Партії регіонів (їх зібралося приблизно стільки ж) зайняли більш виграшні позиції — вишикувалися по периметру центрального фасаду Верховної Ради. Від опозиції їх відділяли металеві загородження та міліцейський кордон.
— Що ж ваших людей так мало? — поцікавилася кореспондент «Дня» у бютівця Андрія Сенченка.
— Зате в Партії регіонів біотуалетів багато, — пожартував депутат.
І справді, наявність біотуалетів відчувалася далеко на підступах до будівлі парламенту. Добре, що не було спеки...
У самій Раді все було тихо і спокійно. Про недавні бойові дії нагадала лише невелика сварка Володимира Литвина та Ірини Геращенко. Ірина помітила в ложі уряду людину з парасолькою.
— Ми хочемо від нашої фракції дізнатися, хто це, чому ця людина озброєна? Чи означає це, що ми ховаємося не лише від людей, чи ви вже боїтеся ваших колег. Хто це? Це не Азаров, не Клюєв... — обурилася Геращенко.
У відповідь Литвин попросив секретаріат «розібратися, хто де стоїть».
— А я шановну колегу просив би розібратися, хто вносить до зали димові шашки, а потім демонструвати принциповість. Не робіть те, що ви робите. І будьте, принаймні, не лише депутатами, а й жінками, — відповів спікер.
На цьому інцидент був вичерпаний, і Верховна Рада чітко і швидко (як усе тепер) вибирала першого віце-спікера. Їм уже втретє став комуніст Адам Іванович Мартинюк. «За» проголосувало 246 депутатів. Це раніше потрібна була реєстрація 300 осіб, потрібні були урни й бюлетені. Але після внесення змін до регламенту, процедура обрання першого віце-спікера стала дуже простою.
Після обрання Мартинюка депутати пішли його вітати. Але Литвин зауважив: «Адаме Івановичу, не блокуйте роботу Верховної Ради». Через кілька хвилин Мартинюк під оплески зайняв місце в президії.
У принципі, вже виробилася традиція, що першим віце-спікером стає представник опозиції. Але тут опозиції варто нарікати лише на себе — спершу потрібно було хоча б зареєструвати постанови про обрання Миколи Томенка першим віце-спікером. Але на це ніхто не спромігся!
До того ж Адам Іванович непоганий регламентник та й депутати звикли до його неповторного тембру. Тож у порівнянні з недавніми подіями у Верховній Раді — нічого страшного не сталося.