Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Кардіограма» свободи

США роздали оцінки дотриманню прав людини в інших країнах
27 лютого, 2004 - 00:00

Державний департамент Сполучених Штатів Америки у своїй новій щорічній доповіді про дотримання прав людини критикує Китай, Північну Корею, Бірму і Кубу. Окремий звіт присвячено також Україні. В Росiї, на думку американців, підриває процес становлення громадянського суспільства російське керівництво.

Держдепартамент наголосив, що оцінки щодо стану справ з правами людини в тій чи іншій країні робилися лише на основі ретельно зібраного фактажу. У Вашингтоні переконують, що жодних «поблажок» своїм союзникам по війні з тероризмом не робилося. Серед таких союзників — Росія, яку було розкритиковано за вибори в Чечні і до Державної Думи. Американці звернули увагу на закриті в Росії незалежні телеканали і переслідування підприємців, які підтримують опозиційні Кремлю сили. Усе це, мовиться у доповіді Держдепу, викликає запитання про те, чи спроможне російське керівництво діяти за принципом верховенства закону.

Складається враження, що Сполучені Штати не «пожаліли» жодну країну. Більш-менш позитивні звіти стосуються Фінляндії, Монако та ще кількох держав. Навіть один із найближчих союзників — Лондон — не уникнув грізних зауважень Вашингтона. Велику Британію критикують за порушення прав арештованих. У звіті також мовиться, що «шукачі притулку, жінки та етнічні меншини зазнавали проявів насильства і дискримінації, з чим уряд Сполученого Королівства продовжує боротися».

Американці також піддають критиці орган Організації Об’єднаних Націй (Комісію з прав людини), уповноважений стежити за дотриманням прав людини у світі. У звіті йдеться, що до цієї інституції було прийнято представників країн, які нічого спільного з повагою до громадянських свобод не мають. США вважають минулорічну роботу Комісії ООН незадовільною через головування в цій структурі лівійки, а також через участь громадян із Китаю, Куби, Судану, Сирії і Зімбабве.

Рівень дотримання прав людини в Україні в американській доповіді оцінено як «бідний». «Хоч у деяких сферах і помітні певні поліпшення, однак серйозні проблеми залишаються», — мовиться у звіті. Американці звертають увагу, зокрема, на проблеми у роботі засобів масової інформації. Також у Держдепі вважають, що обмежений доступ до мас-медіа мають представники опозиційних партій. В американському документі робиться наголос на поганих умовах в українських тюрмах, де існує загроза життю (особливо через поширеність туберкульозу).

Про права і свободи у Штатах американці не згадують нічого. Таке «самоігнорування» цілком зрозуміле: щорічний звіт готується спеціально для Конгресу, який потім на основі наданих відомостей формує законодавчу політику щодо тієї чи іншої країни. Зокрема, від інформації в доповіді залежить сума допомоги на розвиток громадянських свобод у світі. У вступній частині документа держсекретар США Колін Пауелл підкреслює, що оприлюднення оцінок щодо прав людини стимулює уряди інших урядів до вирішення питань у відповідних сферах. «Ми дійшли до такого висновку на початку 90-х років, коли підтримували уряди країн, що з’явилися після краху Радянського Союзу, і його сателітів в Східній Європі», — наголошує Пауелл. «Сьогодні ми допомагаємо народам Іраку і Афганістану, які тривалий час піддавалися репресіям деспотичних лідерів», — звертає увагу головний дипломат США. Для довідки нагадаємо, що перша доповідь Держдепу побачила світ у 1977 році. Тоді вона охоплювала 82 країни, сьогодні — 196. Окремі правозахисники, між iншим, ставлять під сумнів право Вашингтона випускати подібні документи, враховуючи власні проблеми США з утриманням полонених на базі в Гуантанамо і ситуацією в Іраку.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: