Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Карт-бланш

16 березня, 2004 - 00:00

Сьогодні український парламент збирається поставити оцінку урядовій програмі «Послідовність. Ефективність. Відповідальність» на 2004 рік. Навіть у разі, якщо при цьому уряд збере лише 226 голосів, це означатиме «задовільно» й головне — можливість працювати до самих президентських виборів. В уряді напередодні панував спокій. Говорить перший віце- прем'єр України, міністр фінансів Микола Азаров: «Я глибоко переконаний, що програма буде схвалена парламентом, тому що жоден політик, який бажає добра Україні, не буде виступати проти програми, яка передбачає значне прискорення розвитку економіки».

Проте «автоматичного» голосування, швидше за все, не буде. Як вважає голова Верховної Ради України Володимир Литвин, проект програми уряду необхідно підтримати, «дати карт-бланш уряду» («щоб він не озирався на те, хто його завтра викликатиме, закликатиме до звіту й висловлюватиме недовіру»), хоча при цьому зазначає, що програма містить мало ефективних завдань і передусім констатує вже досягнуті цілі. Виступаючи на розширеному засіданні уряду, В. Литвин також зауважив, що в програмі слід посилити соціальну складову. «Треба забути про успіхи, хоча вони і є», — сказав спікер. На його думку, сьогодні «люди ненавидять владу», тому що жити, як і раніше, важко. «Необхідно припинити замилювати одне одному очі», — сказав Литвин. Погодьтеся, досить суперечлива заява.

Тим часом програма Кабміну в принципі не обходить соціальних питань. Зокрема, на основі зростання ВВП 2004 р. на 9,5% заплановано підвищити мінімальну зарплату до 237 гривень з вересня, а не з листопада. Обіцяно поступове (до 2007 ро ку) доведення її розміру до 100% прожиткового мінімуму. Ставиться завдання завершити цього року ліквідацію заборгованості по зарплаті на діючих підприємствах і довести зростання реальної зарплати до 15%. Під час затвердження програми звучали хороші слова про те, що вона передбачає істотне підвищення рівня державних соціальних стандартів і зниження рівня бідності; закріплення високих темпів економічного зростання на основі інноваційно-інвестиційної складової. Якщо буде можливо, більшій кількості громадян обіцяно доступ до результатів економічного зростання і справедливої оплати праці... Уряд зобов'язується також перейти до оплати праці в бюджетній сфері на основі єдиної тарифної сітки, а також погасити заборгованість минулих років з виплатою компенсацій і пільг громадянам, що потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи. Уряд передбачає провести глибокий економічний аналіз, що дозволить збільшити частку зарплати в структурі прибутків населення, вивести зарплату з тіні та збільшити її питому вагу в структурі собівартості продукції, а також у структурі ВВП. Щоправда, на міжнародному фронті уряд д ещо роздвоюється. Планується підготувати й розпочати впровадження спільного плану дій України та Європейського Союзу в рамках ініціативи ЄС «Більш широкій Європі — сусідство», а також поступовий перехід у відносинах з ЄС у зв'язку з розширенням Євросоюзу на якісно новий рівень. Одночасно намічається реалізувати комплекс заходів щодо правового забезпечення формування Єдиного економічного простору, зокрема першочергового базового його етапу — зони вільної торгівлі без вилучень і обмежень.

Напевно, це буде далеко не єдиний пункт, по якому пройдеться парламентська опозиція. Народний депутат Сергій Терьохін, зокрема, сказав «Дню»: «Нічого там немає в цій програмі. Це пустушка, вона апріорі не може бути іншою. Економікою в ній, взагалі, й не пахне. Тут найчистішої води політика. І навіть немає ніякого сенсу говорити в соціально- економічному плані про те, що там хорошого, а що поганого».

Проте перший заступник глави бюджетного комітету парламенту Валерій Коновалюк вважає Програму діяльності уряду вельми прийнятною. У розмові з «Днем» він сказав: «Загалом, є підстави припускати, що Програма діяльності уряду буде затверджена, оскільки складно заперечувати реальні результати позитивної динаміки розвитку економіки й факт поступального розв'язання соціальних проблем. Коаліція політичних сил парламентських фракцій з урядом зміцнюється. Це зумовлює позитивне проходження програми у Верховній Раді. Я впевнений, що це дозволить з балансувати не тільки певні інтереси, позиції напередодні президентських виборів, а й дасть можливість посилити вплив виконавчої влади в розв'язанні багатьох соціально-економічних проблем, пов'язаних і з виконанням бюджету, і з забезпеченням інтеграції України в Європейський Союз. На мій погляд, сьогодні Кабінет Міністрів під керівництвом Віктора Януковича демонструє досить упевнену діяльність. Мені здається, що будуть лише незначні доповнення до програми з боку представників деяких фракцій. Для нас дуже важливо, щоб на період, коли проводиться політична реформа, уряд працював на перспективу й міг надалі забезпечити реалізацію тих завдань, що визначені програмою його діяльності».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: