У четвер, виступаючи на прес-конференції в Москві, Президент України Леонід Кучма висловив впевненість, що за скандалом, пов’язаним з обнародуваним Олександром Морозом аудіозаписом, «стоять великі гроші і професіонали», при цьому він «схильний вважати, що ці професіонали — наші, українські, доморослі», повідомляє агентство Інтерфакс- Україна. Леонід Кучма також заявив, що «в цих касетах немає і натяку на те», що він хоче усунути журналіста.
Проте в середу Генеральна прокуратура провела в кабінеті Президента України Леоніда Кучми слідчий експеримент з участю експертів, в ході якого було взято зразки голосу і мови глави держави. Зразки голосів і мови інших осіб, що ніби фігурують на аудіокасеті, було відібрано раніше, повідомив в четвер у Києві на прес- конференції заступник Генерального прокурора України Віктор Кудрявцев.
А Верховна Рада в четвер ухвалила рішення заслухати 10 січня інформацію Генерального прокурора Михайла Потебенька про хід розслідування справи про зникнення журналіста Георгія Гонгадзе. У той же день парламентарії прийняли у новій редакції закон «Про тимчасові слідчі та спеціальні комісії Верховної Ради України». Більшість пропозицій Президента щодо цього закону (на який раніше керівник держави наклав вето) депутати врахували.
Нарешті свою позицію стосовно касетного скандалу виклав Державний комітет інформаційної політики, телебачення і радіомовлення. На думку першого заступника голови Держкомінформполітики Степана Павлюка, стабільність, якої досягла в цьому році українська влада, очевидно, не всім подобається. Скандал з касетами спрямований на те, щоб розбурхати і українське суспільство, зазначив Степан Павлюк. Він також не виключає того, що в даній ситуації можуть бути задіяні і зовнішні чинники, оскільки стабільність України передбачає її велику самостійність, що, знов-таки, не всіх влаштовує.
Схоже, що акценти з самого скандалу все більше зміщаються до оцінки його можливих результатів, а також на з’ясування того, кому цей скандал вигідний. Так, спікер Іван Плющ в інтерв’ю журналістам пiсля закінчення зустрічі в п’ятницю з послом США Карлосом Паскуалем відзначив, що є політичні сили, які «хочуть з цієї пожежі мати політичні дивіденди».
А на засіданні Всеукраїнського прес-клубу, що відбулося учора в Києві, деякі свої міркування з приводу даної ситуації висловив перший заступник голови Верховної Ради Віктор Медведчук. З його слів до кінця 6-ї сесії Верховної Ради, яка закінчується 19 січня 2001 року, парламентарії повинні були прийняти як мінімум шість кодексів (зокрема цивільний, митний, житловий, кримінальний та ін.). Однак події, пов’язані із заявою Мороза, не дали можливості цього зробити. Законодавчий орган, відзначив Віктор Медведчук, повинен повернутися в нормальне русло роботи і прийняти необхідні кодекси, тому що вони дійсно є пріоритетними і «стратегічними» для нашої держави. Тим, що цього не було зроблено досі, парламентарії, вважає Медведчук, завдали великої шкоди державі. Однак, на думку Віктора Медведчука, враховуючи те, що залишається ще два дні голосування в січні (11 і 18), ще можна надолужити згаяне.
Відповідаючи на запитання кореспондента «Дня», наскільки, на його думку, дії влади адекватні подіям, що відбуваються навколо заяви Мороза, Віктор Медведчук назвав ці події своєрідним випробуванням влади і суспільства. На його думку, і виступи з парламентської трибуни представників опозиційних сил, і зустрічі організаторів «наметового містечка» на майдані Незалежності з керівництвом Верховної Ради і Президентом свідчать про те, що процес цей iде демократичним шляхом. Ставлення влади до всіх цих подій Медведчук назвав зваженим і відповідним чинному законодавству. Так й ЗМІ, на його думку, уперше висвітлюють події досить всебічно подаючи точки зору, що існують.
Проте не все так гладко. Як повідомило агентство Інтерфакс- Україна, рішенням Старокиївського районного суду з 22 грудня учасникам наметового містечка заборонено проводити акції протесту на майдані Незалежності і пікетувати державні установи. Таке рішення суд виніс у п’ятницю, задовольнивши заяву Київської міськадміністрації з проханням заборонити проведення акцій протесту в зв’язку з майбутніми новорічними святами.